Sadaļas Sadaļas

Iecere par olšūnu donoru loka ierobežošanu gūst atbalstu Saeimas veselības apakškomisijā

Saeimas sociālo lietu komisijas uzdevumā Saeimas sabiedrības veselības apakškomisija otrdien, 3.maijā, skatīja jautājumu, vai virzīšanā uz trešo lasījumu Saeimā Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā jāatstāj otrā Saeimas lasījuma redakcija, ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Apakškomisijas lēmums bija par labu šai redakcijai.

Pieņemot šādu lēmumu, apakškomisija no cilvēktiesību argumentiem pārgāja uz medicīniskām indikācijām. “Mūsu lēmumam pamatā bija tas, ka ginekologu asociācija ar pasaulē veiktajiem pierādījumiem, kur ir iekļauti daudzi tūkstoši dzemdējušo un nedzemdējušo sieviešu, kam bija veikta šī spēcīgā endokrīnā stimulācija, lai izsauktu olšūnas izdalīšanos vai ovulāciju. Tā ir bīstamāka nedzemdējušām sievietēm iekšējā endokrīnā stāvokļa dēļ, jo dzemdējusī sieviete atšķiras ar to, ka viņa ir izgājusi pilnu ciklu līdz bērniņa piedzimšanu ar attiecīgām endokrīnām izmaiņām, attiecīgo organisma pārskaņošanu.

Tā visa dēļ vēža izraisīšanās ticamība nedzemdējušām sievietēm ir ievērojami lielāka šīs operācijas rezultātā nekā nedzemdējušām,” skaidro Saeimas sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (“Vienotība”).

Ražuks uzskata, ka šīs nav cilvēktiesību, bet gan medicīniska rakstura jautājums.

Saeimas sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (“Vienotība”)

Tikmēr Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Ilze Tralmaka norāda, ka te jārunā par sievietes izvēli – tiesībām uz privāto dzīvi: “No cilvēktiesību aspekta, protams, ir jāvērtē, vai pastāv mazāk ierobežojošs līdzeklis, lai aizsargātu sievietes veselību, tajā skaitā reproduktīvo veselību un  cīnīties pret olšūnu tirdzniecības riskiem.

Izskanēja viedokļi par ziedotāju reģistra izveidi, kas būtu viena no alternatīvām, lai ierobežotu vairākkārtēju tirdzniecību.

Un attiecībā uz veselību mēs dzirdējām apakškomisijas sēdē, ka mediķu viedokļi dalās. Tad ir jājautā, kā atšķiras riski dzemdējušām un nedzemdējušām sievietēm. Tie ir jautājumi, kas jā izvērtē līdz galam.”

Saeimas Juridiskā biroja pārstāve Ilze Tralmaka

Ziņots, ka 2014.gada rudenī atvērtais Seksuālās un reproduktīvās veselības likums kļuvis par diskusiju lauku starp strikti tradicionālu un brīvāku uzskatu piekritējiem, jo paredzēts, ka  ka par olšūnu donori drīkst būt tikai dzemdējusi sieviete. Šī gada sākumā pret šādu liegumu jau sākta parakstu vākšana sabiedriskās iniciatīvas portālā „ManaBalss.lv”.

Tikmēr diskusijas par tādiem būtiskiem jautājumiem kā dzimumšūnu donoru reģistra izveide un dzimumšūnu importa un eksporta ierobežojumu atcelšana palikušas novārtā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt