Dienas ziņas

Pašvaldību vadītāji diskutē

Dienas ziņas

10 709 paraksti pret pāreju uz ziemas laiku

Iecavā pieaug interese par ēku siltināšanu

Iecavā aug interese par māju siltināšanu

Pieci gadi - tik ilgs laiks iecavniekiem bijis nepieciešams, lai saprastu, ka nosiltināta ēka ir ne vien vizuāli pievilcīgāka, bet krietni mazāki ir apkures rēķini.

Šoruden Iecavā pabeigta divu ēku renovācija un vēl divām mājām sagatavoti dokumenti projekta iesniegšanai, vienīgi 2014.-2020. gada plānošanas perioda finansējums vēl nav pieejams. Ekonomikas ministrijā gan sola, ka nākamgad projektu pieteikumu pieņemšana noteikti tikšot sākta.

Daudzīvokļu māju siltināšana Iecavā aizsākusies 2010. gadā, un  šobrīd ar jauniem ietērpiem var lepoties piecas ēkas.  Vienai 50 dzīvokļu mājai  rekonstrukcijas darbi nobeigti šoruden, un šodien to novērtēt ieradušies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji.

Būtisku iebildumu neesot, un arī iemītnieki ir gandarīti, īpaši par to, ka siltumu dzīvokļos tagad var regulēt paši.

„Visās mājās ir apkure, bet es savā nemaz neesmu vēl ieslēgusi. Silti. Esmu ļoti apmierināta,” saka siltinātās mājās iedzīvotāja Olga Vinogradova.

Viņai piekrīt kaimiņš Imants Ramanis. „Ķieģeļi krita, jumts tecēja, un bija lieli apkures rēķini. Tagad ir nesalīdzināmi  - tu saņem to rēķinu un ir patīkami skatīties. Arī pensionāri, kas te dzīvo, var apmaksāt rēķinu,” saka Ramanis.

Kā atzīst iecavnieki, grūtākais ir sakārtot iesniegšanai nepieciešamos dokumentus un saņemt kredītu bankā. Divu ēku siltināšanu Iecavā finansējusi komunālā saimniecība par saviem līdzekļiem. „Uzskatīja [bankā], ka pārāk dārgs projekts. Nav dzīvotspējas. Bet mēs rokas nenolaidām, un finansētāja bija komunālā saimniecība. Iedzīvotāji mums piecu gadu laikā atgriezīs ieguldītos līdzekļus,” saka SIA „Dzīvokļu komunālā saimniecība” valdes loceklis Jānis Feldmanis.

Neraugoties uz nebūt ne vieglo ceļu Eiropas atbalsta saņemšanai, interese par siltināšanu Iecavā ir pieaugusi. Dokumenti projekta iesnieguma iesniegšanai sagatavoti vēl divās mājās, vien 2014.-2020. gada plānošanas perioda aktivitātes joprojām nav uzsāktas.

Ekonomikas ministrijas pārstāve Anda Lagzdiņa telefonsarunā skaidro, ka šobrīd notiek saskaņošana ar  Eiropas Komisiju, un solīts, ka līdz šā gada beigām vai nākamā gada sākumam tā tikšot pabeigta. Siltināšanas projektu administrēšana turpmāk tikšot uzticēta attīstības finanšu institūcijai „Altum”, kas varēs nodrošināt arī kredītu, ja to nepiešķirs komercbankas.

2014.-2020. gada periodā no Eiropas Savienības fondiem dzīvojamo ēku energoefektivitātes paaugstināšanai paredzēti 150 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti