Higiēnas punkti atvieglo laucinieku dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Higiēnas punkti jeb tīrības istabas, kā tos nosaukuši paši iedzīvotāji, ir vieta, kur lauku cilvēki var vienuviet izmazgāt un izžāvēt veļu un nomazgāties paši. Ja pilsētās gan pirts pakalpojumu pieejamība, gan siltais ūdens un veļas mašīnas ir ikdienas realitāte, tad laukos tā tas nav. Ne katram ir pirts, kur nomazgāties, bet boilera jeb ūdenssildītāja un veļas mašīnas iegāde daudziem ir neīstenojams sapnis. Šo problēmu lauku cilvēkiem sāk kompensēt īpašas higiēnas istabas. Nelielajā Ilūkstes novadā jau teju katrā no pagastiem ir šāda vieta.

Ilūkstes novada feldšera punkts izvietojies bijušajā pagasta ambulances ēkā, tieši te telpas raduši Dvietes aktīvie seniori, piesaistot novada un Sarkanā Krusta līdzekļus sen lolotam sapnim - higiēnas punkta izveidei, izrāda Valija Dilāne: „Uz to mēs tiecāmies, un ļoti labi, ka te bija tādas divas brīvas neizmantotas telpas. Te bija kādreiz ambulance celta ar vērienu.”

Šobrīd bijušās ambulances brīvās telpas tiek apgūtas, jo lauku cilvēkiem tās ir reālas un būtiskas vajadzības, ar prieku stāsta dvietiete, aktīva pagasta seniore un šīs idejas iniciatore Astērija Kuņicka: „Tā mums bija liela problēma, lai arī cilvēki dzīvoja daudzdzīvokļu mājās, reti kuram bija iespēja nopirki boilerus un tādu naudu salasīt, un vēl tās vannas - veciem cilvēkiem ir grūti iekāpt uz izkāpt no vannām, bet te atnāc, smuki apsēdies un nomazgājies.”

Valija Dilāne: „Te mums ir arī veļas mašīna un veļas žāvētājs. Te var ne tikai veļu mazgāt, bet arī izžāvēt.”

Paši dvietieši šo higiēnas punktu jau nosaukuši par tīrības istabu - gan pats nomazgājies, gan veļu tīru pārnes mājās. Valija Dilāne ir uzņēmusies šeit sava veida administratora funkcijas: „Citreiz cilvēki neaprēķina, cik var izmazgāt, un atved veļas vairāk. Tad jau mums darbiņš ir ilgākam laikam. Bet ejam pretī cilvēkiem un izmazgājam. Ne katrs prot rīkoties ar mašīnu, tad nu es salieku visu, uzstādu programmu, mums ir savs pulveris, programmu palaižam, bet cilvēks pa to laiku var nomazgāties, atpūsties, pagaida kādu stundiņu, iedzer tēju, relaksējas, izžāvē matus un pēc tam saņem tīro veļu.”

Ne katram pilsētniekam šī problēma šķitīs aktuāla, bet lauciniekiem gan, īpaši, ja mājās nav ūdens sildītāja vai ūdens jānes no akas. Atzinīgi par jaunievedumu izsakās arī te strādājošā ārsta palīdze Mārīte Slastjonova: „Cilvēki viensētās tomēr daļa dzīvo, kuriem nav tās iespējas. Arī tiem, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājās, ne katram ir siltais ūdens. Respektēti tiek arī cilvēki ar īpašām vajadzībām, viss pielāgots. Tāpat arī veļas mazgāšana, varbūt kādam mašīna izgājusi no ierindas vai tādas mašīnas vispār mājās nav. Nāk te cilvēki.”

Tīrības telpa Dvietē darbojas tikai mēnesi, veļas mašīna vēl nav guvusi tik lielu popularitāti kā tieši iespēja te pašiem nomazgāties, atzīst Valija Dilāne, un nereti brīvdienās, kad lielākoties darbojas šis centrs, pat veidojoties rindas: „Skolnieki, bērni te bieži atskrien. Tā viņiem patīk nomazgāties. Vēl tie pieaugušie varbūt var laiku pavilkt, tad bērniem patīk nomazgāties un iet uz skolu tīriem. Viņi te atskrien un jau visu te zina.”

Ja novadā publiskas pirts nav un mājās arī labu iespēju mazgāties nav, vienīgā iespēja bijusi braukt uz Daugavpili, taču ceļa izdevumi autobusā ir pāri par diviem latiem, vēl nāk klāt pirts izmaksas. Tāpēc šādas tīrības istabas ir laukiem reāls ieguvumu. Ilūkstes novadā vien plānotas četras un rosināta doma, lai šādas iespējas radītu katrā pašvaldības pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti