Iebilstot pret autortiesību direktīvas izmaiņām, Vikipēdija bloķē pieeju lapām arī latviešu valodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Brīvi pieejamā, ar lietotāju saturu veidotā enciklopēdija “Wikimedia” bloķējusi lapas vairākās valodās, tostarp latviski, tādējādi iebilstot pret 5.jūlijā Eiropas Parlamentā (EP) gaidāmo balsojums par autortiesību direktīvas piedāvājumu.

Vikipēdijā meklējot informāciju latviski, konkrētu lapu vietā ir paziņojums ar iebildēm pret EP virzīto autortiesību direktīvas piedāvājumu, kas kaitēšot interneta brīvībai.

“Tā vietā, lai direktīva atjauninātu autortiesību likumus Eiropā, veicinot visu pilsoņu līdzdalību informācijas sabiedrībā, tā paredz pretējo — apdraud tiešsaistes brīvību un liedz tīmekļa piekļuvi, radot jaunus šķēršļus, filtrus un ierobežojumus.”

Vikipēdija brīdina, ka līdz ar šāda priekšlikuma apstiprināšanu kļūšot neiespējami dalīties ar ziņu rakstu sociālajos tīklos vai atrast to meklētājprogrammā, un apdraudēta būšot arī Vikipēdija.

Tāpēc Vikipēdijas latviešu un arī citu valodu kopienas nolēmušas liegt pieeju visām enciklopēdijas lapām: “Mēs vēlamies turpināt piedāvāt brīvu, atvērtu, kopīgi veidotu enciklopēdiju ar pārbaudāmu saturu. Mēs aicinām visus Eiropas Parlamenta deputātus balsot pret piedāvāto redakciju, no jauna atvērt diskusiju un apsvērt daudzos ieteikumus no ”Wikimedia” organizācijām.”

Latvijas Radio korespondents Briselē Artjoms Konohovs Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja, ka EP starp deputātiem ir karstas diskusijas. Vienā pusē ir viedoklis, ka ar direktīvu tiks ierobežota vārda brīvība. Savukārt otra puse norāda, ka svarīgi ir nodrošināt autortiesības interneta vidē. Tāpat aiz cilvēkiem, kuri ir pret direktīvu, stāvot amerikāņu tehnoloģiju uzņēmumi, kuri nevēlas uzņemties atbildību.

Advokātu birojā “Sorainen” skaidroja, ka, arī pieņemot direktīvu, netiks atceltas darbības, kas pašlaik iespējamas, piemēram, parodēšana un citēšana. Direktīva neattiekšoties arī uz nekomerciālu saturu un Vikipēdiju. Tāpat katra dalībvalsts varēšot izvēlēties, kā ieviest direktīvu, nodrošinot samērīgumu - “lai nenogalinātu vietnes, bet dotu efektīvu aizsardzību satura īpašniekiem - lai mazam medijam nebūtu jāskrien pakaļ katram pārkāpumam.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti