Panorāma

Vairākās pašvaldībās vēlēšanas varētu atlikt

Panorāma

Varētu atvērt veikalus un atvieglot citus ierobežojumus

Hroniskiem pacientiem potes laikā dažu zāļu lietošana jāpārtrauc

Hroniskajiem pacientiem Covid-19 potes laikā jāpārtrauc dažu zāļu lietošana – jākonsultējas ar ārstiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šonedēļ pret Covid-19 vakcinējamo personu lokam pievienojušies arī pacienti ar hroniskām saslimšanām. Taču ir vairāki medikamenti, kuru lietošana pirms vakcīnas saņemšanas jāpārtrauc. Un šim aspektam gan ir nozīme, lai vakcīna iedarbotos pilnā apmērā. Par konkrētiem medikamentiem pacientiem jākonsultējas ar ārstiem.

Nereti hronisku slimību pacientiem ir bažas, ka saņemtā vakcīna saasinās viņu slimību. Bet Stradiņu slimnīcas vadošā reimatoloģe stāstīja, ka slimnīcā mēnesī šajā jomā konsultē vidēji 1000 pacientu un līdz šim nav bijis, ka kādam no vakcīnas jāatsakās veselības stāvokļa dēļ.

“Man nav gadījies neviens, ar kuru izrunājot visu, mēs saprastu, ka nedrīkst,” stāstīja P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vadošā reimatoloģe Inita Buliņa.

“Hronisko slimību pacientiem ir svarīgi saņemt to atbalstu un pārliecību, ka vakcīnas, kas šobrīd ir, ir drošas. Tas ir pirmais, un visi pārējie jautājumi ir tie, ko varat izrunāt ar savu speciālistu, kas jums noteikti ir, vai savu ģimenes ārstu,” norādīja Buliņa.

Taču viens gan jāņem vērā. Ir vairākas medikamentu grupas, kuru lietošana hronisku un reimatisku hronisku slimību pacientiem pirms vakcinācijas jāpārtrauc. Tās zinās ārsts, tieši tādēļ pirms potes ir svarīgi konsultēties ar speciālistu.

“Iespējams, ka, lietojot dažus medikamentus, vakcīnas efektivitāte var būt vājāka. Tās ir teorētiskas pārdomas. Bet, balstoties uz pieredzi ar gripas un pneimokoka vakcīnu, tur arī ir līdzīgi. Ka daļa medikamentu uz vakcinācijas brīdi, uz īsu brīdi, ir jāpārtrauc lietot,” stāstīja Buliņa.

Vēl ārste novērojusi kādu jaunu tendenci – cilvēki pusmūžā aizvien biežāk par vakcināciju izlemj, uzklausījuši savu bērnu un mazbērnu viedokli. Un viņi parasti ir atbalstoši.  

Vladislava Stašāna somā ir sirds pumpis, ierīce, kas strādā viņa sirds vietā. Transplantāciju viņš gaida jau piekto gadu.

“Kas būs, tas būs. Tagad dzīvojam,” viņš noteica. Tagad, saņemot vakcīnu pret Covid-19, viņš atzina, ka jūtas drošāk, “paskatīsimies, kas būs tālāk”.

Arī Andris kā hronisks pacients saņēmis Covid-19  vakcīnu. Īpašās pārdomās nav grimis. “Es jau neko nedomāju, es piekritu un viss!” sacīja Andris Gruzis.

Uz Leldes maskas ir sirsniņas. Un mugursomā – arī aparatūra, kas veic sirds funkcijas.  

“Man ir sirds mazspēja. Pēc otrajām dzemdībām sākās. Tā es cīnos, mācos sadzīvot. Pirms gada man ievietoja palīgierīci, un tagad esmu gaidītāju rindā,” stāstīja Lelde.

Lelde gaida sirds transplantāciju, bet pati nemaz nerāvās vakcinēties.

“Doma bija tāda, ka es pati neiešu pieteikties. Bet tā kā mani aicināja mani ārsti, jo veselības pēc ir drošāk, laikam... Tad es piekritu,” atzina Lelde.

KONTEKSTS:

Latvijā no 23. marta sāk vakcinēt cilvēkus ar hroniskām slimībām smagā formā. Šajā prioritārā grupā ietilpst iedzīvotāji ar šādām saslimšanām: ļaundabīgi audzēji, hroniskas elpošanas ceļu slimības, hroniskas sirds asinsvadu sistēmas slimības, hroniskas nieru slimības, hroniskas aknu slimības, hroniskas nervu sistēmas slimības, cukura diabēts, imūnsupresija, smagas psihiskas slimības, aptaukošanās. Par riskantu tiek uzskatīts ķermeņa masas indekss virs 30. Vienkāršoti runājot – vīrietim svars tuvojas 100 kilogramiem, sievietei – 90 kilogramiem.

Ja pacientam nav skaidrs, vai viņa slimība ir hroniska, to iespējams uzzināt sava ģimenes ārsta praksē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti