Panorāma

Reformu partijas vadībā V.Zatleru nomaina E.Demiters

Panorāma

«Liepājas metalurgā» bez izmaiņām

Par sieviešu balsstiesībām Latvijā

Grib izcelt Latviju kā pirmo valsti, kur sievietes ieguva balsstiesības

Latvija ir tā Eiropas valsts, kuras teritorijā sievietes pirmo reizi ieguva balsstiesības vispārējās, atklātās vēlēšanās. Lai izceltu šo faktu, vairākas nevalstiskās organizācijas vēlas par vēsturisko notikumu atgādināt visai Eiropai. Vēsturnieki gan atzīst, ka šāds notikums ir bijis, taču tobrīd vēl neeksistēja Latvijas valsts.

Mūsdienās pašsaprotami liekas, ka tiesības piedalīties vēlēšanās ir gan vīriešiem, gan sievietēm. Atsevišķās Eiropas valstīs, piemēram, Šveicē sievietes tikai 1971.gadā ieguva iespēju piedalīties vēlēšanās. Latvijas teritorijā šādas tiesības bijušas jau 1905.gadā, gadu ātrāk nekā Somijā, kas tiek uzskatīta par pirmo zemi Eiropā, kurā sievietēm ļāva vēlēt.

Savukārt vēsturnieki saka, ka šāds fakts tiešām ir bijis, taču Latvija 1905.gadā atradās trīs Krievijas guberņu sastāvā.

Vēstures fakti liecina, ka ikkatrs divdesmit gadus vecs iedzīvotājs 1905.gada revolūcijas laikā decembrī varēja piedalīties pašvaldību delegātu vēlēšanās, neraugoties uz tautību vai dzimumu. Tuvojoties šī notikuma 110 gadu jubilejai, vairāki aktīvisti tagad aicina nevalstiskās organizācijas un valsts struktūras atzīmēt šo notikumu ik gadu Starptautiskajā sieviešu dienā, bet jo īpaši 2015.gadā, kad Latvija būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

Eiropas parlamentā jau šobrīd īpaša loma tiek veltīta dzimumu līdztiesībai un sieviešu tiesībām. Par šiem jautājumiem atbild Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komiteja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti