Pusdiena

Zviedrijas parlamenta vēlēšanas uzvar pie varas esošie Sociāldemokrāti

Pusdiena

Trampa padomnieks piedraud ar sankcijām Starptautiskajai krimināltiesai

Helikopterus visbiežāk dienesti izmanto dažādos glābšanas darbos

Helikopterus visbiežāk dienesti izmanto dažādos glābšanas darbos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un robežsardzei kopumā ir astoņi helikopteri, un zaļā gaisma dota arī četru helikopteru „Black Hawk” iegādei. Helikopterus izmanto pazudušu cilvēku meklēšanā, bīstamu noziedznieku aizturēšanā, medicīniskā evakuācija un citās situācijās, kā arī bruņotie spēki tos izmanto militārajās apmācībās. Visbiežāk lidaparāti nepieciešami dažādos glābšanas darbos

NBS helikopteru izmantošana

Meklēšanas, glābšanas darbos NBS helikopters bija iesaistīts :
2016. gadā – 18 reizes
2017.gadā – 14 reizes
2018.gadā -  6 reizes

Medicīniskajā evakuācijā NBS helikopters bija iesaistīts:
2016. gadā – 8 reizes
2017.gadā –  7 reizes
2018.gadā -  2 reizes

Cilvēku skaits, kam ir palīdzēts, iesaistot NBS helikopteru:
2016.gadā  - 12 cilvēki
2017.gadā – 10 cilvēki
2018.gadā- 5 cilvēki

NBS pārstāve, majore Mairita Senkevicina stāsta, šogad cilvēku meklēšanā un glābšanā helikopteri izmantoti jau sešas reizes, bet slimnieku transportēšanā – divas reizes. Tā palīdzēts vairākiem nelaimē nonākušajiem.

Robežsardzes četru helikopteru galvenais uzdevums ir robežas uzraudzīšana. Dienests sniedz palīdzību arī citām iekšlietu struktūrām. Gluži kā NBS, arī robežsardze biežāk palīdz policijai cilvēku meklēšanā vai citās operācijās. Šogad palīdzēts arī bruņotajiem spēkiem, kuri ir lidaparātu nomaiņas procesā.

Aviācijas pārvaldes priekšnieks Aleksandrs Šukšins saka, lai gan divi no lidaparātiem ir 30 un 40 gadus veci, palīdzība kolēģiem teju nekad netiek atteikta. Tas noticis vienīgi gadījumos, kad helikopteram gaisā neļauj pacelties laikapstākļi vai tehnisks defekts.

Runājot par nepieciešamību no amerikāņiem iegādāties modernos „Black Hawk” lidaparātus, amatpersonas izteikušās, ka mūsu vecā tehnika bieži ir remontā un ne vienmēr ir pieejama.

Tomēr bruņoto spēku pārstāve un robežsargs saka, vienmēr viens helikopters ir gatavs ārkārtas situācijā pacelties gaisā un palīdzēt.

Noteikumi paredz, ka lidaparātu apkope jāveic pēc noteiktu nolidoto stundu skaita. Proti, reglaments saka, apkope nepieciešama pēc 10, 25, 35 un 50 nolidotām stundām. Kad gaisā pavadītas 100 stundas, tad helikopters dodas uz remonta rūpnīcu, kur tam veic padziļinātu apkopi.

Katrs dienests pats izlemj, kad nepieciešama palīdzība no gaisa. Piemēram, meklējot pazudušu cilvēku, operācijas vadītājam sākumā jāizmanto visi policijai pieejamie resursi. Ja ar to palīdzību cilvēku neizdodas atrast, tad jālūdz papildspēki.

Valsts policijas Operatīvās vadības biroja priekšnieks Edgars Perijs saka, policijā helikopteru izmantošanai ir sezonāls raksturs - visbiežāk tas notiek rudens laikā, kad ir sēņošanas, ogošanas laiks.

Policists smejas, ja ir labs sēņu un ogu gads, tad ir lielāka iespējamība, ka mežā pazudušā meklēšanai nāksies lūgt lidaparāta palīdzību. Piemēram, ziemā lidaparātu piesaiste ir retums.

Likumsargi helikopteru atbalstu lūdz arī lielo pasākumu laikā. Piemēram, šogad Dziesmu svētkos situāciju novērojis arī helikopters no gaisa, vērojot, lai zonā neielido deltaplāni vai citi lidaparāti.

Retāk helikopterus izmanto arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Tomēr šovasar, kad daudzviet plosījās ugunsgrēki, dzēšanā arī piedalījās helikopteri. NBS pārstāve Senkevicina saka - pērn liesmu dzēšanā lidaparāti iesaistīti divas reizes, bet šogad astoņas. Helikopterus piesaista arī slimnieku transportēšanai no viens slimnīcas uz citu vai arī tad, ja sasirgušais jānoceļ no kuģa.

Lidaparātu nomaiņa ir dienaskārtībā. Robežsargs Šukšins saka, viņi pērn jau pabeidza iepirkumu jaunu lidaparātu iegādei un nākamgad saņems pirmos. Savukārt pirmie „Black Hawk” lidaparāti Latvijai varētu tikt piegādāti jau pēc nepilniem trim gadiem. Valdība otrdien atbalstīja četru helikopteru UH-60M „Black Hawk” iegādi aptuveni 175 miljonu eiro vērtībā Ārvalstu militārās finansējuma programmas ietvaros, slēdzot starpvaldību līgumu ar ASV. 

Lai nodrošinātu vidējās klases helikopteru nomaiņai ilgtermiņā nepieciešamos finanšu resursus un sāktu to iegādi, Ministru kabinets lēma par papildu finansējuma iestrādāšanu Aizsardzības ministrijas ilgtermiņa saistībās 2023. un 2024. gadam aptuveni 80 miljonu eiro apmērā, nepārsniedzot 2% no iekšzemes kopprodukta.

Aizsardzības ministrijā informēja, ka  „Black Hawk” piemīt augsta manevrētspēja, ballistiskā un triecienizturība, kā arī atvieglota uzturēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti