Iedzīvotāji ar saslimšanas simptomiem Covid-19 testus drīkst nodot bez ārsta nosūtījuma

Ņemot vērā straujo Covid-19 izplatību, turpmāk iedzīvotāji ar saslimšanas simptomiem Covid-19 analīzes drīkst veikt bez ārsta nosūtījuma. Šāda kārtība paredzēta, lai nodrošinātu iespēju laikus pieteikties analīžu veikšanai un lai atslogotu ģimenes ārstu darbu, izrakstot nosūtījumus, informēja Veselības ministrija (VM).

Ja cilvēkam ir parādījušies slimības simptomi – akūtas elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas traucējumi, garšas izjūtas zudums – iepriekš piesakoties, Covid-19 testu var veikt bez ārsta nosūtījuma sev tuvākajā analīžu nodošanas vietā.

Līdz ar saslimstības straujo izplatību, pieaug arī pieprasījums pēc testēšanās pakalpojuma.

Pašlaik, lai nodotu Covid-19 analīzes, vidējais gaidīšanas ilgums ir no 2 līdz 4 dienām.

Ilgāks gaidīšanas laiks ir Rīgā – līdz pat 4 dienām.

Palielinājies arī zvana gaidīšanas laiks līdz 5 minūtēm, atsevišķos gadījumos līdz pat 20 minūtēm, kas skaidrojams ar ievērojami pieaugošo zvanītāju skaitu. Lielākās laboratorijas stundā vidēji saņem ap 800–900 iedzīvotāju zvanu. Veselības ministrija ikvienu aicina būt saprotošiem un  pacietīgiem.

Ja ir saslimšanas simptomi un līdz Covid-19 testēšanai ir jāgaida, VM aicina palikt mājās un ierobežot kontaktus ar citiem, neiet uz sabiedriskām vietām, neapmeklēt pasākumus. Ja iespējams, uz testu jādodas ar personīgo auto, jālieto sejas maska. Ja nepieciešama darbnespējas lapa, tad ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

Informāciju par testēšanas vietām iespējams atrast interaktīvā kartē "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".

Pieteikies Covid-19 testam pa tālruni:

  • Tālrunis centralizētam pierakstam Covid-19 analīžu veikšanai – 8303
  • "Centrālā laboratorija" – 8330
  • "E. Gulbja laboratorija" – 67801112
  • MFD Laboratorija – 8313
  • NMS Laboratorija – 67144015
  • Valsts zinātniskais institūts "BIOR" – 28369560
  • “BIOCON” laboratorija – 20006062

Pieteikties Covid-19 testam elektroniski:

Ja Covid-19 tests pozitīvs, tad jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, jāievēro stingra izolācija, jāseko līdzi savam veselības stāvoklim (informācija par rīcību, saslimstot ar Covid-19,  pieejama Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā).  Ja ārsts noteicis ārstēšanos mājās, tad rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim (informācija par rīcību ārstējoties mājās, Covid-19 pacienta ceļvedī) Ja veselības stāvoklis strauji pasliktinās – ķermeņa temperatūra pārsniedz 41 grādu – nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113, informējot, ka esat inficēts ar Covid-19. Cilvēki, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā ar inficēto, ir kontaktpersonas (informācija par kontaktpersonas statusu un rīcību pieejama SPKC mājaslapā).

Straujā jaunatklāto Covid-19 gadījumu pieauguma dēļ šobrīd ievērojami pagarinājies laiks, kad SPKC epidemiologi var sazināties ar Covid-19 pacientiem. Ar mērķi papildus informēt cilvēkus par rīcību un rekomendācijām inficēšanās gadījumā ar 15.oktobri SPKC uzsāka īsziņu izsūtīšanu (no tālr.nr. 29188770) Covid-19 inficētajiem  iedzīvotājiem, par kuriem informāciju saņem no laboratorijām.

Īsziņas saņems tie cilvēki, kuru tālruņa numuri būs norādīti laboratorijas sniegtajā informācijā. Par Covid-19 pozitīvo rezultātu joprojām varēs pārliecināties E-veselības portālā, laboratorijas sniegtajā informācijā vai jautājot ģimenes ārstam.

Iedzīvotāji ar pozitīvu Covid-19 testu un kontaktpersonas nepieciešamības gadījumā var saņemt arī ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus konkrētās ārstniecības iestādēs. Pakalpojumi pieejami tiem, kuru veselības stāvoklis nepieļauj gaidīt pakalpojumu saņemšanu pēc atveseļošanās, kā arī Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai. Lai saņemtu ambulatoro pakalpojumu, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, izņemot gadījumus, ja nepieciešama tiešās pieejamības speciālista konsultācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt