Hāmaņa muiža beidzot nonākusi pašvaldības valdījumā

Jau pirms pieciem gadiem dome iesniedza prasību tiesā par nomnieka izlikšanu no muižiņas. Muiža šobrīd ir avārijas stāvoklī, tādēļ pašvaldība tuvākajā laikā plāno piesaistīt būvinženierus, lai noteiktu, cik lieli līdzekļi kultūrvēsturiskajā ēkā jāiegulda.

Hāmaņa muiža Slokas ielā 41 beidzot nonākusi pašvaldības Īpašuma departamenta valdījumā. Jau pirms pieciem gadiem dome iesniedza prasību tiesā par nomnieka izlikšanu no muižiņas. Muiža šobrīd ir avārijas stāvoklī, tādēļ pašvaldība tuvākajā laikā plāno piesaistīt būvinženierus, lai noteiktu, cik lieli līdzekļi kultūrvēsturiskajā ēkā jāiegulda. Taču koka muižu paturēt savā īpašumā dome neplāno. Ja neuzradīsies neviens privatizētājs, ēku pilnībā iekonservēs, jo šobrīd pašvaldībai nav līdzekļu muižas atjaunošanai. Savukārt pieminekļu inspekcija uzskata, ka šeit vajadzētu veidot kādu, iedzīvotājiem pieejamu, kultūras objektu.

Hāmaņa muiža Slokas ielā ir viena no reti saglabātajām koka muižām Rīgā. Jāatzīst gan, ka pēc izskatā tā atgādina graustu, logi ir aizsisti, fasādi klāj veca plēve un skaidri redzamas muižas degšanas pēdas. Turpat pie muižas, Kuldīgas ielā sastaptie cilvēki veco ēku uztver kā kādu rēgu un sauc par nožēlojamām atliekām, taču atzīst, ka labprāt tur ieraudzītu atjaunotu koka arhitektūras mantojumu.

Rīgas dome kopš 2007. gada ugunsgrēka vēsturiskajā objektā tiesājās ar muižas līdzšinējo nomnieku SIA "Mono", lai ēku atgūtu. Savukārt kompānija uzskatīja domes lēmumu izbeigt nomas līgumu par prettiesisku un līdz pat šā gada vasarai lietu pārsūdzēja dažādu instanču tiesās. Pašvaldība beidzot Hāmaņa muižu atkarojusi, taču kultūras pieminekļa stāvoklis krietni pasliktinājies, jo nomnieks nedarīja neko, lai ēku sakārtotu un veiktu restaurācijas darbus.

Arī Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Rīgas Reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris stāsta, ka ilgais tiesas process muižai licis ļoti ciest. Hāmaņa muižai Slokas ielā vispirms steidzami nepieciešams uzlikt jumtu un aizvērt logus no pagalma puses, lai tā vairs neciestu no nokrišņiem un kādu personu iekļūšanas. Asaris vēl norāda, ka privātīpašnieki reti vēlas vienkārši atjaunot šādus arhitektūras pieminekļus bez kādu papildus ēku celšanas muižu teritorijā.

Pierīgā 17. gadsimta beigās bijušas vairāk nekā 90 šādas koka muižiņas, bet nu saglabājušās vien aptuveni divdesmit. Hāmaņa muiža klasicisma stilā celta 1886. gadā. Rīgas dome plāno tuvāko divu līdz trīs nedēļu laikā veikt vēsturiskās ēkas izpēti.

Foto: Gatis Pāvils

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt