Iecienītākajam dārzenim kartupelim savs festivāls!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Košumaugs, galma dāmu rota, aizliegts augs, dziednieks un otrā maize – tik dažāds ir bijis kartupeļa pielietojums, kopš cilvēks atklājis tā vērtīgās īpašības. Ar daļu no tām šodien varēja iepazīties Kalnciema kvartāla kartupeļu festivāla apmeklētāji.

Latviešiem par kartupeli jāsaka paldies Hercogam Jēkabam, kurš to pirmais atveda uz mūsu pusi. Izrādās, kartupeļa ceļš uz pasaulē visvairāk audzētā dārzeņa titulu nav bijis viegls. Savulaik tas bijis pat aizliegts. Taču kurš gan nezina – aizliegtais auglis ir tas saldākais.

„Katru dienu kaut ko gatavoju - zupu vai pankūkas, vai tāpat ēdu. Katru dienu, man ļoti patīk kartupelis,” saka Kartupeļu festivāla apmeklētāj Marija.

Par latvieša otro maizi tupenis kļuvis ne vien tāpēc, ka ir viegli audzējams un spēj ātri piepildīt izsalkušu vēderu, bet arī vienkārši izrādījies mūsu garšas gaumei atbilstošs. Lai arī kartupeļus ēdam vai katru dienu, tie mūs joprojām var arī pārsteigt.

„Protams, arī desertus var taisīt. Tepat Skrīveru saldējums ir uztaisījis saldējumu no kartupeļiem. Mēs šodien no saldajiem kartupeļiem – batātēm – kopā ar sausiem augļiem un šokolādi taisīsim desertu. Tā kā kartupelim nav robežu!” uz eksperimentiem iedrošina pavārmeistars Ēriks Dreibants.

„Kartupelis ir daudzās tehniskās lietās pielietojams. Kartupelis ir arī skaists. Kartupeļa ziedi ir bijuši galma dāmu krāšņākā rota. Tie arī smaržo, tiesa, ne visas šķirnes. Domāju, ka maz ir novērtēts, ka izmantot kartupeli var, ja virtuvē gadās apdedzināties - sarīvē zaļu kartupeli, uzliec uz apdegušās vietas un sekmīgi vari ārstēties,” dod padomu Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāja Aiga Kraukle.

Kartupeļus, tāpat kā garšaugus vai ķiršu tomātus, var audzēt uz balkona pilsētā – gan krāšņumam, gan uzkodām. Bet, ja gribas to ieraudzīt savvaļā, nāksies posties ceļojumam uz Dienvidameriku!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti