Ārpus Rīgas

''Bauskas Dzīves'' galvenā redaktore Anita Rozentāle par LAKRS piketu Bauskā

Ārpus Rīgas

Avīzes "Zemgales Ziņas" galvenā redaktore par reemigrācijas koordinatoru darbību

Lauku atbalsta dienests sācis piedāvāt finansējumu grants ceļu sakārtošanai

Gulbenes novadā daļu lauku ceļu sakārto par Eiropas fondu līdzekļiem

 Ik pavasari atkusnis aktualizē lauku grants ceļu problēmas; šopavasar tiek lēsts, ka tās būs vēl nopietnākas, jo savu artavu jau tā sliktā stāvoklī esošajiem ceļiem deva arī rudens un ziemas lietavas. Lauku grants seguma ceļi lielākoties nopietnus remontus nav piedzīvojuši gadu desmitiem. Tagad gan neliels ielāps šai problēmai ir pašvaldībām pieejamais Lauku atbalsta dienesta finansējums grants ceļu sakārtošanai. To steidz izmantot arī Gulbenes novadā, uzskatot, ka tādējādi ir arī atbalsts uzņēmējdarbībai laukos, un to jau pierāda pirmie saremontētie ceļu posmi.

''Segums, kā redzams, ir nokalpojis, apvedes sistēmas, grāvju šeit nav, arī fonā var redzēt, ka vienā pusē grāvja nav, kas ir ļoti svarīgi ceļam,'' Gulbenes novada Daukstu pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Doņuks rāda vienu no pagasta grants ceļu posmiem, kuram šogad paredzēts remonts. Par ceļu to šobrīd var nosaukt visai nosacīti, bet tepat blakus arī paliela ferma, arī apkārtējie lauki liecina, ka te notiek lauksaimnieciskā darbība:

''Rudenī... ir fotogrāfijas, arī cilvēku sūdzības bija par šo ceļu, ka nav izbraucams, bet mēs neko nespējām līdzēt, pilnīgi bezspēcīgi bijām šajā rudenī. Tagad, kad laidīsies vaļā, būs pilnīgi neizbraucami, bet šis ceļš ir nozīmīgs uzņēmējdarbībā.''

Šis tad arī būs trešais ceļa posms, ko Daukstu pagastā remontēs Lauku atbalsta dienesta programmas ietvaros, bet pagastā ir 53 kilometri pašvaldības ceļu, tātad vajadzību būtu pat daudz vairāk nekā tikai šie daži posmi. Pagasta pārvaldes vadītājs Uldis Doņuks stāsta, ka pirmais un galvenais kritērijs, izvēloties ceļa posmu remontam, ir uzņēmējdarbība:

''Kā redzam, te plaši lauki, kā zinām, modernā tehnika ir ļoti liela un smaga, un graudu piekabes lielas, bet ceļu nestspēja nav tik liela, lai izturētu. Daukstu pagastā rekonstruēsies divi ceļu posmi, un uz abiem ir ļoti daudz pieguļošās, lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kur ir tiešām lielas saimniecības - ap tūkstoš hektāru.''

Gulbenes novadā kopumā ir vairāk kā 650 kilometru grants seguma ceļu, lielākā daļa, tāpat, kā daudzviet, ir nolietojusies, un remontdarbi nav bijuši gadus 30 un vairāk.

Kā stāsta novada domes Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis, novadā kā vienu no iespējām kaut ko darīt ceļu labā uzskata Lauku atbalsta dienesta finansējumu:

''Šī Lauku atbalsta dienesta programma dod iespēju sakārtot ceļus par Eiropas fondu līdzekļiem un pašvaldības līdzfinansējumu. Mēs uzsākām jau trīs gadus atpakaļ, kad bija tikai iezīmes, ka šāda programma būs, tāpēc esam diezgan tālu salīdzinoši tikuši, jau realizēti iepriekšējos divos gados 30 kilometri.''

Šogad paredzēts 33 kilometru remonts deviņos ceļa posmos, problēma gan tā, ka, parādoties finansējumam ceļu remontiem, augušas arī darbu izmaksas.

''Diemžēl šīs programmas plānošanas ir visā valstī vienlaicīgi, jūtami cenas pieaug. Pirms diviem gadiem rekonstruētie ceļi maksāja krietni lētāk. Mēs uzskatām, ka esam ļoti lieli ieguvēji, sataisot ceļus ātrāk, tad jau šis gads ir ar krietnu, krietnu pieaugumu, bet tas nu tāpēc, ka visā valstī vienlaicīgi izsludina konkursus un būvniekiem darba pietiek, un attiecīgi cenas ceļas uz augšu,'' skaidro Barinskis.

Lai arī jau paveiktie remonti un šogad plānotais ir vien ap desmit procentu no novada pašvaldības grants ceļiem, tomēr Jānis Barinskis vērtē, arī tas jau dod savu ieguldījumu lauku uzņēmējdarbības attīstībā:

''Ko rāda šie piemēri, kur divus gadus atpakaļ sakārtojām ceļu? Jau redzams - kur nebija lauki apgūti un kur nebija piekļūšana iespējama tieši tajā laika posmā, kad zemniekiem ar tehniku ir jātiek klāt, tad pēc ceļu pabeigšanas redzam, ka lauki ir apgūti, tiek apstrādāti, un ceļš veicina uzņēmējdarbības vidi. Gulbenes novads ir ar mežiem bagāts un ar lauksaimniecības zemi, teritorija ir jāapsaimnieko, un bez kvalitatīvas ceļu infrastruktūras to nav iespējams izdarīt.''

Gulbenes novadā cer, ka arī nākošajos plānošanas periodos būs iespēja iegūt finansējumu lauku grants ceļu sakārtošanai, bet tagad, sākoties atkusnim, tiem lauku ceļiem, kuri nav piedzīvojuši remontus, lielākie pārbaudījumi vēl tikai priekšā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt