Mākslinieks, goda bibliotēkas idejas autors - Ivars Drulle veic mērījumus, lai saprastu, kā plauktā sarindot grāmatas. Šobrīd to ir 30, un katra no tām veltīta kādam ievērojamam novadniekam, kas sniedzis būtisku ieguldījumu ne tikai Gulbenes novada, bet arī valsts attīstībā.
Mākslinieks stāsta - kad pirms dažiem mēnešiem domājis par to, kā vides objekts varētu izskatīties, radusies atziņa, ka katram cilvēkam ir savs stāsts, kuru var lasīt kā grāmatu.
“Katrs cilvēks ir kā grāmata. Katrs dižais novadnieks būs kā lielāka, mazāka, biezāka, plānāka grāmata. Šeit šobrīd var redzēt tādus populārākos un atpazīstamākos vārdus, kas pilnīgi noteikti gandrīz katram latvietim ir zināmi,” norāda Drulle.
Plauktos novietotās 30 no polimērbetona veidotās grāmatas sver kopumā divas tonnas - tas arī simboliski pauž, cik ļoti lielu ieguldījumu novadnieki snieguši. Pats grāmatu plaukts izgatavots no dzelzsbetona, un radīta tāda konstrukcija, lai vides objekts, kā teic pats mākslinieks, pie bibliotēkas atrastos vēl vairākus simtus gadu.
“Šim darbam ir jābūt mūžīgam. Veidojot ideju par šo novadnieku godināšanas tēmu, es arī ņēmu vērā to, ka dižie novadnieki arvien nāk un nāk klāt, un ir jāparedz tāda konstrukcija, kuru var papildināt vēl 50 gadus, 100 gadus un varbūt vēl vairāk,” atzīmē Drulle.
Šobrīd pie bibliotēkas uzstādīts viens dzelzsbetona plaukts, taču līdz Latvijas simtgadei tam blakus tiks novietots vēl viens. Tajā rindosies vēl 70 grāmatas, kas stāstīs par Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieriem, sportistiem, mediķiem un citām ievērojamām personībām. Gulbenes novada bibliotēkas vadītāja teic, ka līdzīgi kā bibliotēka glabā zināšanas un mūsu kultūras mantojumu, betona grāmatas nu mūžīgi glabās piemiņu par dižākajiem novadniekiem.
“Tā ir atgriezeniskā saite, ka mēs, pirmkārt, atceramies šo cilvēku, Mēs viņu godinām, bet mēs arī runājam par jauno paaudzi, par nākotni domājot. Mēs nedrīkstam aizmirst - ja mums nav vēstures, mums arī nebūs nākotnes. Tas zināmā mērā varētu būt līdzsvars starp to, kas ir bijis, starp to, kas tagad ir un starp to, kas būs,” pauda Gulbenes novada bibliotekāres Antra Sprudzāne.
Vides objekta izveidošanai piesaistīts Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējums, un daļu līdzekļu piešķīra arī Gulbenes novada pašvaldība.