Panorāma

Vai iekšlietu ministra atvainošanās būs gana laba?

Panorāma

Atbalsta tabakas ražotājiem nebūs

Zīdaiņus vakcinēs pret rota vīrusu

Iecerēts no nākamā gada zīdaiņus vakcinēt pret rotavīrusu

No nākamā gada tiks ieviesta zīdaiņu obligāta vakcinācija pret rotavīrusu. Veselības ministrija (VM) šim nolūkam plāno no valdības pieprasīt vairāk nekā pusmiljonu latu. Pēdējos gados aktualizēts jautājums, vai vakcinēt vai arī ļaut izslimot šo ļoti lipīgo zarnu infekciju. Bērnu slimnīcas infektologiem nav šaubu – jāvakcinē.

Vakcīnu iekļaušana valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā nereti tiek saistīta ar zāļu lielražotāju lobiju. Līdz šim diskutēts par dažādu vakcīnu nepieciešamību, tostarp - vai svarīgi vakcinēt pret tuberkulozi.

Arī Latvijas Televīzija vēstījusi gan par smagām komplikācijām pēc vakcinēšanas, gan par nevakcinētu bērnu saslimšanu un pat nāves gadījumu. Bērnu slimnīcas infektoloģe Gunta Laizāne saka – viņu neinteresē, kura konkrēta firma uzvarēs rotavīrusa vakcīnu iepirkumā. Viņa priecājas par faktu, ka bērni pret šo vīrusu tiks vakcinēti par valsts līdzekļiem: „Ņemot vērā rotavīrusa izplatību mūsu valstī, man kā speciālistei ir viedoklis, ka vajag šo vakcināciju, bet vislabāko atbildi jums varētu sniegt tie vecāki, kuru bērni ir pārslimojuši ar rotavīrusu.”

Gadu un septiņus mēnešus vecā Elizabete raud klusi, asaras birst pat mammas rokās. Mamma Evija stāsta, ka meita ar rotavīrusu inficējusies no draugu bērna. Stāvoklis bija tik smags, ka nācās saukt ātro palīdzību. „Vairāk vemšana, caureja bija nedaudz. Tagad ir ļoti stiprā formā. Grūti ir tikt galā ar 39 grādu temperatūru, bērniņš mokās, ir grūti bērniņam pašam,” skaidro mamma.

Evija pārliecināta, ka pret šo vīrusu vakcinēt vajag noteikti un jo ātrāk, jo labāk. Pašlaik vakcīna iekļauta valsts kompensējamo zāļu sarakstā, un vecākiem jāsedz puse no rotavīrusa vakcīnu cenas. Lai bērnu vakcinētu tagad, no savas kabatas vecākiem jāmaksā nepilni 40 lati. VM sola, ka no nākamā gada zīdaiņus pret rotavīrusu vakcinēs par valsts naudu.

„2011. gadā tika veikts rotavīrusa ekonomiskais izvērtējums. Uz 2011. gadu bija sarēķināts, ka slimnīcā viens gadījums ar rotavīrusu izmaksā 245 latus. Ja mēs paskatāmies arī statistiku, gadā aptuveni 2-3 tūkstoši mazo bērniņu nonāk slimnīcā ar rotavīrusu. Ja parēķina 2000 ar 245 latiem, tad sanāk šie 500 tūkstoši, ko valsts jau maksā par bērnu ārstēšanu,” skaidro Santa Līviņa, VM Sabiedrības veselības departamenta direktore.

Lēmums iekļaut vakcinācijas kalendārā rotavīrusa vakcīnu pieņemts jau 2009. gadā, taču reāla vakcinēšana gadu pēc gada atlikta naudas trūkuma dēļ. Slimību profilakses un kontroles centra direktore saka – no infekcijas slimībām nepasargā ne burkānu, ne ķiploku ēšana, tikai vakcinācija. Rotavīruss var būt nāvējošs, tas ir īpaši bīstams zīdaiņiem, jo ļoti strauji var notikt organisma atūdeņošanās.

Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate stāsta: „Ne vienmēr bērnam lauku rajonos, kuram sākas caurejas atūdeņošanās, kas parasti notiek piektdien, sestdien, svētdien, ir pieejams ģimenes ārsts. Tāpēc lauku ģimenes ārsti bija pirmie, kas ļoti atbalstīja šo rotavīrusa vakcīnas iekļaušanu vakcinācijas kalendārā.”

Infektoloģe Gunta Laizāne pārliecināta, ka Latvijā bērnu vakcinācijas kalendārs ir labs. Vēl varētu diskutēt par meningokoka vakcīnas iekļaušanu, noteikti vajadzētu otru reizi vakcinēt pret vējbakām. Tāpat būtu vērts padomāt par visu bērnu vakcinēšanu pret ērču encefalītu. Pašlaik valsts apmaksātas encefalīta potes saņem bērni 24 Latvijas novados. Bērniem līdz divu gadu vecumam pusi vakcīnas cenas apmaksā valsts, bet pārējie bērni vecākiem jāvakcinē par savu naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt