Panorāma

Panorāma

Panorāma

Rosina sociālus atvieglojumus barikāžu dalībniekiem

Atkārtoti mainīs ēdināšanas kārtību skolās

Grib grozīt strīdīgos noteikumus par uztura ierobežojumiem skolās

Nav pagājis ne mēnesis, kopš stājies spēkā aizliegums skolu ēdnīcās un kafejnīcās tirgot smalkmaizītes un citus produktus ar neveselīgu sastāvu, bet jau nākamajā valdības sēdē ministri varētu lemt mainīt strīdīgos noteikumus par striktajām uztura normām skolās.

Reaģējot uz pārtikas ražotāju nozares spiedienu, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība) rosinājis pārskatīt aizliegto vielu un produktu sarakstu, norādot – Veselības ministrijas (VM) speciālisti, to veidojot, pārcentušies. Par nepieciešamību mainīt noteikumus panākta vienošanās VM, Zemkopības ministrijas (ZM), kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta un citu ekspertu tikšanās laikā.

"Abas iesaistītās ministrijas patlaban gatavo normatīvo aktu, ar kuru plānots atcelt jaunos noteikumus. Dokumenta pieņemšana plānota vai nu nākamajā, vai aiznākamajā valdības sēdē. Pēc tam abu ministriju eksperti kopīgi strādās, lai izstrādātu jaunu kārtību, kas ļaus gan ražot, gan skolās tirgot veselīgus produktus," sacīja ZM pārstāve Dagnija Muceniece.

LPUF: Saskaņotais variants - pazuda 

"Tas, ka Veselības ministrijai ir bijuši labi nodomi pēc iespējas veselīgāk pabarot bērnu, tas ir labi, bet šī centība ir kļuvusi par pārcentību, pavāri saka – viņi tādu ēdienu nevar uztaisīt," tagad saka zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība).

"Tā [noteikumu galīgā versija] ir, var teikt, kroplīga, jo ir pazudis saskaņotais variants," tā par jauno noteikumu gala versiju Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācija (LPUF), gan apstiprinot ministra teikto – iespējams, nozare pati palaidusi garām, ka grozījumu izstrādes beigu posmā tajos iestrādātas uzņēmējiem nepieņemamas nianses.

"Pēkšņi pēdējā versijā, kur, bez šaubām, katru vārdu nepārbauda, ir parādījies cits variants un pazudušas gan dabiskās krāsvielas, dabiskās pārtikas piedevas. Un tas nozīmē, ka skolās vairs nevar lietot betakarotīnu – dabisko krāsvielu burkānu sulas sieriem (..) Kāpēc piemēram maizi un bulciņas..., pilngraudu maizi un sviestmaizes nedrīkst pārdot kafejnīcā, es nesaprotu... Tur ir baranciņas un žāvēti augļi. Nu atvainojiet, ar to jau nevar augošs bērns paēst," uzskata LPUF vadītāja Ināra Šure.

VM pārmetumus noraida

Veselības ministrijā (VM) pilnībā noliedz, ka darba grupas saskaņotais grozījumu variants atšķiras no Ministru kabinetā apstiprinātā, un atzīst – nozares asā reakcija ir zināms pārsteigums, jo darba grupā, kas pusotra gada garumā izstrādāja jaunos grozījumus, darbojušies visi iesaistītie – arī pārtikas uzņēmumu federācija un ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji.

"Projekts tika apstiprināts kā pilnībā saskaņots, pārejas periods tika dots gandrīz pusgads, jo noteikumu projekts tika apstiprināts jūlijā, bet stājās spēkā no šī gada janvāra (..)" teica VM Sabiedrības veselības dienesta pārstāve Inga Birzniece.

Viņa neizslēdza iespēju, ka noteikumu apspriešanā, iespējams, izskanēja iebildumi, bet sarunu procesā pienāktas vienošanās. "Ne veltīgi mēs saņēmām pozitīvus atzinumus no visiem darba grupā iesaistītājiem," teica ministrijas pārstāve.

Kā skaidro VM, jaunā kārtība,  pretēji Dūklava teiktajam, netiks apturēta, bet noris intensīvs darbs pie nesen ieviesto grozījumu izmaiņām.

Atļaus pārtiku ar dabiskām krāsvielām

VM norāda, ka ar noteikumu grozījumiem paredzēts precizēt, ka izglītības iestādēs, sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas un ārstniecības iestādēs produktu iepirkumā būs atļauts iegādāties arī tādus produktus, kas satur dabīgos aromatizētājus un dabīgās krāsvielas.

Tāpat būs atļauts uzturā iekļaut arī apstrādātus zvejniecības produktus, ievērojot papildu kvalitātes prasības, piemēram, nesatur garšas pastiprinātājus, krāsvielas.

Vēl noteikumu grozījumu projektā paredzēts papildināt izglītības iestādēs un to teritorijā papildus kompleksajai pusdienu un izvēles ēdienkartei atļauto produktu klāstu, atļaujot izplatīt arī piemēram, dehidrētu pienu, sviestu, maizi un džemu ar noteiktām kvalitātes prasībām.

VM uzsvēra, ka tās priekšlikumi neparedz to, lai našķi un saldie dzērieni atgrieztos skolu ēdinātāju plauktos. VM priekšlikumi pašliek tiek saskaņoti ar Zemkopības ministriju.

Kā ziņots, ar 1.janvāri stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas aizliedz izglītības iestādēs ēdinātājiem iepirkt tādus produktus, kuru sastāvā ir tādas pārtikas piedevas kā konservanti, krāsvielas, saldinātāji un aromatizētāji. Līdz ar to ražotājiem radušās problēmas, jo aizliegto piedevu sarakstā nokļuva arī dabīgās krāsvielas, kas ražotas, piemēram, no burkāniem vai bietēm.

Šajā sakarā ar protesta vēstuli atbildīgajās institūcijās vērsās LPUF.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt