Iedzīvotāji aizvien cer drošības dienesta ēkas būvniecību pārcelt citur

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir iespējams ierīkot parku un atrast citu vietu Valsts drošības dienesta  (VDD) ēkai, pārliecināti apkaimju biedrību pārstāvji, kuri otrdien, 28. janvārī, ar iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu (“KPV LV”) tikās, lai pārrunātu situāciju ar bijušā velotreka “Marss” teritoriju. Tajā pirms vairākiem gadiem nolemts būvēt Valsts drošības dienesta ēku.

ĪSUMĀ:

  • Iedzīvotāji: Drošības dienesta ēku var celt citur, un velotreka vietā ierīkot parku.
  • Šo jautājumu otrdien iedzīvotāju pārstāvji apsprieda ar Ģirģenu.
  • Rīgas apkaimju alianse sarunu ar iekšlietu ministru dēvē par konstruktīvu.
  • “VEF–RESH” biedrības vadītājs: Izvēlētā vieta nemaz nav piemērota VDD.
  • “VEF–RESH” vadītājs: Projekta pārcelšana citur nenozīmē projektā ieguldītās naudas izšķērdēšanu.
  • Ģirģens atgādināja, ka par ēkas celšanu izlemts jau sen, viņš viens to neizlemj.
  • Ģirģens arī aicina nenodarboties ar populismu.
  • Kompromisu meklēs Nacionālajā drošības padomē.
  • Otrdien, visticamāk, padomē nekādi izšķiroši lēmumi netiks pieņemti.  
  • TM piedāvā VDD izvietot ēkā, kura jau šobrīd tiek būvēta ministrijas iestāžu vajadzībām.

Šī informācija iepriekš bija slepena, bet nonāca atklātībā pēc tam, kad iedzīvotāji savāca vairāk nekā 15 000 parakstu par parka ierīkošanu. Iekšlietu ministrs saprot iedzīvotāju vēlmi, bet norāda, ka drošība nav mazāk svarīgs jautājums.  

Iedzīvotāji aizvien cer drošības dienesta ēkas būvniecību pārcelt citur
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Apkaimju biedrību, Teikas apkaimes biedrības, Rīgas apkaimju alianses, “VEF-RESH” un "Pilsēta cilvēkiem” pārstāvji uzskata, ka rīdziniekiem ir iespēja tikt pie sen kārotā parka bijušā velotreka „Marss” teritorijā. Savukārt Valsts drošības dienests citā vietā var būvēt savu ēku.

Rīgas apkaimju alianses pārstāvis Māris Jansons sarunu ar iekšlietu ministru dēvē par konstruktīvu.

Valsts drošības dienesta ēka “var būt daudzās citās vietās”, un tas nav pretrunā ar iespēju veidot parku, un tāpēc arī sabiedrība iesaistījusies, norādīja Jansons. “Ja valdība pieņem drosmīgus lēmumus, Nacionālā drošības padome arī, tad visi ir ieguvēji,” sacīja Jansons.

Savukārt “VEF–RESH” vadītājs, sociālantropologs Viesturs Celmiņš uzsvēra, ka izvēlētā vieta nemaz nav piemērota drošības dienesta vajadzībām. Viņš uzskaitīja vairākus iemeslus – pirmkārt, teritorija grūti sasniedzama, teritorijā nevarēšot iegriezties, jo, braucot no centra, nav pagrieziena pa kreisi, un apkārt ir civilā apbūve. 

Viņš atzina, ka ir jautājums, vai šie aspekti ņemti vērā, lemjot par ēkas atrašanas vietu.

Celmiņš uzsvēra, ka iedzīvotāji neiebilst pret Valsts drošības dienesta ēkas būvniecību un ir par Latvijas drošības stiprināšanu, tomēr nevar ignorēt arī iedzīvotāju vēlmes.

Celmiņš ir pārliecināts, ka projekta pārcelšana uz citu vietu nenozīmē projektā ieguldītās naudas izšķērdēšanu.

“Mums nav jāsāk no nulles, mēs tikko bijām gatavi pārcelt [Rīgas akustisko] koncertzāli no [AB dambja] ūdens uz Andrejsalu, tad šo ēku arī, visticamāk, ir iespējams pārcelt,” sprieda Celmiņš.

Ministrs sarunu vērtē kā konstruktīvu. Taču lēmumi, kas skar valsts drošību, nedrīkst būt emocionāli. Ģirģens atgādināja, ka par ēkas celšanu izlemts jau sen.

“Jāsaprot, ka iekšlietu ministrs nav tā persona, kura spiež sarkano pogu vai zaļo pogu un viņa lēmums noteicošais, lai šo projektu virzītu,” sacīja ministrs.

Tomēr, lai rastu kompromisus, ministrs rosinājis jautājumu izrunāt Nacionālajā drošības padomē.

Ģirģens arī aicina nenodarboties ar populismu, piemēram, jautājot, kāpēc valstī vajadzīgi divi drošības dienesti – Valsts drošības dienests un Satversmes aizsardzības birojs.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns no Jaunās konservatīvās partijas iepriekš rosināja abas iestādes apvienot.

Ģirģens sacīja, ka šāda veida augsta ranga politiķi rada ļoti lielus riskus valsts reputācijai, drošībai, jo “mēs redzam, ka arī citu naidīgo valstu masu medijos pārķertā ziņa stāsta, ka Latvija ir neveiksmīga, ka mēs neko nevaram, un tādā veidā mēs spēlējamies ar mūsu nacionālo drošību”.

Ministrs atgādināja, ka dienestam, izvēloties ēkas celtniecības vietu, savulaik piedāvāti divi varianti. Izvēloties velotreka teritoriju, nekas neliecinājis par iespējamām problēmām.

Nacionālā drošības padome šo jautājumu apspriež otrdien, taču, iespējams, tajā nekādi izšķiroši lēmumi netiks pieņemti.

Tikmēr Tieslietu ministrija ir nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (Jaunā Vienotība), informējot par iespējamu alternatīvu risinājumu jaunai Valsts drošības dienesta (VDD) ēkai, proti, dienestu izvietot ēkā, kura jau šobrīd tiek būvēta ministrijas iestāžu vajadzībām, ziņoja aģentūra LETA.  Ministrijā gan nevarēja atklāt, kura TM ēka tieši ir domāta, norādot, ka šī ir klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija.

KONTEKSTS: 

Rīgā, Brīvības gatvē 207, - bijušā velotreka „Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks  – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti