Dienas ziņas

360 grādu kamera beidzot ielās

Dienas ziņas

Liepājā īsteno pilotprojektu «Matemātika 200»

Iedzīvina Ēdoles dziesmu un deju pūru

Iedzīvina Ēdoles dziesmu un deju pūru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai savulaik Ēdoles pusē savāktais dziesmu un danču pūrs neiegultu krātuves plauktos, folkloras kopa “Ēdol’s ķist” un tās vadītāja aktrise un topošā etnomuzikoloģe Zane Jančevska ķērušies pie izpētes darbiem. Liels atbalsts bijis garamantu vācēju Anša Bergmaņa un Jaņa Burkovska paveiktais.

Folkloras kopai "Ēdol's ķist" liela diena. Plašākai publikai tiek nodotas tās garamantas – dziesmas un danči, kuras pagājušā gadsimta pirmajā pusē Ēdoles apkārtnē vākuši un apkopjuši Janis Burkovskis un Ansis Bergmanis. Folkloras kopu Ēdolē pirms pāris gadiem izveidojusi Latvijas Nacionālā teātra aktrise Zane Jančevska. Tā kā viņa šobrīd paralēli darbam teātrī studē etnomuzikoloģiju, tad kopa ir tā, kas palīdz uzturēt un nostiprināt tradīciju. Turklāt Zanes dzimtas saknes nāk no Ēdoles, tāpēc arī bakalaura darbā tiek pētītas muzicēšanas tradīcijas Ēdolē.

Janis Burkovskis pierakstījis 129 dančus, ko pēc Pirmā pasaules kara Ēdoles apkārtnē spēlējis kopā ar saviem draugiem, savukārt Ansis Bergmanis, kurš nāca no Ēdoles pagasta Tiltarājiem, bijis Īles sanatorijas galvenais ārsts un arī tautasdziesmu teicējs.

Dziesmas iemācījies no attāla radinieka Jāņa Anuža. 1936. gadā viņš Latviešu folkloras krātuvei iesūtījis vārdus 120 dziesmām, šobrīd melodijas atrastas gan tikai piecdesmit trijām. 1964. gadā šīs dziesmas tika ieskaņotas un, pateicoties tam, šobrīd Latviešu folkloras krātuves interneta vietnē Garamantas.lv dzirdams Anša Bergmaņa dziedājums.

Zane Jančevska atzīst, ka turpinās pētīt muzicēšanas tradīcijas Ēdolē, papildinot informāciju gan par tērpiem, gan dažādiem muzikālajiem kolektīviem un notikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti