Ieguldot gandrīz 10 miljonus eiro, Višķos plāno attīstīt lauksaimniecības izglītības centru

Daugavpils Būvniecības tehnikums, kas pārņēmis Višķu profesionālās izglītības iestādi, "Višķu" teritorijā Augšdaugavas novadā plāno izveidot Lauksaimniecības un industriālās tehnikas poligonu un tehnikas diagnostikas apkopes un demonstrācijas mācību darbnīcu. Projekta izmaksas varētu sasniegt 8,6 miljonu eiro, un tā virzība finansējuma nodrošināšanā varētu sākties vasaras nogalē. Tāpat par 1,3 miljoniem eiro tiks nosiltinātas ēku fasādes, nomainīti jumti, renovēta dienesta viesnīca. Šobrīd Višķos lauksaimniecības izglītības programmā mācās 100 audzēkņi.

Ieguldot gandrīz 10 miljonus eiro, Višķos plāno attīstīt lauksaimniecības izglītības centru
00:00 / 04:57
Lejuplādēt

Piedzīvojot smagus un brīžiem pat kritiskus laikus savā pastāvēšanā, pirms diviem gadiem, savas simtgades priekšvakarā Višķu lauksaimniecības tehnikums nonāca Daugavpils Būvniecības tehnikuma paspārnē.

"Jautājums nebija tik vienkāršs, jo vajadzēja atrisināt daudzas lietas. Ņemot vērā, ka Latgale cilvēki izsīkst, un ņemot vērā arī tādu iekšēju patriotismu, ja mēs viens otram nepadosim roku, nekā arī nebūs," teica Daugavpils Būvniecības tehnikuma direktore Ināra Ostrovska. Viņa secināja – šis atbalsts un šī pāreja Višķiem kļuva par atspēriena punktu. Pirmkārt, panākta vienošanās ar Augšdaugavas novada domi par Višķu mācību iestādes sakārtošanu, un tas veiksmīgi notiek.

"Vecais korpuss laikam paliek vēsturē, bet jaunais korpuss, tā viena daļa ir pilnīga sakārtota, renovēta, nomainīti jumti, interjers pielīdzināms Daugavpils būvniecības tehnikuma krāsu risinājumiem. Faktiski notiek atdzimšana," stāstīja Ostrovska.

1,3 miljonus eiro paredzēts ieguldīt tieši Višķu energoefektivitātes projekta īstenošanai, un tas nozīmē, ka jauno mācību gadu audzēkņi sāks renovētā un mūsdienīgā korpusā, sacīja izglītības iestādes vadītāja Anita Lāčauniece.

"Pirmais plāns ir sakārtots, un mēs mācību gadu sāksim tur. Mūs priecē tas, ka ir apstiprināts siltināšanas projekts ēkai, tas nozīmē, ka ēka izmainīsies arī vizuāli ārēji, un arī apstākļi būs savādāki iekšā.

Galvenais, ka sakārtota mācību vide, ka beidzot bērni varēs mācīties apstākļos, kas tiešam atbilst 21. gadsimtam," norādīja Lāčauniece.

Šīs pārmaiņas jau šobrīd var manīt, ienākot skolā, arī apkārtne uzlabosies, apliecināja Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms.

"Apvidceliņi ir atkal jauns projekts, un arī iela, kas izies cauri tam tehnikumam. Tiks nojaukta sporta zāle, kas ir avārijas stāvoklī. Arī uzstādīts jauns stāvlaukums mašīnām. Ja tas viss kopumā izdosies, tā būs labi sakārtota infrastruktūra."

Taču plāni attiecībā uz Višķiem tiek kalti vēl ambiciozāki. Te iecerēts izveidot Lauksaimniecības un industriālās tehnikas poligonu un diagnostikas apkopes un demonstrācijas mācību darbnīcu, kā arī vaļējo poligonu.

"Tas projekts ir domāts tam, lai darbotos ne tikai vasarā. Tas tieši ir domāts, lai var strādāt lietus laikā, sniega laikā, ziemas laikā, lai var strādāt ar šo smago tehniku, arkliem, sējmašīnām, kultivatoriem tieši šajā poligonā. Tur būs arī ārējais poligons, tas būs diezgan liels, kur varēs rīkot pasākumus, arāju svētkus un tā tālāk. Tas būs blakus Nākotnes ielai, tur tāds jau gatavs laukums, un tajā Nākotnes ielā arī būs šis nākotnes redzējums Višķiem," izstrādāto stratēģiju izklāstīja Ostrovska.

Nākotnes ielas norādes Višķos vēl nav, taču iela ir un ir šis pāri par 2 hektāriem plašais lauks, ar kuru arī saistās ambiciozās nākotnes vīzijas – izveidot mācību poligonu, teica Lāčauniece.

"Nākotnē Nākotnes ielā mēs ļoti ceram, ka tie mūsu plāni tiešām realizēsies, un mēs redzēsim lielu segtu angāru, kur audzēkņi varēs veikt praktiskās mācības visu mācību gadu.

Arī tur būs laboratorijas, arī siltumnīca. Patiešām reālas praktisku nodarbību vietas, kuras mūsu un citu skolu audzēkņi varēs izmantot un mācīties," teica Lāčauniece.

Šobrīd Višķos var apgūt augkopības tehniķa un lauku saimniecības mehanizācijas tehniķa amatu.

Poligons Višķos būs līdzīgs kā redzētais Hasbergenā, kur atrodas lielais lauksaimniecības tehnikas uzņēmums "Amazone", kas ir ieinteresēts nomāt tehniku Višķu izglītības iestādes vajadzībām, norādīja Ostrovska.

"Mums ir plāni strādāt ar šo un var būt ar vēl citu tehniku. Jo mūsu lauksaimnieki to ir iemīļojuši, bet šo tehniku vajag arī apkopt un šad tad arī salabot. Bet šādu speciālistu ir ļoti maz. Tāpēc arī vajadzīgas šīs jaunās profesijas, kas veidojas Višķos," skaidroja Ostrovska.

Šis projekts kopumā ir mērāms 8,6 miljonu eiro apmērā, tā virzība tālāk atkarīga no valdības stratēģijas un Saeimas deputātu lēmuma, atzina Ostrovska. "Tur ir iesaistītas 3 puses –valsts, privātais bizness un pašvaldība."

"Protams, plāni ir grandiozi. Un noteikti par šiem plāniem mēs vēl lemsim," atzina Izglītības un zinātnes ministrijas Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta pārstāve Baiba Bašķere. "Mēs esam ieraudzījuši būvniecības tehnikuma attīstības stratēģiju un analizējuši to un mūsu iespējas. Bet par finansējuma tādu konkrētu summu šobrīd vēl pāragri runāt. Mēs vēl plānosim un skatīsimies, kas būs tās lielākas prioritātes, kurās ieguldījumi ir nepieciešami."

Ja vīzija īstenosies, Višķos paredzēts apmācīt 500 audzēkņus – tas būtu piecas reizes vairāk nekā šobrīd.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt