Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Saruna ar Kārli Roķi

Saruna ar Ilzi Pētersoni-Godmani

Iekšlietu ministrijā atzīst: Bēgļu iekļaušanas plāns Latvijā īsti nedarbojas

Patvēruma meklētāju pārvietošanas programma no citām Eiropas Savienības (ES) valstīm darbojas, taču Latvijā problēmas ir ar sociālekonomiskās iekļaušanas plāna iedzīvināšanu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane.

Iekļaušanas plāns nestrādā

Ministrijas valsts sekretāre pauda, ka Latvijā īsti nedarbojas sociālekonomiskās iekļaušanas plāns. Galvenā problēma ir samazinātais pabalsts, arī grūtības atrast dzīvesvietu un darbavietu, kur savukārt viena no problēmām ir valodas zināšanas.

Būtiski ir tas, lai dzīvesvieta būtu pieejama jau brīdī, kad tiek saņemts bēgļa vai alternatīvais statuss un cilvēks pamet “Muceniekus”. Tas būtu jānodrošina, lai cilvēks var turpināt mācīties valodu un jau sākt strādāt, sacīja Pētersone-Godmane.

Ministrijas valsts sekretāre skaidroja -  kad speciālisti Latvijā izstrādāja bēgļu iekļaušanas rīcības plānu, starptautiskie kolēģi to uzskatīja par labu piemēru. Tomēr arī tika norādīts, ka pabalstu samazināšana nav labs lēmums, jo uzņemtie cilvēki nevarēs uzsākt patstāvīgu dzīvi valstī.

Pētersone-Godmane uzsvēra, ka, lemjot par pabalstu apmēru, nevar bēgļu situāciju salīdzināt par valsts pastāvīgajiem iedzīvotājiem. Tāpat attiecībā uz pieeju darba tirgum, iespējams, būtu vajadzīgi valsts valodas noteikumu atvieglojumi uz dažiem mēnešiem, lai dotu laiku iekļauties darba tirgū.

Politiskās uzticības jautājums

Līdz ar bēgļu pārvietošanu šajā programmā tiek piešķirti arī seši tūkstoši eiro par katru cilvēku, kas būtu jātērē bēgļu iekļaušanai sabiedrībā.

Ja izveidosies situācija, ka uz Latviju pārvietotie bēgļi sāks pieprasīt atkārtotu patvērumu citās Eiropas valstīs, tad būs skaidri redzams, ka Latvija nav izpildījusi savas saistības.

Tad Latvijai varētu nākties skaidroties caur Eiropas Komisiju par šādu situāciju. Pētersone-Godmane pauda, ka sankcijas par to nav paredzētas, taču tas ir politiskās uzticības jautājums.

Darbs un dzīvesvieta

Arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) atzina, ka Latvijā uzņemtajiem bēgļiem ir divas būtiskākās problēmas: darba un dzīvesvietas atrašana.

Skaidrojot šīs problēmas, viņš pauda, ka Latvijā ir atrautas cenas starp Rīgu un reģioniem. Proti, Rīgā un ap Rīgu, kur ir pieejami darba piedāvājumi, ir augstas īres maksas. Problēmas rada arī pirmā iemaksa dzīvokļu īrei, taču to būtu iespējas samērā vienkārši atrisināt, piemēram, jau pirmajā mēnesī ļaujot izņemt 12. mēneša pabalstu.

Savukārt attiecībā uz darba atrašanu premjers atzina – divos mēnešos valodu pilnībā nav iespējams iemācīties. Turklāt Latvijā tuvojas darbaroku krīze celtniecībā, jo atsāksies Eiropas Savienības fondu apgūšana. Līdz ar to Latvijā nebūs tā, ka nevarēs atrast darbu.

Tajā pašā laikā Kučinskis pauda – tā ir cilvēka brīva izvēle doties uz kādu citu valsti meklēt darbu. Bet Latvijas uzdevums būtu piedāvāt iespējas iedzīvoties šeit.

Skaidrojot radušās problēmas ar bēgļu integrēšanu, premjers klāstīja – Latvijai galīgi nav pieredzes šajā jautājumā un mums vēl jāmācās.

Iepriekš LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" atklāja, ka no 23 bēgļiem, kurus Latvija uzņēmusi ES bēgļu pārvietošanas programmā un kuri ieguvuši alternatīvo statusu, 21 cilvēks jau ir Vācijā. 

Lai gan politiķi pirms tam solīja, ka darīs visu iespējamo, lai bēgļus integrētu Latvijā, taču mentoriem atvēlētā nauda nedod rezultātus, bet valdības lēmums samazināt pabalstus gandrīz iznīcina iespējas tikt sava pie mājokļa. 

Jau ziņots, ka Latvija piekrita brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus un vēl 531 personu uzņems ES pārvietošanas programmas ietvaros.

Līdz šim Latvijā ieradušās jau vairāk nekā 40 personas. Līdz ar bēgļa vai alternatīvā statusa iegūšanu šie cilvēki pamet Muceniekus un var strādāt, ceļot, var īrēt dzīvokli, var atvērt bankā kontu. Kamēr darbs nav atrasts, viņiem maksā pabalstu – pērn tas bija 256 eiro mēnesī, bet gada beigās valdība nolēma šo pabalstu samazināt un tagad ģimenes galvai tie ir 139 eiro mēnesī, bet katram nākamajam ģimenes loceklim – 97 eiro mēnesī.  

13 komentāri
Kur problēma?
Ceļot taču drīkst, tad nekur viņi nav aizbēguši. Bunana arī ar saviem bērniem paciemosies pie brāļa Vācijā, atbrauks atpakaļ ,noīrēs vienistabas dzīvokli ar malkas apkuri( nu tāpat kā mēs visi iesākam savu dzīvi) Pastrādās Maximā , apgūs valodu, ja strādājusi bankā, nevarētu būt ar grūtu galvu. Kas zin ,varbūt tad dabūs darbu arī bankā, varēs atļauties arī apartamentus. Izskatās, ka vaina nav samazinātajā pabalstā, ja var atļauties ceļot, bet gan ilgas pēc radiniekiem.
Zutis
Pirms ieved ekonomisko migrantu ,vajag vispirms vinam atrast darbu un darit vinam zināmu cik nopelnis !
Fundamentāli Nepareiza Rīcība
Labāk sodu samaksāt, nevis bēgļus pieņemt! Spiediet "Ieteikt", ja piekrītat!
Valsts valodas zināšanas
Latvijā nedrīkst būt problēma! "viena no problēmām ir valodas zināšanas" Žēl, ka iekšlietu ministrijā to nesaprot (iekšlietu ministrs ir Kozlovskis (Vienotība)).
par idealoģiju valsts plašsaziņā
Kāpēc valsts plašsaziņa brutāli ignorē komunistu-nacistu minoritātes vēlmi izplatīt mītu, ka Sīrijā, Afganistānā un Irākā nav kara? Un ja nav kara, tad nav arī bēgļu, bet ļaunprātīgi uzdzīvotāji! Kāpēc tiek uzturēts melots, ka arī musulmaņi ir tādi paši cilvēki kā latvieši? Ka musulmaņi tāpat kā latvieši drīkst gribēt labāku dzīvi, darbu, mieru, pajumti, veselības aprūpi un izglītību? Kāpēc multikulturālisti un liberāļi noklusē, ka kara bēgļu pienākums pret cilvēci ir samierināties ar ciešanām un nāvi un viņiem nav tiesību gribēt cilvēcīgus apstākļus? Ļaujiet vaļu komunistu-nacistu minoritātes idiotismam!
Tēvzemei un brīvībai
Iemesls meklējams tanī apstāklī, ka Latvija līdzīgi Lībijai, Sīrijai, Eritrejai un Somālijai līdz šim ir bijusi drīzāk bēgļu/migrantu avots, nevis galamērķis. Respektīvi - Latvijai ir pieredze ar liela skaita pašas pilsoņu aizplūšanu, nevis citu valstu pilsoņu uzņemšanu un integrēšanu.
Tēvzemei un brīvībai
Kāds te rakstītajam sakars ar PSRS (kura vairs neeksistē) armijnieku atgriešanos? Nespēj atšķirt okupācijas karaspēku no kara bēgļiem?
katiknetā
Latvijā latviešu ir 61%, pārējā ir psrs kolonistu varza, no kuras viena daļa, diemžēl ne visa 5.kolonna, aizvācās. Laikam gribi, lai psrs armijnieki te atgrieztos?! Latvijā migrantu ir vairāk nekā jebkur.
Tēvzemei un brīvībai
Vnk jāatceras piemirstā pieredze - esošā bēgļu masa ir sīkums, salīdzinājumā ar to, kas darījās WWI un WWII laikā.
Var daļēji piekrist
jo citām Eiropas valstīm arī neklājas diži vieglāk - tāda bēgļu plūsma sen nav pieredzēta. Nu bet Romu jau arī neuzcēla vienā dienā. Iegūs pieredzi, pamācīsies un tiks galā arī ar šo jautājumu.
Petersons
Nesaprotu ,kapec te iet runa par dzivokļiem riga , liepāja ,jelgavā ? Vai tiešām latvijas laukos trukst pamestu bezsaimnieka māju? Es tadas zinu ergļu apkārtne ,iespejams latgale ,ktievijas un baltkrievijas pierobežā tādu ir daudz un migrantu čaklas darba rokas ari visvairāk ir vajadzigas laukos ,kur ir problema ,ludzu ,aizvediet šos nabaga beglišus tur kur nekrit bumbas ir svaigs gaiss un galvenais darbs ,lai ceļ savu ,laimi tapat ka latvijas iedzivotāji !Kas atiecas uz dzivokļiem rigā ,tos nevar atļauties iret ari daudzi latvijas iedzivotāji ,ja gib dzivot rigā ,ņem kreditu ire vai perc dzivokli ,strāda bankās vai valdibā ... Visas satversme garantetās tiesibas !
Petersons
Visi putinososu naciki saka ,ka beglus vajg sutit uz krievijas robezu vaj laukiem un no viniem vajg pieprasit ,laj vini uzreiz atrod un strada smagu darbu par mazu samaksu un nevajaga skatities ,ka vini nemak valodu ,jo putinososu salašņas un parazīti arī nemak un riga vinus nedriks laist ,jo tur ir tiesibas dzivot tikaj putinososu nacikiem !
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti