Dienas ziņas

Tēlniekam Vilnim Titānam 75

Dienas ziņas

Starptautiskais šoudauna turnīrs Liepājā

Mācās izgatavot saules paneļus

Iedzīvotājiem praktiskajās darbnīcās māca izgatavot saules paneļus

Lai rastu iespēju padarīt alternatīvo enerģiju pieejamu mazajām mājsaimniecībām, dažādās Latvijas pilsētās tiek rīkotas praktiskās darbnīcas. Tajās eksperti māca pašu spēkiem izgatavot, piemēram, saules paneļus, saules kolektorus un pedāļiekārtas, kas spēj saražot elektrību. Viena no darbnīcu norises vietām bija Daugavpils novadā.     

Paštaisītu saules paneli interesenti, kuri Daugavpils novada Putānos ieradās uz praktiskajām darbnīcām, izveidoja kopā ar ekspertu no Tallinas Tehnoloģiju universitātes Indreku Roasto.

Viņš stāstīja, šāds panelis piemērots mājsaimniecībām, kurām nav savienojuma ar elektrotīklu, bet elektrība ir vajadzīga.

“Uzbūvējām pašražojošo fotoelementu sistēmu. Pašražojošā nozīmē to, ka nav vajadzīgs savienojums ar elektrības ražotāju vai elektrotīklu.

Priecē, ka liela daļa cilvēku uz meistardarbnīcām nāk, jo vēlas kaut ko tādu būvēt patstāvīgi, nevis vienkārši paskatīties,” atzina Indreks Roasto.

Viens no tiem ir Edgars no Šķeltovas, kurš nesen no Rīgas pārvācies uz Šķeltovu Aglonas novadā. Tā kā jauniegādātajā īpašumā elektrība nav pieejama, bet tās ievilkšana ir nesamērīgi dārga, Edgars meklē citus risinājumus.  

“Interesējāmies par alternatīviem elektrības ieguves veidiem. Viens no tiem ir saules paneļi. Un atbraucu uz kursiem paskatīties, vai tas ir vispār izdevīgi. Nu, izdevīgāk noteikti ir, nekā ievilkt mums elektrību, kas varētu maksāt 30 000 apmēram,” atzina Edgars.

Latvijā saules enerģijas izmantošana nav populāra. Iemesls ir nemotivējošie nosacījumi, ka saules paneļu saražoto elektrību var nodot tīklā tikai par elektroenerģijas tirgus cenu.

To gan nevar teikt, piemēram, par Igauniju, kur saules paneļi uz ēkām uzstādīti visai daudz, jo ar tiem var gūt peļņu.

“Igaunijā saules paneļi nozīmē biznesu. Cilvēki var būvēt saules paneļus, viņi var pārdot enerģiju ražotājiem un nopelnīt naudu. Latvijā tas ir vienkārši hobijs,” sprieda Indreks Roasto.

Praktiskās darbnīcas notiek starptautiska projekta ietvaros, kurā iesaistījušās Latvija, Zviedrija, Lietuva, Igaunija un Somija.

“Pirmajā dienā mēs cītīgi sapratām, kas ir saules enerģija un kā viņa ierakstās visā enerģiju klāstā. Turpinājumā mēs darbosimies ar to, lai vairākus paneļus saslēgtu kopā un pieslēgtu pie akumulatora, lai pēc tam būtu iespējams likt štepseli klāt un lādēt, un darbināt iekārtas un ierīces, kas mums ir nepieciešamas,” stāstīja meistarklašu rīkotāja Ilze Mežniece.

Projektā piesaistītie eksperti izveidos arī rokasgrāmatu un interneta platformu ar instrukcijām un vizualizācijām par alternatīvās enerģijas iegūšanas iekārtu izgatavošanu un uzstādīšanu. Informācija internetā būs brīvi pieejama ikvienam interesentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt