Heroīna vietā narkomāni aizvien biežāk lieto daudzkārt kaitīgāko fentanilu. Arī nejauši

Pēdējos gados narkomāni aizvien biežāk izvēlas lietot fentanilu. Tā ir opioīdu grupas viela ar ļoti spēcīgu ietekmi. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā norāda, ka tā atvasinājums – karfentanils – ir vismaz 10 000 reižu spēcīgāks par morfiju. Turklāt izrādās – bieži vien narkomāni, kas domā, ka lietojuši heroīnu, patiesībā lietojuši fentanilu. Šo vielu iecienījuši arī Igaunijas narkomāni, kas pēc tās brauc uz Latviju, jo šeit to esot vieglāk dabūt.

Narkomāni heroīnu aizvien biežāk aizstāj ar daudzkārt kaitīgāko fentanilu. Arī nejaušiKristaps Feldmanis

  Fentanils ir narkotiska viela. To izmanto arī medicīnā kā pretsāpju līdzekli. Tomēr ļoti izplatīta ir arī šīs vielas iegūšana nelegālā ceļā. Tad to izmanto kā narkotikas.

  Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģijas palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna stāsta, ka pēdējos gados fentanils tiek lietots aizvien biežāk: “Pēdējos gadus mēs esam novērojuši, ka Latvijā parādījies fentanils. To mēs esam konstatējuši no pacientiem – no tiem, kas vērsušies mūsu centrā pēc palīdzības, gan no tiem, kas ir atvesti uz centru pēc policijas aizturēšanas un kuriem ir veiktas medicīniskās pārbaudes.”

  Stirna stāsta, ka

  bieži pacienti nemaz nezina, ka lietojuši fentanilu. Viņi to jauc ar heroīnu, kas esot mazāk spēcīgs.

  Fentanila ietekme ir spēcīgāka, bet ar īsāku iedarbību. Tādēļ lietotāji to lieto aktīvāk.

  2016. gadā narkoloģijas centrā konstatēti 64 fentanila lietošanas gadījumi, bet pagājušajā gadā jau 1056. Astrīda Stirna stāsta, ka narkomāni pie vielas tiek, arī izmantojot medikamentus, piemēram, fentanila plāksterus, kas strādā kā pretsāpju līdzeklis. “To mēs esam dzirdējuši no saviem pacientiem, ka šie fentanila plāksteri tiek speciāli apstrādāti un pēc tam tiek ievadīti,” pastāstīja speciāliste.

  Pirms dažām dienām igauņu laikrakstā „Postimees” tika rakstīts, ka igauņi iecienījuši braukt uz Latviju, lai iegūtu fentanilu, ko Igaunijā iegūt esot krietni grūtāk. Igaunijas Policijas un robežapsardzes pārvaldes narkotiku noziegumu un organizētās noziedzības apkarošanas dienesta vadītājs Raits Pikaro apstiprina, ka šāda problēma pastāv.

  “No tā, ko šobrīd redzam, mēs nevaram teikt, ka tās ir liela mēroga operācijas, bet mēs redzam, ka fentanila izplatība Igaunijā šobrīd ir zemā līmenī. Ir sarežģīti to dabūt uz ielas. Tādēļ atkarīgie apvieno resursus – naudu un transportu – un dodas uz Latviju, kā mums zināms, galvenokārt, uz Rīgu, un iepērk fentanilu tur un to nogādā Igaunijā,” pastāstīja Pikaro.

  Viņš pieļauj, ka igauņi pēc narkotikām dodas uz Latviju, jo Igaunijas policijai ļoti sekmīgi izdevies samazināt narkotiku izplatību: “Pēdējos divus gadus mums mirstības līmeni ir izdevies noturēt zemā līmenī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Mums bija vairāk nekā 100 pārdozēšanas izraisītas nāves ik gadu. Pagājušajā gadā mums bija tikai 14. Tas ir daudz labāks rādītājs. Mēs cenšamies šo līmeni noturēt arī šogad.

  Šobrīd izskatās, ka mums sekmīgi izdevies samazināt liela apjoma fentanila izplatību. Un tas varētu būt iemesls, kādēļ atkarīgie izjūt vajadzību doties uz Latviju pēc narkotikām.”

  Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska Latvijas Radio skaidroja, ka opioīdu tirgus 2018. gadā bijis viens no dinamiskākajiem nelegālā narkotisko vielu tirgus segmentiem Latvijā. 2018. gadā veiktas 618 opioīdu un to saturošo maisījumu izņemšanas. Tostarp 21 gadījumā izņemts fentanils – kopā 0,51 grams un 0,6 mililitri.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti