Labrīt

Latvijas Radio kora programma ieskandina Senās mūzikas festivālu

Labrīt

Ar Itālijas modei veltītu izstādi darbu atsāk Modes muzejs

Ministrija: Ja ieceļotāji nesniegs anketās patiesas ziņas, valdība varētu ieviest sodus

Ieceļotāji piekrīt aizpildīt anketas par Covid-19 risku

Iekšlietu ministrija (IeM) pagaidām no atbildīgajiem dienestiem nav saņēmusi informāciju, ka ieceļotāji no ārvalstīm, ierodoties Latvijā, atteiktos aizpildīt anketas, piektdien, 17.jūlijā, intervijā Latvijas Radio pavēstīja IeM valsts sekretāra vietnieks, Juridiskā departamenta direktors Vilnis Vītoliņš. 

"Neesam saņēmuši no atbildīgajiem dienestiem informāciju, ka cilvēki izturētos pret anketām ar neizpratni. Šobrīd izskatās, ka cilvēki piekrīt aizpildīt anketas," sacīja Vītoliņš.

Viņš uzsvēra, ka dienestu starpā uzsākts aktīvs darbs, arī pārvadātāji sākuši saņemt anketas un izplatīt tās ceļotājiem.

“Ceļojumu nodrošinātāji pārdomā, kādā veidā efektīvāk varētu veikt anketu aizpildīšanu. Anketas varētu aizpildīt ceļojumu laikā, lai ierodoties nevajadzētu kavēt laiku," norādīja Vītoliņš.

Informācija par pasažieriem, kuri ir bijuši Covid-19 plaši skartās valstīs, tiek nodota Valsts policijai pašizolācijas kontrolei. Savukārt par personām, kas ieradušās no zema riska valstīm, dati nonāk pie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), lai nepieciešamības gadījumā operatīvi apzinātu iespējamās kontaktpersonas, noskaidrotu infekcijas izplatīšanās ceļus, skaidroja Vītoliņš.

Viņš uzsvēra, ka valdība varētu apsvērt sodu ieviešanu, ja ceļotāji anketās sniegs nepatiesus datus.

Pagājušajā diennaktī uz Valsts policiju nosūtītas anketas par 81 personu, kam turpmāk 14 dienas jāievēro pašizolācija Latvijā. 203 personas, kas pagājušajā diennaktī šķērsojušas robežu ceļā no bīstamajām valstīm, Latviju šķērsoja caurbraucot. Savukārt SPKC pēdējās diennakts laikā saņemtas 1500 anketas.

“Šis lēmums ir pieņemts, pirmkārt, lai kontrolētu, ka cilvēks, kurš ir apmeklējis 14 dienu laikā valstis, kur saslimstība ir ļoti augstā līmenī, ievēro pašizolēšanos. Viņš atrodas mājās. Viņš var pastaigāties kaut kur, bet viņš nekontaktējas ar citu sabiedrību, viņš neuzaicina viesus, viņš neiet uz darbu," skaidroja SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Valsts robežsardzē gan norāda, ka šiem skaitļiem ir tendence mazināties. Piemēram, pirms nedēļas vienas diennakts laikā no Covid-19 visspēcīgāk skartajām valstīm Latvijā iebrauca trīsreiz vairāk Latvijas valsts piederīgo.

"Mēs šīs anketas rūpīgi paturam, jo tur ir atzīmēts, kur cilvēks ir sēdējis, ar kādu reisu viņš ir ieradies, kurās valstīs viņš ir bijis un kur viņš būs tālāk.

Zināsim, vai šis konkrētais pasažieris sēdēja blakus slimniekam, vai viņš sēdēja kaut kur tālu. Šī informācija ir izšķiroša un būtiska, lai infekcija neizplatītos tālāk," skaidroja Perevoščikovs. Ja vēlāk atklāsies, ka konkrētā reisa vai brauciena laikā pasažieru vidū būs ar Covid-19 inficētais, būs daudz vieglāk atrast šo personu un  informēt par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem daudz operatīvāk nekā līdz šim.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai no ceturtdienas, 16. jūlija, Latvijā tiks reģistrēts ikviens ieceļotājs, kurš ieradīsies valstī, izmantojot starptautisko pārvadātāju pakalpojumus. Ceļotājus ar privāto transportu pārbaudīs izlases kārtībā, bet pēc aptuveni mēneša paredzēta arī elektroniska reģistrācijas sistēma.

Jūlija sākumā Latvijā bija vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām, kā arī saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti