4. studija

Cukura šoks: testējam jogurtus un sulas

4. studija

Šokējošs paziņojums no Zemesgrāmatu nodaļas

Ūdeles - izsalkušas un bīstamas!

Grobiņas novadā baidās no ūdelēm; uzņēmums noliedz, ka dzīvnieki izbēguši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Grobiņas novadā vietējie iedzīvotāji baidās no ūdelēm, kuras, pēc viņu domām, izbēgušas no audzētavas "Grobiņa". Uzņēmumā vainu neatzīst. Tajā pašā laikā pašvaldībā un Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) saka, ka uzņēmums nav noliedzis - ūdeles no novietnes ir izbēgušas.

Grobiņas novadā jau visu vasaru siro ūdeles. No to zobu spēka jau trešo gadu pēc kārtas cietusi Annas saimniecība Bārtas novadā. Šogad gan ūdeles esot kļuvušas pavisam bezkaunīgas un nokožot vistas.

"Lūk, viņas pārkož galvas, izsūc asinis, un neko vairāk jau viņām nevajag," stāsta Anna. Viņas saimniecībā no 20 palikušas tikai trīs vistas.

Nesen gan vienu dzīvnieku izdevies noķert aiz astes.

Arī kaimiņos dzīvojošais Arnolds piedzīvojis līdzīgus uzbrukumus.

"Pagājušogad man nokoda 14 vistas un divus gaiļus. Šogad, paldies Dievam, man nokoda tikai vienu zosi un trīs trušus. Arī tāpat pārkostas rīkles, es jau vēl dabūju cīnīties, tas viens trusēns bija dzīvs, attaisu to būri vaļā, un redzu, ka tas ir iekšā. Es tagad velku, to trusi ārā, domāju savākšu vismaz to trusi vienu, knapi dzīvs ir, šis ieķēries un velk atpakaļ. Un kādas naudas izgāž, lai to visu sapirktu, barotu, visu... atnāk vien šitāds briesmonis un nokož, viss darbs vējā," stāsta Arnolds.

Viņš ir pārliecināts, ka pie vainas ir vietējā ūdeļu audzētava, un šādu iespēju nenoliedz arī Grobiņas novada pašvaldība.

"Šīs ūdeles no zvēraudzētavas kaut kāds procents, kas ir pārtapušas par savvaļas - tas ir tāds diezgan vispārzināms fakts. Arī mūsu sarunā ar zvēraudzētavas īpašniekiem, viņi jau to nenoliedz, ka vairāk nekā 50 gados, kamēr pastāv šī zvēraudzētava, ir kaut kāds neliels procents, kas ir nokļuvuši brīvībā. Saistīts tas noteikti ir ar šo zvēraudzētavu," skaidro Grobiņas novada domes izpilddirektors Uldis Vārna.

Grobiņas kažokzvēru audzētavā patlaban atrodas ap 102 000 ūdeļu, un tās esot tik rūpīgi norobežotas, ka izkļūt laukā no audzētavas esot praktiski neiespējami.

"Mēs šo situāciju jau analizējam praktiski visu vasaru un esam nonākuši pie slēdziena, ka

iemesls noteikti ir ļoti karstā vasara

- kad pastāvīgajās savvaļas ūdeļu dzīves vietās grāvji izžūst, viņas ir spiestas migrēt kaut kur, kur ir milzīgākas ūdens tilpnes, jo viņām noteikti ir vajadzīgs ūdens, un meklē arī citas barības bāzes. Pat ja mūsu ūdelīte kāda būtu tikusi ārpus žoga, tad diez vai viņa var aizkļūt līdz Rucavai, Nīcai, viņa tepat kaut kur būtu," stāsta akciju sabiedrības "Grobiņa" valdes priekšsēdētājs Gundars Jaunsleinis.

Vietējie iedzīvotāji, kas vēlējās palikt anonīmi, gan esot redzējuši, ka pārvedot ūdeles no jaunās saimniecības uz veco, daļa no tām esot izmukusi. Anna un Arnolds pašlaik jau sākuši baidīties pat par savu drošību.

"Pagājušonedēļ mana sieva, atlaidusies gultā, skatījās televizoru, laikam iemigusi. Man mājās tādi mazi kaķēni, un viņa domāja, ka tie kaķēni tur spēlējas.

Kaut kas ausī iekniebj, viņa paver acis un ierauga, ka tā tak ir tā ūdele," stāsta Arnolds.

Iedzīvotāji domā, ka, ja jau ūdele var iekļūt mājoklī, var sakost arī cilvēku.

Pašvaldība ūdeļu apkarošanā neiesaistās, taču cenšas pildīt vidutāja lomu. Situācijas risināšanā bijusi iesaistīta pašvaldības policija. Iesniegums bijis arī Valsts policijā un PVD.

Dienesta atzinumā norādīts, ka pārkāpumi ūdeļu fermā nav novēroti, taču ūdeļu izbēgšanas faktu zvēraudzētavā nenoliedz. Kā izbēgšanas cēloņi uzskaitīti:

  • traktors nejauši aizķēris būrus un deformējis tos;
  • izgrauzti caurumi koka grīdā;
  • konstatēti izņemti novietnes žoga posmi. Iemesls – iespējams, metāla zādzība.

 Lai risinātu izbēgušo ūdeļu problēmu, novietnes pārstāvji sadarbojas ar apkārtnes iedzīvotājiem un izsniedz tiem slazdus.

Ūdeļu audzētavas īpašnieki vainu neatzīst, bet vietējiem iedzīvotājiem, kas zvana un sūdzas, cenšas palīdzēt.

"Katram zvanam atbildam, pēc iedzīvotāju lūguma gan slazdus iedodam, gan palīdzam, aizbraucam izķert. Šobrīd ir jau 12 dažādas ūdeles noķertas," stāsta uzņēmuma vadītājs. Viņš gan saka, ka nevar noteikt, vai tie ir dzīvnieki, kas izbēguši no zvēraudzētavas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti