Iedzīvotāji aktīvi izmanto bezmaksas psiholoģiskās palīdzības iespējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jau mēnesi iedzīvotāji var saņemt valsts apmaksātu psiholoģisko palīdzību. Pēc ģimenes ārstu novērojumiem, daudzi to arī steidz izmantot. Savukārt speciāli jauniešiem ir radīts jauns koncepts – vieta, kur katrs var bez maksas veikt mentālās veselības profilaktisko pārbaudi, aprunāties ar speciālistu, kā arī saņemt praktiskus padomus. Speciālisti norāda, ka Covid-19 pandēmija ir saasinājusi iedzīvotāju mentālās veselības problēmas, tāpēc cilvēki arvien vairāk meklē veidus, kā gūt psiholoģisko atbalstu.

Iedzīvotāji aktīvi izmanto bezmaksas psiholoģiskās palīdzības iespējas
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Iedzīvotājiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu kopš 10. maija ir pieejams valsts apmaksāts psiholoģiskais un psihoterapeitiskais atbalsts. Pakalpojums ir pieejams pacientiem ar depresiju, kā arī noteiktām diagnozēm, lai risinātu ar stresu saistītus traucējumus.

Šobrīd vēl nav zināms, cik cilvēku saņēmuši palīdzību, jo vēl nav apkopoti dati, taču ģimenes ārsti novērojuši pakalpojuma pieprasījumu.

"Pieprasījums tādā ziņā, var teikt, ka ir. Mēs redzam, ka arī pacienti ir informēti, jo nāk un prasa šos nosūtījumus. Ja viņi ir gājuši par maksu, tad viņi tagad izmanto šo iespēju, lai varētu iet par valsts naudiņu uz konsultācijām," stāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Šobrīd pakalpojumu sniedz viens psihoterapeits, 17 psihologi ar tālākizglītību psihoterapijā un 45 klīniskie un veselības psihologi. Lai paplašinātu pakalpojuma pieejamību, Nacionālais veselības dienests izsludinājis atkārtotu speciālistu atlasi, kur pretendenti var pieteikties līdz 1. jūlijam.

Ar speciālistu sarakstu var iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Jūlija Vorupajeva pastāstīja, ka pakalpojumam ir ierobežots skaits.

"Šī pakalpojuma ietvaros pacienti var saņemt līdz desmit konsultācijām, jo šis pakalpojums principā bija paredzēts pacientiem ar viegliem traucējumiem. Ja šo desmit konsultāciju laikā ir konstatēts, ka pacientam ir nepieciešama tālāka terapija, tad tālāk jau ģimenes ārsts lemj jautājumu, vai pacientu nosūtīt, piemēram, pie psihiatra vai piedāvāt kādu citu terapiju," norādīja Vorupajeva.

Savukārt kopš pagājušās nedēļas jaunieši vecumā no 12 līdz 25 gadiem mentālo veselību var pārbaudīt ceturtdienās un piektdienās bez maksas īpaši izveidotā punktā - Jaunās Teikas kopstrādes telpā “Teikums” Rīgā. Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs norādīja, ka jauniešiem jaunā forma, kā saņemt mentālās veselības pakalpojumu, šķiet pieņemama.

"Tas, ko mēs redzam, – ir diezgan dažādi jaunieši, kas izvēlas atnākt. Mēs esam no plkst.14 līdz 19 atvērti, un pie mums dienā ienāk aptuveni 10–12 cilvēki. Daži atnāk vieni paši, daži nāca kopā ar draugiem. Protams, ka tas ir jauns koncepts, jo mēs parasti saistām mentālo veselību ar tādām ļoti konfidencionālām vietām, atsevišķiem speciālistu kabinetiem, kas, protams, daudziem ir svarīgi. Bet šeit tas ir gluži pretēji – šeit var ienākt nekautrējoties. Un mēs redzam, ka daudziem jauniešiem tas tīri labi der," pastāstīja psihoterapeits.

Konstantinovs norādīja, ka šis koncepts ir tikai izmēģinājuma versijā un būs pieejams jauniešiem līdz augusta vidum.

"Tā ideja ir, ka šādas vietas nākotnē varētu būt vairāk. Šo pakalpojumu finansē uzņēmums "TietoEVRY", un tālāk mēs skatītos, kādas būtu citas iespējas," piebilda Konstantinovs.

Speciālists norādīja, ka mentālās problēmas iedzīvotājiem bijušas vienmēr, taču pandēmija tās noteikti ir saasinājusi, tāpēc svarīgi ir sniegt bezmaksas palīdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti