Dienas ziņas

Maltā piemin represijās cietušos

Dienas ziņas

Pansionātā svētkos visvairāk gaida draugus

Cenšas pierādīt kultūrvēsturisko mantojumu

Gulbenieši apņēmības pilni atjaunot Sarkano pili

Lai Vecgulbenes muižas Sarkanā pils neaizietu nebūtībā, tā ir jāatjauno. Taču līdzekļu pašvaldībai nav, un iegūt finansējumu no Eiropas fondiem kavē tas, ka ēka nav valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tomēr gulbenieši ir apņēmības pilni Sarkano pili atjaunot un gatavi pierādīt restaurācijas nepieciešamību.

Rūpes par Vecgulbenes muižas Sarkano pili uzņēmies Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs. Sadarbojoties ar pašvaldību nolemts, ka nepieciešama pils arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, kas pierādītu ēkas vērtību.

"Mēģināsim attīstīt no visa, kas te palicis pēc skolas," apņēmīgi noteica Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Vorza.

Pili var un vajag atjaunot – tā uzskata Gulbenē, bet arī atzīst – lai ko tādu izdarītu, nepieciešams liels finansējums, kā pašvaldībai nav. Savukārt iegūt finansējumu no Eiropas fondiem kavē tas, ka ēka nav valsts nozīmes aizsargājams kultūras piemineklis.

Tāpēc sagatavotā pils izpētes atskaite varētu kalpot kā pierādījums, ka pilij piešķirams valsts aizsargājama kultūras pieminekļa statuss.

"Tagad ir tāds laiks pienācis, kad ir ārkārtīgi svarīgi, lai būtu valsts nozīmes statuss, jo ļoti daudzas programmas patiesībā šo prasību uzstāda kritērijos," sacīja Vorza.

Valsts nozīmes statuss ir pils ēku kompleksam, kurā ietilpst vēl vairākas citas ēkas, bet atsevišķi pils ēka kā nozīmīgs kultūrvēstures objekts šobrīd uzskatāms tikai vietējā mērogā.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā norādīja - jautājums par ēkas statusa maiņu iepriekš skatīts jau divas reizes un lēmums nemainīgi saka, ka ēka neatbilst valsts statusam. Turklāt pils ēka degusi, un 60.gados tapusī piebūve, tāpat kā 20.-30.gados notikušās pārbūves, uzskatāmas par degradējošām.

"Mēs mēģinām visos iespējamajos veidos startēt, kur tik vien var. Bet, nu redz, tas ir jautājums par šo statusu – ja būs šis statuss, tad jā. Mēs pat esam apsvēruši tādu ideju, ka varbūt padomju laikā piebūvēto daļu vispār nojaukt un tad atstāt tikai Sarkano pili, varbūt, ka tāds ir viens no risinājumiem. Grūti teikt.

Bet, ja mēs nedarīsim neko, tad tur būs Sarkanās pils pilsdrupas," norādīja Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis.

Sienu ornamentālo joslu atjaunošanai rasējumi jau gatavi, bet pārliecināt Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju neizdodas. Gulbenē gan teic, ka meklēs jebkuru citu veidu, kā pili atjaunot.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt