Nedzirdīgajiem

Kultūras ziņas

Nedzirdīgajiem

Province. Purvu bridēji

1:1 Gundars Rēders : Alvis Hermanis

Hermanis: Konservatīvisms ir avangardā, liberālisms iziet no modes

Patlaban Eiropā ir divu lielu – tradicionālo un liberālisma – ideju sadursme, kuru pakāpeniski nomainīs „modernais konservatīvisms”, jo liberālisms iziet no modes, kamēr konservatīvisms ir avangardā, intervijā LTV raidījumam „Viens pret vienu” sacīja teātra režisors Alvis Hermanis.

Viņš norādīja, ka arvien vairāk Eiropā, tostarp Latvijā, tiek apšaubītas liberālisma idejas, ko apliecina par „labējiem populistiem” saukto politiķu augošā popularitāte.

Aiz visiem šiem cilvēkiem ir liela daļa sabiedrības, kas nav apmierināta ar notiekošo, un būtu nepareizi saukt pusi ASV iedzīvotājus par rasistiem, ja viņi atbalsta republikāņu kandidātu ASV prezidenta vēlēšanās Donaldu Trampu.

Tradīciju šāda veida politiķus saukt par „labējiem populistiem” viņš vispār nosauca par „prastu, brutālu propagandu”, kurā ir koncentrēšanās uz attiecīgā politiķa personību, nevis cilvēku neapmierinātību. „Nav gudri koncentrēties uz personībām, jo tarakānus vienmēr atradīs. Bet aiz viņiem stāv liela, liela sabiedrības daļa,” viņš pauda.

Hermanis par „moderno konservatīvismu” sauc sistēmu jeb dzīvesveidu, kurā modernās tehnoloģijas būs savienotas ar tradicionālajām vērtībām un attiecīgās komūnas mentalitāti.

Skaidrodams „moderno konservatīvismu”, viņš kā piemēru minēja arhitekti Zaigu Gaili, kura savā darbā modernā veidā atjauno tradicionālās arhitektūras vērtības.

Hermanis arī raksturoja Eiropas sabiedrību, vēlreiz atkārtodams, ka pat matemātisks aprēķins demogrāfijā jau liecina, ka „pasākums ilgi vairs nebūs”. Tomēr viņš uzsvēra, ka izrāde „Pakļaušanās” ir stāsts par eiropiešiem, nevis musulmaņiem. „Mēs esam vientuļu cilvēku sabiedrība. Tas ir tā izveidojies, ka katrs ir par sevi. Mums nekad nav bijis tik daudz cilvēku, kas dzīvo vieni. (..) Šī sabiedrība ražo vientuļus cilvēkus,” viņš norādīja uz ģimenes vērtību trūkumu Eiropas sabiedrībā.

Vēstīts, ka tieši izrāde „Pakļaušanās”, kas uzņemta pēc Mišela Velbeka romāna ar tādu pašu nosaukumu izraisīja asas diskusijas gan par pašu izrādi, gan par Eiropas sabiedrību. Hermanis atzina, ka arī viņam pašam pēc šīs izrādes iestudēšanas draugu ir mazāk.

Saistītie raksti
48 komentāri
Dace
Priecājos, ka mums ir radoši cilvēki, ko TV aicina izpausties un attīstīt "smadzeņu vētru", izaicinošu ideju piedāvājumu, lai attīstītu sabiedrības domāšanu par aktuāliem procesiem Eiropā.
Hermanim grūtības savā arodā,
ja jālien politikā? Nemaz jau tik slikti negāja arī teātros. Jeb sagribējās gatavošanos nākamajam karam parežisēt? Prom uz politiku aizskriet viegli, atpakaļceļš gan reti kuram ir bijis pa spēkam.
par viedokļiem
komunistu-nacistu minoritāte vispār ir niecīga, salīdzinot ar liberāļiem, taču komunistu-nacistu minoritātei, atšķirībā no normālajiem, pieder ekskluzīvas monopoltiesības vāvuļot politizētus murgus un ikkatru tematu padarīt par savas ideoloģiskās apsēstības narkotikas devu.
par viedokļiem
kas ir ši mazskaitlīgā liberālisma atbalstītāju grupa, kura regulāri uzķerās uz katru izmestu āķi lsm.lv? Vai tiešām šī ideoloģiskā apsēstā grupa domā, ka nav zināms šis grupas nesaraujamā identitāte ar darbiniekiem valsts plašsaziņā? Tas ir tikai laika jautājums apspriešanai par šādas ideoloģiskas apsēstības piederību valsts plašsaziņai.
Ebenezers
Nu diemžēl to Tramps ir teicis vakar. Viņa retorika ir klaji gājusi mazumā, vienu gan vienu gan viņš uzsver - atbalstu tiem, kas par savu drošību maksā tos 2% NATO budžetā. Kā zinām, no Baltijas tā ir tikai Igaunija. Bet ne par to ir runa. Absolūti zīmīgi ir tas, ka neoliberāļu retorikas pamats ir visu citu lamāšana par putinistiem un citiem istiem, vnk tāpat, jo tiem liekas, ka pierādījumus nemaz nevajag : visiem jāapklust, jo viņi "domā nepareizi"! Nekā nebija, dārgie drtaugi - pierādījumus galdā, apsaukāšanos malā un prom.
Ebenezers
Tā nu ir noticis, ka Tramps tiekoties ar Amerikas poļu organizācijām ir pateicis, ka viņš katrā ziņā rūpēsies par to, lai Polija un visa Austrumeiropa justos droša un pasargāta. Pie viena viņš ir paslavējis Polijas valdības kursu būtiskākos jautājumos, arī migrācijas, un tas kurss klaji sakrīt ar to, par ko runā Hermanis. Mani pārsteidz dažu rakstītāju primitīvisms : viņi visu un visus salīdzina ar Putinu, viņš liberāļiem ir ķluvis par laba un ļauna etalonu, kas ir dīvaini.
Ebenezers
Tā ir apsaukāšanās! Trampa izteikumu citēšana nav pierādījumi! Tu esi pretīgs neoliberālis, jo tevis teikto var iztulkot tā, ka tu mani nosauci par putinistu. Tu domā pilnīgi nepareizi!
Tramps? O, jā!
Krievijas uzbrukuma gadījumā Tramps viennozīmīgi nesola atbalstu Baltijas valstīm. http://www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/krievijas-uzbrukuma-gadijuma-tramps-viennozimigi-nesola-atbalstu-baltijas-valstim.a192920/ Tramps pieļauj Krimu atzīt par Krievijas sastāvdaļu http://www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/tramps-pielauj-krimu-atzit-par-krievijas-sastavdalu.a194286/ utt. vienu dienu tramps bučojas ar putinu, bet nākošajā dienā jau ar merkeli un nemaz neatceras, ko darīja dienu iepriekš :)))))))))))
Egle
Vai kā Aldis raujas pie vārda. Laikam jau ar teātris tagad malā nolikts. Ka tik drīz nesāk NA un S. tikumu slavināt.
hops
Bet ... viņš tak runā tuķši! Šabloni, klišejas, stereotipi! Karalis ir pliks!!!
ainaiii
Cik tālu ir līdz tam, kad Hermanis bučos Putina vaigu? Galu galā nacionālisms tur plaukst un zeļ, ģimene un "tradicionālās vērtības" ir pirmajā vietā un kārtība arī, kā sacīt, ir mājās, vienalga, cik visi šie jēdzieni praktiski izpaužas izkropļotā veidā. Kaut kā liekas, ka Hermanis uzsācis to pašu ceļu ...
ainaiii
Es par Hermani esmu baigi vīlusies, jo kādreiz uzskatīju viņu par loģisku cilvēku, bet šobrīd viņš runā tādās pretrunās. Turklāt viņš vienmēr to dara tik kategoriski. Pirms pāris gadiem viņš lādēja sabiedrības vairākumu, saucot to par lumpeņiem, kuru gūstā ir nabaga intelektuāļi un kuriem vēlēšanās nav cerību sagaidīt normālu varu, jo vairākums visu norok. Šobrīd viņš cer uz saprātīgo un konservatīvo sabiedrības vairākumu, kas, lūk, apmaldījušos intelektuāļus atgriezīs dzimtenē un iedos viņiem normālu varu. Kā noprotu, tad arī Trampa idejām nav ne vainas (ja jau sabiedrības vairākumam patīk). ???? Nopietni? Es nesaku, ka par lietām nevar diskutēt, ka par daudziem jautājumiem var atšķirties viedokļi, bet Hermanis šobrīd ir vienkārši pretrunu pilns, uzmanības kārs frīks. Ja mani par elku sāktu uzskatīt tāda dāma kā Stepaņenko, es nopietni padomātu, kur esmu nošāvusi greizi. ------>
par rosību liberastu zemē :)
nenosmieties, lasot viedokļus :) .. kādi gan idiotismi nerodas no rosības muļķu zemē t.i. liberastu nometnē. .. nekādas saprašanas par nojēgumiem politikas filosofijā, teorijā, socioloģijā. nekādas! visu cenšas sabērt vienā maisā, un sakratīt. darot to tā, lai šodienas liberālisms izskatītos tikpat vajadzīgs kā praviešu laikā. Laikā, kad liberālisms tiešām nozīmēja atbrīvošanos, progresu, bet nevis savtīgumu , savu iegribu apmierināšanu, kā tas ir šodien. Visiem liberastiem, individuālistiem iesaku padomāt par sekojošo: kas ir vainīgs pie ekonomikas un finanšu nozaru izolētību šodien? Proti, par naudas aprites uzturēšanas nesavienojamību ar stabilu ekonomiku (prasība pec nemitīgi augošām parādsaistībām nav nodrošināta ar pietiekošu ienākumu nodrošināšanu kredītņēmējiem). Vai tas nesākās ar banku politikas liberalizāciju asv? Vai savtīga ideja padarit apmaiņas ekvivalentu par apmaiņas preci nav liberālisma nopelns? Vai liberālisms saprot ka ekonomika ir kolektīvs pasākums pēc būtības?
HĀ, HĀ, HĀ!
Putinorast, kāpēc mokies liberastu zemē? Varbūt dodies uz turieni, no kurienes nāk šie murgi par briesmīgo liberālismu - uz Krieviju?
fhjrtjrj
Hermanis = old man yells at cloud.
latvis samelojās
citāts no Vebstera vārdnīcas: conservatism: belief in the value of established and traditional practices in politics and society dislike of change or new ideas in a particular area
Palīgskolas absolventam Jēdzieni
"Konservatīvisms" nav fizikāls termins, kur nu vēl formula. Tas ir konkrēts sociālpolitisks pamatjēdziens ar konkrētu nozīmi. Fakts, dažādu sociālo grupu pārstāvji vienam un tam pašam jēdzienam patvarīgi maina saturu un lieto atšķirīgos veidos, nenozīmē, ka līdz ar to mainītos pamatjēdziena nozīme un saturs. Palīgskolās to tiešām nemāca...
Jēdzieni
Sociālpolitiskiem jēdzieniem, atšķirībā no fizikas formulām mēdz būt dažādas interpretācijas un nav iespējams kādu vienu versiju pasludināt par pilnīgi patiesu, izsmeļošu un mūžīgu. To nezina tikai palīgskolas absolventi...
latvis samelojās
patiesība tev neinteresē, tev interesē melot. skaidrs. toties mani interesē, ko šis jēdziens nozīmē patiesībā un kā to lieto visā pasaulē, nevis kaut kāda aģitatora sagudrota interpretācija.
latvis
Mums neinteresē, kā dažādus vaŗdus tulko kaut kur pasaulē mums sveši ļaudis, mums svarīgi, kā tas jāsaprot mums pašiem. Vepsters, lai risina pats savas problēmas.
latvis
Konservatīvisms nozīmē stāvēt par pamatvērtībām, palikt pie tautas paaudžu paaudzēs sakrātā. Lūk kā konservatīvismu skaidro vārdnīcas: „Konservatīvisms (lat. conservativus – tāds, kas sarga) ir prāta ievirze, tai raksturīga uzticība tradīcijām, stabilitātei un kārtībai. Konservatīvisms ir dzīves pozīcija, kura balstās uz tradicionālām vērtībām, tādām kā ģimene, tikumība, reliģija, nācija, un piesardzīgi vai negatīvi izturas pret jaunām, mirkļa un kaislību diktētām, pseido-brīvībām. Abstraktu, mehānisku sabiedrības un valsts uzbūves principu vietā tiek likta dzīvības pilna, daudzveidīga vienotība, kas orientēta uz sabiedriskās dzīves tradicionālo pamatu saglabāšanu un aizsardzību.. Konservatīvisms savā politiskajā ideoloģijā balstās uz reliģiju, kas veido cilvēku kopdzīves garīgo pamatu ģimenē un valstī. Viens no konservatīvisma centrālajiem elementiem ir Tradīcija, tā iemieso pagātnes pieredzi un gudrību.
Valmieras teāris
Tiešām nesaprotu, kāpēc Alvis sūdzās par draugu trūkumu? Slinkums pameklēt renstelē, no kurienes skan lumpeņu un margināļu aplausi par godu režisora diviem centiem bēgļu histērijas sakarā?
Valmieras teātris
Es gan Hermani par cūku nesauktu un viņa intelektu tik zemu nevērtētu, bet viņa jaunie lumpeņfani laikam savādāk neprot. Intelekta starpību ieguvi, salīdzinot Hermani ar sevi vai Hermani ar sevi un visiem saviem draugiem?
Valmieras teātrim
Tev līdz Hermaņa intelektam kā cūkai līdz Mēnesim. Nevajag tik ilgi pa renstelēm dzīvoties.
Valmieras teātris
Dzintarjūgends un putinjūgends tagad mums skaitās Latvijas intelektuālās aprindas? Ko nezināju, to nezināju.
Ebenezers
Par bēdām Valmieras teātrim, atbalsts Hermanim skan nevis no provinces Kaiju un Ķiršu dārzu faniem, bet no Latvijas intelektuāļu aprindām, tādu cilvēku, kas nevis ir ko no sevis iedomājušies, bet gan kas kaut ko ir arī paveikuši valsts un tautas labā, lkai arī ne vienmēr aplausu un jupiteru pavadībā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti