Panorāma

Aizliegtās jāņuzāles un bērziņu ciršana

Panorāma

Vēlēšanas nenes lielas izmaiņas mēru personālijās

Grūtniecēm reģionos palielinās pakalpojumu pieejamību

Grūtniecēm reģionos paplašinās pakalpojumu pieejamību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

No 1. jūlija tiks ieviesti jauninājumi grūtnieču aprūpē. Daļu funkciju, ko veica tikai viena iestāde Latvijā, pamazām plānots pārdalīt grūtnieču aprūpētājiem visā Latvijā. Piemēram, specifisku pārbaudi - amniocentēzi turpmāk varēs veikt arī Dzemdību namā un Stradiņa slimnīcā. Plānots no nākamā gada šādas ģenētiska riska pārbaudes veikt arī reģionos. Taču ģenētiķi ir satraukti, vai ginekologi neuzņemsies darīt darbu, kas nav viņu kompetencē.

Pati amniocentēze ir medicīniska manipulācija. Grūtniecēm tiek paņemti augļūdens paraugi, lai noteiktu iespējamu ģenētisku saslimšanu risku. Līdz šim to darīja bērnu slimnīcas speciālisti.

Amniocentēzi veic mazliet vairāk nekā 200 sievietēm gadā. Lai gan tā ir medicīniska iejaukšanās un palielina spontānā aborta risku, Ginekologu asociācijā neuzskata, ka monopols uz šo pakalpojumu būtu jāatstāj vienas slimnīcas ziņā. „Šobrīd ģenētikas centrs ir vienīgais, tas ir bērnu slimnīcā, tas nozīmē, ka visām pacientēm būtu jādodas uz bērnu slimnīcu veikt šo diagnostiku. Tas nav pamatoti. Patiesībā ginekologs ir speciālists, kurš māk veikt, spēj veikt šīs amniocentēzes, tas ir viņa pamatmanipulāciju sarakstā, kas dakterim ir jāmāk,” saka Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga.

Tā kā procedūra ir salīdzinoši bīstama, Veselības ministrijas pārstāvji pagaidām šo darbu papildu uzticējuši veikt vien divām Rīgas slimnīcām. Plānots, ka šā gada laikā vēl tiks izvērtēts, kurām reģionālajām slimnīcām atļaut augļūdens paraugu ņemšanu. „Definīcija, kam būtu jāatbilst šīm prasībām attiecas gan uz speciālistu daudzumu un kvalifikāciju, uz aparatīras nodrošinājumu, lai šis pakalpojums būtu visām grūtniecēm drošs visaugstākajā kvalitātē. Mērķis ir pietuvināt iedzīvotājiem, bet būt pārliecinātiem par atbilstošu kvalitāti,” norāda Veselības ministrijas pārstāve Egita Pole.

Bērnu slimnīcā piekrīt, pakalpojums jāpadara pieejamāks – dažkārt māmiņas, kuru bērniem konstatētas iedzimtas anomālijas, slimnīcas mediķiem atzīst, ka uz Rīgu nav braukušas, jo nepieticis naudas autobusa biļetei. Taču ģenētiķi strādā tikai Rīgā. Un tā būs arī turpmāk. Bērnu slimnīcas ģenētiķi apgalvo – viņi neapšauba ginekologu profesionalitāti. Taču baidās vai kolēģi citās slimnīcās un reģionos bez konsultācijām ar ģenētiķiem nepamatoti neuzņemsies pārāk daudz atbildības. „Es neapšaubu kolēģu kompetenci, bet ģenētikā ir ļoti daudz specifisku lietu – visiem ir tā, bet viņai ir citādāk,un tas mums ir ikdienas darbs, ka viņai konkrēti ir savādāk,” uzsver Bērnu slimnīcas ārste, ģenētiķe Ieva Grīnfelde un piebilst: „Es ceru,ka ginekologi būs tik kompetenti, ka viņi sapratīs savas kompetences robežas un tās sievietes, kas tomēr nav viņu kompetencē tomēr tiks atsūtītas.”

Veselības ministrijā stāsta – arī turpmāk šo sarežģīto procedūru veiks tikai daži speciālisti visā valstī. Nav pamata uzskatīt, ka to atļaus darīt ikvienam ginekologam. Kurās reģionu pilsētās amiocentēze būs pieejama, taps zināms līdz šā gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti