Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Daci Caicu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Lauru Majevsku

Intervija ar Kasparu Gerhardu

Gudrona dīķu sanācija: Darbus varētu turpināt ārzemju uzņēmums

Lai pabeigtu gudrona dīķu sanāciju Inčukalnā, būs nepieciešams jauns tenderis, kurā iespējama arī ārvalstu uzņēmumu līdzdalība, intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Šīs tiesības varēs iegūt jebkurš uzņēmums ne tikai no Latvijas, bet arī ārpus robežām.

"Tagad ir jāiet tālāk un, pēc visa spriežot, ir jāveido jauns tenderis. Tajā var piedalīties jebkurš pretendents. Taču šajā jautājumā ir jāmeklē uzņēmējs ne tikai Latvijā, bet arī aiz robežām. Austrumeiropā ir pieredze tamlīdzīgu projektu sanācijā," viņš skaidroja.

Pēc Gerharda ieskatiem, gudrona dīķu sanācijā ir svarīgas divas lietas. Pirmkārt, ir nepieciešams šo projektu pabeigt līdz 2019.gada 31.martam. Pretējā gadījumā Latvija riskē palikt bez Eiropas fondu finansējuma. Otrkārt, Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu atbalstam ir jābūt maksimāli lielam, jo projekta izmaksas ir palielinājušās par pusotru reizi - no 30 līdz 45 miljoniem eiro.

"Risks, ka projekts var palikt bez Eiropas finansējuma, patiešām pastāv. Ja mēs nepabeigsim sanāciju, tad nevarēsim pretendēt ne uz kādiem līdzekļiem," atzina Gerhards.

Jau ziņots, ka Valsts vides dienests (VVD) nolēmis pārtraukt līgumu ar "Skonto būvi" par Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanāciju. VVD savu lēmumu par sadarbības pārtraukšanu skaidro ar uzņēmuma paziņojumiem un rīcību, kas vērsta uz līguma saistību nepildīšanu.

Vēstīts arī, ka VVD un "Skonto būvei" ne reizi vien bijušas nesaskaņas projektā "Vēsturiski piesārņoto vietu "Inčukalna sērskābie gudrona dīķi" sanācijas darbi". Uzņēmums pārmeta VVD gan sabiedrības maldināšanu par patieso gudrona apjomu, gan arī nemaksāšanu par padarītajiem darbiem. Saistībā ar maksājumu kavējumu uzņēmums vērsās tiesā pret VVD.

VVD pārmetumus par sabiedrības maldināšanu noraidīja. Dienests solīja samaksāt par padarīto, kad tiks pārbaudīta paveiktā atbilstība plānotajam un saņemta prasītā informācija par bankas garantiju. Vienlaikus VVD pārmeta "Skonto būvei", ka uzņēmums nav sācis ziemeļu dīķa sanācijas darbus, kas bija jāuzsāk šā gada aprīlī. Šī iemesla dēļ VVD jau iepriekš pieļāva iespēju lauzt līgumu ar "Skonto būvi".

Dienestā norāda, ka saskaņā ar 2010.gadā noslēgto līgumu dīķu sanācijai bija paredzēts novirzīt 28,5 miljonus eiro. Taču pērn maijā finansējums par sanācijas darbiem palielināts līdz 42,7 miljoniem eiro. Tas saistīts ar "gudrona izpētītajām netipiskajām īpašībām un ar tām saistīto sanācijas procesa organizatorisko un tehnisko risinājumu maiņu".

VVD norāda, ka par jau paveiktajiem darbiem SIA "Skonto būve" līdz šim izmaksāti aptuveni 26,5 miljoni eiro no kopējās līguma summas - 42,7 miljoniem eiro. Atlikušais finansējums jāapgūst līdz 2019. gadam, lai nezaudētu 70% ERAF līdzfinansējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti