Grupu māju cilvēkiem ar invaliditāti cer uzbūvēt līdz 2020.gadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cilvēkiem ar invaliditāti grupu un pusceļa mājas būtu iespēja dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un kļūt pastāvīgiem, tomēr uz to izveidi un vietām ir jāgaida. Siguldā „Cerību sēta", kas dotu jumtu 40 cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, vēl tikai projekta līmenī. Līdz šim kopienas plāns izstrādāts, balstoties uz līdzcilvēku atbalstu, kas ziedojuši tam zemi un darbu, kamēr citviet pašvaldības zemi nevarēja izmantot, jo vietējie iedzīvotāji projektu noraidīja.

„Mācījos sešās skolās un šis man ir sestais pansionāts, bet gribētu dzīvot atsevišķi, kopā ar draugu," stāsta Taiga Čēde. Viņa pašlaik dzīvo veco ļaužu pansionātā, lai gan ir jauna sieviete, kura nodarbojas ar rokdarbiem un gribētu dzīvot patstāvīgi. Taiga gan dzīvojusi arī pusceļa mājā, tomēr viņai nepatika sadarbība ar darbiniekiem, tāpēc rakstīja iesniegumu, lai nokļūtu citur.

Taiga šuj un ada. Viņa rāda arī pelēksarkanu cepurīti, ko noadījusi trīs dienās. Viņas darbi nopērkami Siguldas rokdarbu veikalā „Pogotava", nelielā veikaliņā Siguldas centrā, kurā cilvēki ar īpašām vajadzībām var pārdot pagatavotos rokdarbus. „Es adu, šuju, tamborēju un zīmēju. Esmu jau uzšuvusi virtuves komplektu par pieciem latiiem, bet nav vēl nopirkts. Tas ir priekšautiņš, cimdiņš un vēl divas lupatiņas karstajiem traukiem. Es esmu jau meklējusi dzīvokli, bet neesmu vēl atradusi," stāsta Taiga.

„Tagad dzīvoju Siguldā pie mammas, bet gribu dzīvot atsevišķi. Un dzirdēju, ka ir „Cerību sēta" un tur ir iespējams dzīvot atsevišķi." Taiga gribētu dzīvot kopā ar draugu Edgaru Koimetu, viņi abi arī meklējuši dzīvokli Siguldā. Tomēr, līdz šim saimnieki viņu piedāvājumu ir noraidījuši,  lai gan abi jaunieši strādā: Edgars uz stellēm arī auž paklājus.

„Gribās nostāties uz kājām, dabūt darbiņu gribu, kur var nopelnīt naudiņu. Esmu meklējis dzīvokli, bet tas visu laiku tiek atteikts. Ko man teica - ka tur ir parādi, ka mēs nevarēsim nomaksāt un tā tālāk, un tā tālāk. Iespējams, ka zina, ka ir divi invalīdi, kas nāks dzīvot dzīvoklī un uzreiz atrunājas. Man pašam ir [invaliditātes] grupas nauda un Taigucim ir grupas nauda un var nopelnīt arī ar darbiņiem, tos pārdot," stāsta Edgars.

Abi jaunie cilvēki cer, ka ar laiku Siguldā varētu tikt izveidota grupu māja „Cerību sēta". Bērnu un jauniešu invalīdu biedrība „Cerību spārni" jau ar ziedojumu palīdzību panākusi projekta izstrādi.

„Par govi jau domājam..." saka biedrības vadītāja Eva Viļķina, rādot plānus - tās būs piecas ēkas, kurās katrā mitināsies astoņi cilvēki. Būs kopēja virtuve un sanitārais mezgls. Tāpat saimniecībā būtu kūts un stallis, kā arī darbnīcas. Bet katrā mājā dzīvos arī kāds, kuš var palīdzēt, ja tāda nepieciešamība rastos. Tātad „Cerību sētas" iedzīvotāji varētu saņemt gan atbalstu, gan rehabilitāciju, arī iespēju strādāt.

Ar laiku tas kļūtu par sociālo uzņēmumu, cer „Cerību spārnu" vadītāja. Tomēr izmaksas ir lielas: 1,7 miljoni latu.

„Mēs strādājam, lai ar laiku cilvēks varētu dzīvot patstāvīgu dzīvi ar nelielu atbalstu, uzraudzību, viņš aiziet savā dzīvē. Palīdzam atrast darbu. Tas ir neliels atspēriena punkts. Tā ir mūsu iespēja. Mūsu pakalpojumā ir cilvēki, kas nevar dzīvot vieni bez atbalsta, nevar dzīvot sabiedrībā. Bet mēs varam iet uz to, lai attīstītu viņiem prasmes un tad saprastu, vai viņš ir gatavs iet uz grupu dzīvokli un dzīvot kopējā sabiedrībā," skaidro Viļķina.

Kā atzīst biedrībā, projekts vēl ir tikai sākuma tapšanas stadijā, tomēr cer, ka vēlākais līdz 2020.gadam to izdosies īstenot. Iespējams, ka šī māja būtu tapusi ātrāk, tomēr pirms trīs gadiem Mores iedzīvotāji publiskajā apspriešanā noraidīja grupu mājas veidošanu, lai gan pašvaldība tam bija piešķīrusi zemi. Turklāt Mores pamatskolā tika izveidotas iekļaujošās izglītības klases.

„Likās, ja ciemats tiks izveidots vietējā pagastā, tad paaugstināsies kriminogēnā situācija. Tie argumenti bija neadekvāti. Bet cilvēki bija pacentušies un pastrādājuši. Bija arī ar viltu vākti paraksti, jo kāda mūsu darbiniece bija parakstījusies tāpēc, ka viņai tika pateikts, ka tie tiek vākti par to, lai būtu šāds projekts," stāsta Viļķina.

Pēc nelaimīgās publiskās apspriešanas labvēļi - Vētru ģimene - biedrībai iedevusi zemi. Projekts tika pārplānots. Tomēr tam joprojām nav naudas. Tikko oktobrī bijusi projekta prezentācija, un pašvaldība paudusi iespēju arī līdzfinansēt izstrādi. Tomēr biedrība domā, ka vēl jāgaida līdz 2015.gadam, kad tā varēs pieteikties uz Eiropas projektiem.

Tikmēr Siguldas centrā darbojas "Pogotava". Viens no sociālajiem projektiem, kur pilsētniekiem un viesiem iespējams iegādāties gan Taigas adītas cepurītes, gan Edgara austos paklājus un citu cilvēku darinājumus: zeķes, gleznas, rotaļlietas, rotas. Kā atzīst veikala darbinieki, arī amatnieki no novada sūta savus darbus kā ziedojumus.

Biedrība „Cerību spārni" joprojām cer, ka iedzīvotāji un uzņēmumi atradīs iespējas ziedot un atbalstīt kustību. Grupu mājas domātas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Vēl ir arī pusceļa mājas, kurās mājvietu rod tie cilvēki, kas atstājuši sociālās aprūpes centrus un mācās dzīvot patstāvīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti