Hidrologi: Ledus sastrēgums pie Pļaviņām sakustēsies tuvākajās dienās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ledus sastrēgums Daugavā pie Pļaviņām aizvadītajā naktī arvien nav izkustējies, bet pie Jēkabpils ūdens līmenis cēlies. Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) 12.martā no rīta apstiprina, ka izsaukumu saistībā ar plūdiem no mājsaimniecībām nedz Pļaviņās, nedz citviet nav bijuši. Hidrologi vērtē, ka ledus sakustēsies tuvākajās dienās, kas līdzi nesīs arī ūdenslīmeņa paaugstināšanos, līdzīgi kā tas Pļaviņās bijis aizvadītajās dienās, kad appludinātas dažas ēkas.

Pļaviņās kopš aizvadītās nakts situācija Daugavā saglabājusies nemainīga - ledus sastrēgums nav izkustējies, ūdenslīmenis joprojām ir mazliet virs kritiskās applūšanas robežas, un šorīt tas pakāpies par pāris centimetriem, stāsta pašvaldības vadītāja Gunta Žilde.

Neviena mājsaimniecība patlaban nav applūdusi, dažviet ūdens appludinājis pagalmus. Arī evakuāciju pagaidām neviens iedzīvotājs nav pieprasījis.

"No tām mājām, kas bija applūdušas 10.martā, ūdens ir atkāpies, bet joprojām Mūzikas skolas pamati atrodas ūdenī un arī skeitparks joprojām ir ūdenī," stāsta Gunta Žilde. "Īstenībā tā parasti nekad vēl nav noticis, ka tik ilgstoši ledi neiziet. Parasti tas ir stundu jautājums, kad Pļaviņās ir plūdu situācija, pilsēta applūst, bet tad parasti notiek pārrāvums un ūdens aizplūst. Šoreiz ir diezgan netipiski."

Žilde papildināja, ka šobrīd operatīvie dienesti un pilsēta ir nogaidošā stāvoklī, ledu sakustināt mākslīgi nav plānots. Arī Meteoroloģijas centra hidrologs Andrejs Zubaničs vērtē, ka ledus sakustēsies brīdī, kad ledus sastrēgums izkustēsies Daugavā pie Jēkabpils, kur savukārt pacēlies ūdenslīmenis par 50 centimetriem

"Ja ledus sastrēgums pie Jēkabpils, kas varētu būt izveidojies pie Krustpils lokiem, sakustas, tad, protams, būs ūdens līmeņa paaugstināšanās pie Zeļķiem un Pļaviņām, jo pieplūdīs jaunas ledus masas un radīsies lielāks uzpludinājums," norāda Zubaničs.

"Kas attiecas uz ledus sastrēgumu pie Pļaviņām, tad ledus gabali ir izmēros diezgan nelieli, pa vidu ir arī ūdens klajumi, līdz ar to ledus masas, kas pienāk un veido lielu daļu no sastrēguma, nav tomēr tik lielas, un tās tiek skalotas no apakšas un nestas tālāk uz priekšu, līdz ar to mēs neredzam ļoti kritisku ūdens līmeņa paaugstināšanos," skaidro hidrologs.

Pļaviņās uz paplašinātu civilās aizsardzības sanāksmi bija ieradies arī vides ministrs Kaspars Gerhards, solot atbalstu zaudējumu kompensācijā. Savukārt pašvaldība pagaidām zaudējumus nav aplēsusi, jo applūšana vēl ir iespējama brīdī, kad ledus sastrēgums Daugavā sakustēsies.

Pirmdien, 13.martā, pašvaldības komisija apsekos applūdušos objektus.

Jau vēstīts, ka ūdens līmenis Daugavā pie Pļaviņām pārsniedza kritisko robežu piektdienas vakarā, bet kopš 11.marta vakara ūdens līmenis Daugavā posmā no Pļaviņām līdz Daugavpilij pazeminājies par 2-13 centimetriem.

Svētdien no rīta Pļaviņās ūdens atkāpās par trim centimetriem stundā. Pie Pļaviņām saglabājies liels ledus sastrēgums, mazāks sastrēgums ir pie Sakas salas, lejpus Jēkabpils, un no upes augšteces vairs nenāk lielas ledus un ūdens masas.

Joprojām Daugavpils apkārtnē atkušņa un palu dēļ ir applūduši un slēgti četri autoceļi. Arī Jēkabpils un Ilūkstes novadā applūduši atsevišķi ceļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti