Panorāma

“Lido” tuvu Covid-19 atbalsta griestiem

Panorāma

Koalīcija pauž atbalstu D. Pavļutam

Ārpus Rīgas uz vakcinēšanos jāgaida ilgāk

Iedzīvotāji sūdzas par grūtībām tikt pie Covid-19 vakcīnas; NVD meklē risinājumus kapacitātes stiprināšanai (precizēts)

Latvijas Televīzija (LTV) saņēmusi skatītāju sūdzības, ka laikā, kad vakcinācija pret Covid-19 ir prioritāte, ir grūtības ātri tikt pie potes. Dažviet jāgaida vairākas nedēļas. Vakcīnu Latvijā pietiek, bet problēmas sagādā vakcinācijas nodrošināšana. Meklē risinājumus, lai vakcinēties pēc iespējas varētu katrā novadā.

Elitas 86 gadus vecais tētis līdz šim vakcinēties pret Covid-19 nesteidza. Bija starp šaubīgajiem. Pirmo reizi interesi par vakcināciju izrādījis pirmdienas vakarā pēc Latvijas Televīzijas raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" noskatīšanās.

"Viņš noklausījās šo raidījumu, kur bija pensionāri. Tur piedalījās [Anatolijs] Danilāns un [Ģirts] Jakovļevs, un vēl citi cilvēki. Tad, kad viņš noskatījās šo raidījumu, viņš saka – nu, laikam vajadzētu tomēr vakcinēties," pastāstīja Elita.

Nākamajā rīta meita zvanījusi uz ģimenes ārstes praksi Rīgā. Viņa pati ir vakcinējusies un savu tēti ilgi centās pārliecināt, tāpēc vilcināšanās netika pieļauta.

"Otrdien es zvanīju uz Nadīnas Muciņas ģimenes ārsta praksi un interesējos, kā var pieteikties uz vakcināciju. Acīmredzot tas bija ārsta palīgs, kas man atbildēja, ka pašreiz vakcinācija nenotiek. Uz jautājumu, kāpēc nenotiek, atbildēja, ka neesot vakcīnas. Tētis neiet ārā. Viņš jau gadu neiet ārā. Man nav tādas iespējas – aizvest viņu uz vakcinācijas centru, jo viņš pa trepēm nevar nokāpt," stāstīja sieviete.

Vakcinācija dzīvesvietā ir vienīgais veids, kā sievietes tētis varētu tikt pie savas Covid-19 potes.

"Tūlīt, kā es noliku klausuli, es sapratu, ka man ir jāzvana uz 8989. Tur man ļoti laipni atbildēja, pajautāja, vai es esmu sazinājusies ar ģimenes ārstu, es teicu, ka jā. Protams, ka tā meitene man tur neko atbildēt nevarēja. Viņa piereģistrēja un pateica, ka, ja ar mani pēc nedēļas neviens nesazinās, tad, lai es vēlreiz viņiem zvanu, un tad viņi rīkosies," norādīja sieviete.

Ģimenes ārsti pašlaik uz laiku aizvietojošā Jekaterina Gordona sarunai ar LTV nepiekrita, un, kā skaidro Nacionālajā veselības dienestā (NVD), viņa pēdējo trīs nedēļu laikā nav veikusi Covid-19 vakcīnu pasūtījumus. Vakcināciju dzīvesvietā pašreizējos apstākļos sola nodrošināt nedēļas laikā, kopš izrādīta interese.

Precizējums

Iepriekš vēstījām, ka sarunai ar LTV nepiekrita Nadīna Muciņa, taču mediķei patlaban ir darbnespējas lapa un komentāru atteica viņas aizvietotāja Jekaterina Gordona.

Par to, ka jāgaida pat divas un trīs nedēļas – apstākļos, kad vakcinācija ir prioritāte –, pastāstīja arī citi cilvēki. Oļegs ir no Rēzeknes.

"Zvanām 8989. Mums saka – 9. novembrī. Ilgi. Sāka laiku skatīties un saka: "Oi, atvainojiet, es jūs pierakstīt nevaru. Griezieties pie ģimenes ārsta varbūt vai uz citu pilsētu, bet Rēzeknē pierakstīt nevaru."

Tāda tā situācija. It kā saka – ejiet potēties, bet pierakstīties pat nevar," pastāstīja Oļegs.

LTV pārbaudīja, ka Rēzeknes slimnīcā ātrākais, kad var dabūt Covid-19 poti, ir 16. vai 17. novembrī.

Zvanīt ģimenes ārstam nepiedāvā, bet braukt potēties uz kādu citu pilsētu gan. Vakcīnu, izrādās, visiem pietiekot, bet organizatoriskā un plānošanas puse, kā arī potēšanas kapacitāte esot gandrīz izsmelta, komentēja par vakcināciju atbildīgie. Risinājumus sola meklēt tuvākajā laikā, jo, piemēram, Rīgā lielie vakcinācijas centri strādā ar nepilnu jaudu, tikmēr citur interese izrādījusies lielāka, nekā sākotnēji cerēts.

"Mēs esam tuvu maksimālajai vakcinācijas kapacitātei. Tiek ātri, operatīvi meklēti risinājumi, lai katrā vietā, katrā novadā rastu iespējas pēc iespējas ātrāk tikt pie vakcīnas. Nogaidīšana, protams, nav pieļaujama, jo vakcīna jāsaņem pēc iespējas ātrāk," sacīja NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča intervijā "Rīta panorāmā" pastāstīja, ka, attīstot kapacitāti, tieši Rēzeknē atvērs jaunu vakcinācijas punktu. Papildus tur būs arī vakcinācijas autobuss, kā arī paredzēta izbraukuma vakcinācija.

Interese par vakcināciju pret Covid-19 īpaši augusi pēdējo divu nedēļu laikā.

KONTEKSTS:

Šonedēļ, turpinoties augstam pieprasījumam pēc vakcinācijas pret Covid-19, tiek paplašināts vakcinācijas pakalpojumu pieejamības klāsts: sāk darboties jauni vakcinācijas centri reģionos, paplašinās izbraukumu vakcināciju skaits, atveras jauni vakcinācijas punkti Rīgā. Vakcinācijas pakalpojumu kapacitāte ir līdz 100 000 vakcinācijas faktiem nedēļā.

Aizvadītajā nedēļā Covid-19 poti saņēma 86 374 cilvēki. Savukārt šonedēļ vakcinēšanās pret Covid-19 temps Latvijā šonedēļ turas virs 10 000 potēm dienā.

Līdz šim Latvijā kopumā veiktas 1 909 619 vakcīnas pret Covid-19 injekcijas, tostarp vakcīnas pirmo devu saņēmuši 910 263 cilvēki, bet vakcinācijas procesu noslēdzis 992 351 cilvēks. Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā 2021. gada jūlija sākumā provizoriski bija 1 882 200 iedzīvotāju, tātad līdz šim kopumā vakcinēti 59,9% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši 52,7% iedzīvotāju.

Savukārt, izdalot dažādas iedzīvotāju vecuma grupas, redzams, ka vakcinācijas procesu pabeiguši 61,7% Latvijas iedzīvotāju, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Šajos aprēķinos gan izmantoti citi aģentūrai LETA pieejamie CSP dati – par Latvijas iedzīvotāju skaitu 2021. gada sākumā. No šiem pašiem datiem redzams, ka vakcinācijas kursu noslēguši 60% Latvijas iedzīvotāji vecumā virs 12 gadiem. Par 12 gadiem jaunākus cilvēkus Eiropas Savienībā (ES) pret Covid-19 pagaidām vēl nepotē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti