Rīta intervija

Intervija ar Neatkarīgās izglītības biedrības valdes priekšsēdētāji Zani Ozolu

Rīta intervija

Lolita Čigāne par "Rail Baltica" projekta virzību un valstu domstarpībām

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks par ziņošanu

Iekšējās drošības biroja šefs: Iekšlietu darbinieki ziņo kūtri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Iekšējās drošības birojs (IDB), kas izmeklē un novērš noziegumus Iekšlietu ministrijas padotībā esošajās iestādēs, biežāk saņem informāciju no privātpersonām un juridiskajām personām, bet paši iestāžu darbinieki un amatpersonas ziņo kūtrāk, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks.

Tā kā policija ir skaitliski lielākā no IDB uzmanības lokā esošajām iestādēm, tās darbinieki biežāk nonāk biroja redzeslokā. Policisti biežāk tiek pieķerti noziedzīgos nodarījumos, kas saistīti ar vardarbību, nodarījumos pret īpašumu, piemēram, zādzībās un krāpšanās. Tāpat ir noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā, no kuriem pērn vairāk bijuši gadījumi saistībā ar dažādu materiālo vērtību piesavināšanos.

Mūrnieks raksturoja pieķerto iekšlietu darbinieku vidējo portretu: “Aptuveni 38-40 gadus vecs vīrietis, dzīvo galvaspilsētā, ģimenes cilvēks, precējies, zemākā ranga darbinieks, vidēji sistēmā strādā 13-15 gadus.”

No kopējā noziegumu skaita, ar ko nākas strādāt Iekšējās drošības birojam, korupcija bija 7% gadījumu.  Un pērn problēma neesot mazinājusies. “Pārsvarā var runāt par korupciju klasiskā izpratnē – mantiska labuma saņemšanu par lēmuma pieņemšanu vai nepieņemšanu,” pastāstīja biroja priekšnieks.

Pērn salīdzinājumā ar 2016.gadu par 10% audzis Iekšējās drošības birojā saņemto iesniegumu un sūdzību skaits.

Mūrnieks to skaidroja ar uzticības pieaugumu iestādei.

Paši iekšlietu iestāžu darbinieki gan kūtri dalās ar informāciju par iespējamiem pārkāpumiem dienestos. Biežāk informācija tiek saņemta no privātpersonām un juridiskajām personām.

Viņš arī atzina – kad jau sākta izmeklēšana par konkrētiem pārkāpumiem, arī tas netiek viennozīmīgi vērtēts pašās iestādēs. “Ir pozitīvi piemēri, kad vadība ir ļoti pretimnākoša. Ir piemēri, kur atliek vēlēties vairāk iniciatīvu un sadzirdēšanu,” atklāja Mūrnieks.

Iekšējās drošības birojam nākas saskarties ar līdzīgām problēmām, kādas ir citās iekšlietu iestādēs: atbilstošu kadru trūkums un dažkārt kompetences trūkums. Tas gan tiekot risināts, ceļot darbinieku kvalifikāciju. Kopumā iestādē aizpildītas 86-87% štata vietu.

Iekšējās drošības biroja priekšnieks lēsa, ka uzietie noziedzīgie nodarījumi būs līdzīgi arī nākotnē, bet to skaits būs atkarīgs no tā, vai mainīsies iekšlietu darbinieku attieksme. “Cilvēki tepat vien ir no mūsu sabiedrības.

Kāda sabiedrība, tādi cilvēki strādā šajās iestādēs,” piebilda Mūrnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti