Sadaļas Sadaļas

Ieceļotāju testēšana uz robežas ar Krieviju palīdz atklāt ar Covid-19 inficētos

Kopš pagājušās nedēļas personām, kuras ieceļo Latvijā, šķērsojot ārējo sauszemes robežu četrās robežšķērsošanas vietās – “Grebņeva”, “Terehova”, “Pāternieki” un “Silene” – ir jāveic Covid-19 tests. Testēšanu veic E.Gulbja un Centrālā laboratorija. Ieceļotāji Latvijā obligāto testēšanu uztver mierīgi, aptaujātos ieceļotājus vairāk satrauc testa cena.

Ieceļotāju testēšana uz robežas ar Krieviju palīdz atklāt ar Covid-19 inficētosIveta Čigāne

Terehovas robežkontroles punktā Covid-19 testus veic nelielā konteinertipa laboratorijā, kas atrodas turpat pie galvenās kontrolpunkta ēkas. Divas ārsta palīdzes Viktorija un Ilona dzīvo 40 kilometru attālajā Ludzā un uz robežu strādāt brauc uz veselu diennakti.

„Tagad ir mierīgāk. Pēcpusdienā vakar mums bija ļoti noslogots laiks. Pēc divpadsmitiem līdz pat pusnaktij vai vieniem naktī bija daudz darba. Pa nakti ir mazliet mierīgāk,” par darbu Terehovas robežkontroles punktā pastāstīja ārsta palīdze Viktorija.

„Cilvēks pieklauvē, ieiet iekšā, mēs viņam paprasām dokumentus, sataisām testu, tad ievadām visus pārējos datus. Un tad viņam ir jāuzgaida 15 minūtes, līdz būs atbilde. Ja izrādās, ka slims, tad mēs taisām lielo PCR testu un nododam informāciju robežsardzei. Tad viņi tur tālāk tiek galā paši,” pastāstīja Viktorija.

Terehovas robežkontroles punkts.

Testēšanas punkts Terehovā sāka strādāt svētdien, un dienā to apmeklē aptuveni 150 cilvēki. Uz robežas obligāti jāveic testēšana trešo valstu pilsoņiem, Eiropas Savienības un arī Latvijas pilsoņiem, kuriem nav Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. 

Aptaujātie iebraucēji pastāstīja, ka Covid-19 testēšana uz Latvijas robežas nav nekas jauns un arī citviet tā esot ieraksta prakse. Neapmierinot tikai testa cena.

Testēšanu uz Baltkrievijas robežas Pāterniekos un Silenē veic E. Gulbja laboratorija, bet uz Krievijas robežas Terehovā un Grebņevā – Centrālā laboratorija.

Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa pastāstīja, ka pirmajās sešdesmit stundās Covid-19 pozitīvs tests uzrādīts diviem ieceļotājiem. Slimo cilvēku noteikšana uz robežas pasargā no infekcijas izplatīšanas valsts iekšienē.

„Tas bija zināms izaicinājums, un es domāju, ka šis process būs daudz sarežģītāks. Taču, pateicoties visu iesaistīto – robežsargu, ''Valsts nekustamo īpašumu'', Nacionālā veselības dienesta, visu mūsu kolēģu – profesionālajai darbībai, process tika noorganizēta ļoti raiti,” sacīja Lapiņa.

Lai nodrošinātu testu veikšanu diennakts režīmā, Centrālā laboratorija izmantoja gan jau esošos darbinieku resursus, gan arī izsludināja mediķu pieņemšanu darbam uz robežas. „Pieteicās aptuveni 30 cilvēki, pieņēmām darbā 21 cilvēku. Viņi nestrādā visu pilnu slodzi, bet ņem 2–3 dežūras, jo visiem darbiniekiem tas ir savienotais darbs. Lielākā daļa ir Ciblas, Ludzas, Rēzeknes iedzīvotāji. Viņi atbrauc uz maiņu uz 24 stundām, un mēs esam nodrošinājuši pietiekami komfortablus apstākļus. Cilvēki atbrauc uz maiņu, nostrādā diennakti un brauc uz mājām,” sacīja Lapiņa.

Stājoties spēkā dažādiem ar Covid-19 saistītiem ierobežojumiem, pāri robežai samazinājies tieši vieglā autotransporta kustība. „Kravu plūsma nav ne mazinājusies, ne pieaugusi. Tā ir stabila. Līdz 250 mašīnām diennaktī. Un 100–150 mašīnas izbrauc.

Kas attiecas uz vieglajām automašīnām, tad plūsma ir minimāla.

Kaut arī pašlaik ir dažādi atvieglojumi, kopumā no valsts iebrauc un izbrauc ap 25–30 vieglās automašīnas,” pastāstīja Robežkontroles un imigrācijas kontroles dienesta priekšnieks Raimonds Kublickis.

Kopš 12. jūlija uz Krievijas robežas Terehovas robežkontroles punktā ir veikti vairāk nekā 1100 testu, Grebņevas kontrolpunktā ap 900. Trim robežšķērsotājiem Covid-19 tests ir izrādījies pozitīvs, un viņus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki nogādāja uz pašizolācijas vietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt