Dienas ziņas

M.Freimaņa piemiņas klubiņš Aizputē

Dienas ziņas

Prasa risināt bezsaimnieka dzīvnieku jautājumu

Nojauc pēdējo pazemes kodolraķešu bāzi Latvijā

Gulbenes novadā betonu no kodolraķešu bāzes demontāžas izmantos otrreiz

Padomju gados Latvijas teritorijā bija 12 kodolraķešu bāzes, no kurām piecas – pazemes bāzes. Nu nojauks pēdējo šāda veida pazemes atomraķešu bāzi, kas atrodas Gulbenes novada Galgauskas pagastā – pārējās jau ir nojauktas. Demontāžā iegūto betonu iecerēts izmantot otrreiz.

Jau vairākas nedēļas Zemessardzes poligonā Galgauskas pagastā strādā piecas ekskavatoru vienības un demontē pagājušā gadsimta 60.gados tur ierīkoto kodolraķešu bāzi “Dvina R12”. Par to, ka PSRS laikā tur bijis militārs objekts, šobrīd liecina vien četras 32 metrus dziļas šahtas, kurās tika glabātas kodolraķetes un drupas no komandcentra.

“Šis te bija komandcentrs. Šeit bija trīs stāvu māja iebūvēta, kurā atradās visa saimniecība, lai nodrošinātu raķešu palaišanu. No šejienes tiktu padotas visas komandas, lai cilvēki no komandcentra skrietu uz šahtām, lai pildītu raķetes, laistu tās gaisā. Uz katru šahtu gāja tunelis, pa kurieni tie cilvēki varēja aizskriet,” skaidro SIA “Demontāža” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Mālnieks.

Militārā bāze pārstāja darboties 80.gados, un kopš tā laika tā bija pamesta. Veicot tehnisko apsekošanu, speciālisti secināja, ka objekts ir kritiskā stāvoklī un ēkām ir 90% nolietojums, tādēļ arī nolemts to demontēt. Jau pirms vairāk nekā mēneša tika nojaukta turpat esošā kara pilsētiņa, kurā bija 30 ēkas, bet pašlaik norit darbi pie kodolraķešu bāzes šahtu demontāžas.

Speciālisti atzīst, ka objekts ir sarežģīts, turklāt par to ir arī ļoti maz informācijas. “Šāda veida ēkas nejauc ikdienā, un pirmais tas sarežģītākais, kamēr saproti, pieredzi iegūsti ar pirmo šahtu. Tagad jau ir apmēram saprasts, un pie katras šahtas ātrāk darbi notiek. Interesanti pavērot tieši būvi, kā agrāk ir būvējuši. Agrāk ir tieši izmantojuši to, kas ir bijis pa rokai – vienai mājai pamati ir no akmeņiem, vienai no dolomīta un trešajai atkal savādāk,” stāsta SIA “Demontāža” darbu vadītājs Andris Riekstiņš.

“Šis komplekss tiek nojaukts. Betons tiek pārstrādāts betona šķembās, un tās šķembas pēc tam mēs izmantosim ceļa laukumu izbūvē. Šis reģions ir tāds, ka tuvākais dolomīta  karjers ir kādu gabalu no šejienes, tāpēc šis materiāls šeit ir pieprasīts,” stāsta Mālnieks.

Kodolraķešu bāzes demontāžu plānots pabeigt pavasarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt