Panorāma

Samanta Tīna iejutusies Roterdamā

Panorāma

Koalīcija par amatu sadalījumu valdībā lems pēc vēlēšanām

Grūtniecēm iesaka vakcinēties, Latvijā to dara retā

Grūtniecēm iesaka vakcinēties pret Covid19; Latvijā to dara retā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan arī grūtniecēm iesaka vakcinēties pret Covid-19, Latvijā topošās mātes to dara kūtri. Rīgas Dzemdību namā, kur atrodas viens no vakcinācijas punktiem, pēdējo divu nedēļu laikā poti saņēmušas vien 16 grūtnieces. Lai sievietēm palīdzētu pieņemt atbilstošu lēmumu, te sākta arī bezmaksas grūtnieču konsultēšana par Covid-19 vakcīnu.

Pandēmijas sākumā izskanēja pieņēmums, ka Covid-19 bērnus un grūtnieces skar viegli. Diemžēl nu jau arī Latvijas pieredze liecina, ka tā nav. Stradiņa slimnīcā, kur ārstē arī Covid smagi skartās grūtnieces, jau vairākas sievietes agrīni vai pēc 22 nedēļas bērniņu zaudējušas. Covid-19 saslimšanu aizvien biežāk atklāj arī Rīgas Dzemdību namā.

"To mēs redzam arī pēc savas iestādes pēdējo četru mēnešu laikā, salīdzinot ar pagājušo gadu, mums ir piecas reizes vairāk saslimušo grūtnieču. Protams, pie mums nenonāk smagi slimas, bet asimptomātisku gadījumu ir daudz vairāk. Un arī no Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mums pienāk ziņas par grūtniecēm smagā stāvoklī," stāsta Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

"Nu jau pavisam noteikti grūtnieces tiek pieskaitītas pie augsta riska pacientiem, ja runa ir par smagu Covid norisi, un tāpēc vakcinēšanās ir pati par sevi saprotama lieta," uzsver Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Grūtniecēm rekomendē uzņēmuma "Pfizer" un "Moderna" ražotās vakcīnas.

"Grūtniecēm mēs dodam ziņnešvakcīnas, ar tām pasaulē ir pieredze. Un tas pats zīdītājām. Nav nekādu problēmu. Nav nepieciešama papildu piesardzība," norāda Dace Zavadska.

Taču grūtnieces pašas ir ļoti piesardzīgas un no desmit uzrunātajām varbūt viena piekrīt vakcinēties. Sociālajos tīklos Latvijā slēgtā māmiņu grupā cirkulē arī ziņa par kādu grūtnieci, kura zaudējusi gaidāmo bērniņu sestajā dienā pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas. Taču oficiāli nekur par tik smagu vakcīnas blakni nav ziņots.

"Man nav datu, ka būtu ziņoti gadījumi. Latvijā nav ziņojumi, tas noteikti!" uzsver Zavadska.

Līdz šim plašākais vakcinēto grūtnieču pētījums veikts Amerikā, kur daudzas vakcinētās jau ir iznēsājušas un dzemdējušas mazuļus.

"Jau aprīļa beigās bija vairāk nekā 130 000 šādu grūtnieču, un nekādu signālu, ka tas ietekmētu augļa attīstību vai grūtnieci, nav. Bez tam – antivielas iet transplancentāri un palīdz pasargāt arī bērniņu no saslimšanas pēc piedzimšanas," skaidro Markova.

Nav noteikts laiks, kurā nevar vakcinēties, bet Latvijā ir situācijas, kad sievietes izvēlas nevakcinēties pirmajā trimestrī. Īpaši, ja ir grūtniecības toksikoze. Tāpat ir sievietes, kuras negrib poti pēdējās nedēļās pirms dzemdībām. Lai grūtniecēm palīdzētu pieņemt lēmumu par vai pret vakcināciju, Rīgas Dzemdību namā piedāvā bezmaksas konsultāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti