Iekšlietu ministre Golubeva paziņo par atkāpšanos no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc kritikas par situāciju pie padomju pieminekļa Uzvaras parkā iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!") pirmdien, 16. maijā, sasauktajā preses konferencē paziņoja par atkāpšanos no amata. Golubeva nolēmusi atgriezties darbā Saeimā.

ĪSUMĀ:

  • Golubeva: Premjers pakļāvies NA spiedienam; nav gatavs atbalstīt viņu ministres amatā.
  • Kariņš: Golubevas demisija pieprasīta ultimatīvā veidā; NA jānomaina viens ministrs.
  • Golubeva domā, ka "Attīstībai/Par!" turpinās sadarboties ar Kariņa valdību.
  • "Attīstībai/Par!" valdības šūpošanu šajā laikā uzskata par "absolūti bezatbildīgu" rīcību.
  • Kariņš aicina "Attīstībai/Par!" un NA izvirzīt jaunus ministru amatu kandidātus.

Runājot par tiesībsargājošo iestāžu darbu 9. un 10. maijā, Golubeva sacīja – šogad redzējām, ka iekšlietu dienesti ir spējīgi reaģēt uz jauniem izaicinājumiem. To cilvēku skaits, kas šogad gāja nolikt ziedus pie padomju pieminekļa Uzvaras parkā, samazinājies par 90% salīdzinājumā ar laikiem pirms Covid-19.

Meklēs jaunus iekšlietu un ekonomikas ministrus
00:00 / 04:22
Lejuplādēt

"Dienesti ir ātri analizējuši nedaudzās pieļautās kļūdas, nonākuši pie secinājumiem, atbrīvojuši no amata cilvēkus, kas ir vainīgi pavēļu netiešā, nepareizā izpildē, un attiecīgi ir ļoti labi nodrošinājuši kopumā to, ka pretvalstiskie elementi redz, ka Latvijas valsts ir stipra un ka tā ir spējīga savaldīt tos, kas nesaprot pašreizējo situāciju un nesaprot, ka Latvijā Krievijas kara slavināšana nav pieļaujama," skaidroja ministre.

Golubeva sacīja, ka viņai ir kļuvis zināms, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), nesagaidot Iekšlietu ministrijas (IeM) analītisko ziņojumu par iekšlietu dienestu darbu 9. un 10. maijā, ir pakļāvies Nacionālās apvienības (NA) spiedienam un vairs nav gatavs atbalstīt viņas darbu iekšlietu ministres amatā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Šajos apstākļos, lai valsts drošība netiktu apdraudēta ar valdības nestabilitāti, esmu pieņēmusi lēmumu atgriezties Saeimā," teica Golubeva.

"Atkāpjos no amata tāpēc, ka nav iespējams strādāt iekšlietu ministra amatā, ja nav premjera atbalsta."

Viņa pauda arī, ka valdības šūpošana šajā laikā ir "absolūti bezatbildīga" rīcība un nāks par labu Latvijas ienaidniekiem. "Kopā ar kolēģiem no "Attīstībai/Par!" mēs uzskatām, ka premjera piekāpšanās ultimātiem ir nepamatota un nevajadzīga, tā ir valdību destabilizējoša un tā nav nacionālās drošības interesēs (..)."

Kariņš preses konferencē pēc koalīcijas sēdes atzina, ka Golubevas demisija no NA puses pieprasīta ultimatīvā veidā ar šantāžas piegaršu – Golubevai jāpamet amats, pretējā gadījumā NA atsauks savus ministrus. Premjers brīdinājis NA – lai koalīcijā atkal būtu politiskais līdzsvars, NA "par šādu šantāžas mēģinājumu" nāksies nomainīt vienu no ministriem. NA nav nosaukusi to ministru, kam nāksies pamest valdību, taču premjers rosinājis, lai no valdības aiziet jaunākais, un tas ir ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Premjers nesniedza atbildi uz Golubevas pārmetumiem saistībā ar neiepazīšanos ar IeM ziņojumu par dienestu darbu 9. un 10. maijā. "Varu vēlreiz atkārtot, ka, [vakar un šorīt] runādams ar Golubevas kundzi, es aicināju uzņemties politisko atbildību par visu to, kas notika un nenotika 9., 10 maijā," teica Kariņš. Pēc viņa teiktā, ir pilnīgi nepieņemami, ka 9. un 10. maijā pie padomju pieminekļa pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju.

"Es varu izteikt cieņu Golubevas kundzei, kura, uzņemoties atbildību, arī atkāpjas no amata," piebilda Kariņš.

Golubeva norādīja, ka "Attīstībai/Par!" turpinās sadarboties ar Kariņa valdību "Patlaban nav tas laiks, kad vienkārši atriebībā par netaisnīgu lēmumu var pamest valdību," sacīja Golubeva. 

Premjers teica, ka piedāvā "Attīstībai/Par!" Golubevas vietā izvirzīt jaunu iekšlietu ministra amata kandidātu, tāpat arī NA piedāvāts Vitenberga vietā izvirzīt citu kandidātu ekonomikas ministra amatam. "Man ir ticība un cerība, ka viņi to arī izdarīs un ka vistuvākajā laikā Saeimā varētu tikt piedāvāti balsojumi par jauniem ministriem," sacīja premjers.

Golubeva atgriezīsies darbā Saeimā, līdz ar to uz laiku iegūto mandātu zaudēs Māris Mičerevskis. Viņš savukārt atgriezīsies Rīgas domes deputāta krēslā. Golubevas vietā uz laiku iekšlietu ministra pienākumus pildīs aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

KONTEKSTS:

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja. 10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja padomju armiju un Krieviju.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks notikušajā pie padomju pieminekļa Uzvaras parkā vainoja policijas neizdarību. Saistībā ar atsevišķu policistu rīcību sabiedriskās kārtības nodrošināšanā 10. maijā Uzvaras parkā Rīgā Valsts policijas priekšnieks pieņēma lēmumu atstādināt no dienesta pienākumu pildīšanas trīs policijas amatpersonas.

Iekšlietu ministre Golubeva, kura 10. maijā bija komandējumā ārvalstīs un kuras amata pienākumu izpildītājs bija aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"), atzina, ka drošības dienesti ir izanalizējuši policijas rīcību otrdienas vakarā un kļūdas ir, taču ne daudz.

Reaģējot uz notikušo 9. un 10.maijā, Nacionālā apvienība pieprasīja atbrīvot no amata iekšlietu ministri Golubevu. Partijas valde pauda, ka pretējā gadījumā neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti