Panorāma

Iveta Grigule pinas skaidrojumos par balsojumu EP

Panorāma

Pašvaldības un skolu reforma

Gripas epidēmija solās būt garāka

Gripas epidēmija šogad būs ilgāka nekā pērn

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā analizējot šī gada gripas vīrusu, infektologi ļoti ātri izdalījuši ne vien ierasto A grupas vīrusu, bet arī B tipa gripu. Tas liek domāt, ka gripas epidēmijas laiks šogad būs garāka nekā pērn.

Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā analizē kārtējās uztriepes, kas ņemtas no saslimušajiem. Šīs dienas laikā jau būs zināms, vai tā vispār ir gripa, un, ja ir, tad kāds ir gripas tips - A vai B. Kamēr slimnieks ārstēsies, infektologi laboratorijā turpinās darbu, lai, kā paši smejas, katram vīrusam noteiktu vārdu, uzvārdu un tēvavārdu jeb serotipu.

Tieši šo smalko analīžu rezultāti tālāk tiks sūtīti uz Londonu. Tur jau sākas darbs pie nākamā gada gripas vakcīnas izstrādes, lai laicīgi saražotu tieši tādu, kas spēs cīnīties ar nākamā gada vīrusu. Šī gada vakcīna ir precīzi trāpījusi.

No 3000 izanalizētajiem paraugiem pozitīvi bijuši 700. Taču infektologi brīnās, ka tik ātri atklāts arī B tips. Ja vienlaicīgi atklāti arī A un B tipi, tas nozīmē, ka šogad gripas epidēmija būs ilgāka, skaidro LIC galvenā ārste Baiba Rozentāle

No gripas Latvijā šajā gripas sezonā miruši septiņi cilvēki. Visi ir vecāki par 75 gadiem un visiem bija citas riska grupu slimības, piemēram, kāda sirds vai plaušu saslimšana.

Gripas karantīna – šāds uzraksts ir uz daudzām ārstniecības iestādēm. Karantīna ir arī Rīgas Dzemdību namā, un ir slimnīcas, kuras lūdz gripas slimniekus šurp nebraukt.

"Nebrauciet uz Gaiļezera uzņemšanu. Tikai uz Infektoloģijas centru, bet lielākā daļa pacientu tomēr varētu palikt mājās un saukt ģimenes ārstu,” norāda klīnikas “Gaiļezers” galvenais ārsts Ēriks Kalniņš.

Ģimenes ārsta vizītes gripas epidēmijas laikā apmaksā valsts, no pieauguša pacienta iekasēs tikai pacienta nodevu. Gripu ārstē ar pretvīrusa zālēm. Tas ir recepšu medikaments un darba nespējas lapa ilgs vismaz nedēļu.

Tikmēr Infektoloģijas centra vakcinācijas kabineta ledusskapis ir patukšs, jo cilvēki vakcinējas apzinīgi.

Antivielas jeb imunitāte izveidojas septiņu dienu laikā. Rozentāle iesaka vakcinēties riska grupām – cilvēkiem, kam jāiet uz plānveida operācijām, sirds un asinsvadu, un plaušu slimniekiem, arī grūtniecēm.

„Ja cilvēks ir relatīvi izolēts, dzīvo laukos, kur piebrauc autoveikals, tad arī riska grupas pacients nedabūs to gripu. Visvairāk vienmēr slimo lielpilsētās. Tautsaimniecībai tas ir liels zaudējums, jo darba nespēja ilgst vismaz sešas dienas,” skaidro Rozentāle.

Gripas pazīmes ir nemainīgas – augsta temperatūra, ir sajūta, ka lauž kaulus, un ir sauss, rejošs klepus. Biežākā gripas komplikācija ir plaušu karsonis, tad gan ārstēšana ieilgs.

Ziņots, ka gripa šosezon sākusies ātrāk nekā parasti. Šogad gripa ir bīstamāka tieši senioriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti