Panorāma

Nelegālā atkritumu izgāztuve Jūrmalā darbojas gandrīz gadu

Panorāma

Panorāma

Bezpilota lidaparāti apdraudējuši cilvēku un lidojumu drošību

Padziļināti izmeklēs Slokas ugunsgrēka filmēšanu ar drona palīdzību

Bezpilota lidaparāti, kas kļūst arvien populārāki, ir radījuši vairākus incidentus, apdraudot gan dzīvību, gan īpašumu. Viens no gadījumiem, ko Civilās aviācijas aģentūra (CAA) uzskata par neattaisnotu risku, ir kādas privātpersonas rīcība Slokas ugunsgrēka filmēšanā. Privātpersonas vadītais drons bija pacēlies virs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikoptera, kas dzēsa ugunsgrēku. Šo gadījumu izmeklēs padziļināti.

Izstrādājot noteikumus bezpilota lidaparātu vadītājiem, nav bijis mērķis radīt sarežģījumus un apgrūtināt iedzīvotājus. Taču CAA zināmi vismaz divi gadījumi, kad bezpilota gaisa kuģis nokrītot sabojājis stāvošas automašīnas, kā arī nu jau trīs incidentus, kad bijusi apdraudēta lidojumu drošība.

Viens no bīstamajiem incidentiem noticis svētdien, kad kādas privātpersonas vadīts bezpilota lidaparāts pacēlies virs NBS helikoptera ugunsgrēka dzēšanas laikā.

"Arī aerodinamiski komplicētā situācijā tik liela mēroga ugunsgrēks rada lielus gaisa virpuļus un lielas gaisa masas kustības, kur jau tā helikopteram nav viegli viņu novaldīt. Plus, ja virs viņa atrodas drons, ir vēl grūtāk gaisā noturēties. Tas risks ir neattaisnoti liels," atzina CAA vadītājs Māris Gorodcovs.

Šis notikums tiks padziļināti izmeklēts. Pašreizējais regulējums privātpersonām ļauj piemērot sodu no 350 līdz 1000 eiro.

Speciālisti atzīst – noteikumi ir jāpilnveido. Bezpilota lidaparātu vadīšanas noteikumi top arī Eiropas Savienības līmenī, taču tehnoloģijas attīstās ātrāk par regulējumu.

Ja lidaparāts smagāks par pusotru kilogramu, no nākamā gada būs jāapdrošina civiltiesiskā atbildība. 

"Tas ir katra paša cilvēka sapratnē, cik viņš vēlas sevi nodrošināt. Lielākajai daļai liekas – tā ir tāda pati maksa kā par automašīnu, kas lieki jāsamaksā. Un tomēr, ja būs kāds, nedod Dievs, incidents gaisā ar kādu citu gaisa kuģi, rēķinieties, jums līdz mūža galam būs tādi alimenti, ko jūs nespēsit nosegt," teica Latvijas Tālvadības gaisa kuģu asociācijas pārstāvis Ilmārs Ozols.

CAA aicina dronu pilotus marķēt aparātu ar kontaktinformāciju, identificēt sevi kā pilotu ar cepuri, kreklu vai kādā citā veidā, kā arī izvērtēt iespējamos riskus. Ar detalizētiem dronu lietošanas noteikumiem var iepazīties CAA mājaslapā.

Jau ziņots par pagājušajā svētdienā, 18.jūnijā, notikušo ugunsgrēku atkritumu apstrādes laukumā Slokā, Jūrmalā. Lai arī ugunsgrēks bija milzīga apjoma, tā liesmas neapdraudēja cilvēkus vai infrastruktūru. Turklāt vējš izkliedēja dūmus, tādējādi mazinot arī varbūtību, ka apdzīvotās vietās varētu nonākt dūmu mākoņi. Atkritumu īpašniece savu vainu notikušajā nesaskata. Ugunsgrēka cēloņi nav zināmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti