Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pusdiena

Ziemeļkoreja asi nosodījusi ANO Drošības Padomes sankcijas

Pusdiena

Pusdiena 08.08.2017

Virza grozījumus likumos, lai nepieļautu pārkāpumus centralizēto eksāmenu laikā

Grasās ieviest mehānismu, kas palīdzēs noteikt centralizēto eksāmenu nopludinātājus

Valsts izglītības satura centrs (VISC) virza grozījumus likumā, precizējot to, kā mācību iestādēm turpmāk jāorganizē valsts pārbaudījumi un centralizētie eksāmeni. Šovasar nopludināti divu eksāmenu uzdevumi, un situācijas skaidrošanā tika iesaistīta arī Valsts policija. Centrs sola, ka jau nākamgad būs mehānisms, pēc kura iespējams noteikt, no kuras skolas konkrēti eksāmenu saturs nopludināts.

Izglītības kvalitātes valsts dienests šogad arī konstatējis, ka vienā Rīgas mikrorajona skolā matemātikas eksāmenā skaidrojumi tika sniegti krievu valodā, un šāda veida pārkāpums reģistrēts pirmo reizi. Lai gan tas, ka centralizētajiem eksāmeniem jānorit vienīgi valsts valodā, esot pašsaprotams, tagad arī to precizē attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos.

Šogad skolēnu eksāmenu laikā viena pēc otras izplatījās ziņas par nopludinātiem eksāmenu uzdevumiem. Vispirms krievu valodas eksāmenam, pēc tam latviešu valodā. Šovasar apstākļu skaidrošanā iesaistīta arī Valsts policija, kas meklē vainīgo. Valsts izglītības satura centrs vēlas likumā nostiprināt lielāku direktoru atbildību. Nākamgad skolu darbinieki eksāmenu darbus elektroniski lejuplādēs direktora klātbūtnē.

„Arī paredz vairākus uzlabojumus attiecībā uz drošību, kas saistās ar tehniskiem risinājumiem materiālu lejuplādēšanā, pēc tam tālākā rīcībā, un nosaka skaidrākas un precīzākas atbildības skolu vadītājiem par to, kurš var piekļūt šiem materiāliem, kad un ko ar tiem drīkst darīt.

Strādājam tajā virzienā, lai būtu skaidri identificējams, kuras skolas materiāls tas ir, ja tas parādīsies internetā pirms eksāmena sākuma,”

norāda VISC centra vadītājs Guntars Catlaks.

Direktoram arī jānodrošina, ka eksāmena saturs nenonāks trešo personu rokās.

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā grozījumus likumā sauc par pagaidu plāksteri un norāda, ka nepieciešams fundamentāli mainīt pārbaudījumu norises kārtību.

Tas, ka direktors stāvēšot blakus, diez vai problēmu risināšot.

„Es domāju, ka mēs nākamgad varam gaidīt atkal jaunus grozījumus vai vispār jaunu regulējumu valsts pārbaudījumu sistēmā. 100% garantijas nav nekad un nekur, vienmēr būs cilvēka faktors,” pauž asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns. „Šis nav efektīvākais jeb ietekmīgākais risinājums,” saka Kalvāns.

Izglītības kvalitātes valsts dienests šogad pirmo reizi konstatējis, ka eksāmens mazākumtautību skolēniem vadīts svešvalodā. Vairākus gadus bija ļauts mazākumtautību skolēniem eksāmenu atbildes sniegt krievu valodā, bet no nākamā gada šāda prakse tiks aizliegta. Skolotājiem gan nebija ļauts eksāmenu laikā runāt svešvalodā, un tāpēc sodīta konkrētās Daugavgrīvas vidusskolas direktore. Inspektori novērojuši, ka 12. klašo centralizētajam eksāmenam matemātikā norādes un paskaidrojumi skolēniem sniegti krievu valodā.

„Tika konstatēti trīs pārkāpumi, no kuriem viens bija eksāmena vadīšana svešvalodā, kas ir krievu valodā, nevis valsts valodā. Direktore arī ir samaksājusi tai noteikto administratīvo sodu. Lai nebūtu domstarpību un lai pilnīgi viennozīmīgi būtu skaidrs, ka eksāmenu norisei ir jābūt valsts valodā, šobrīd Ministru kabineta noteikumos tiek veikti šie precizējumi, tātad, lai viennozīmīgi būtu vienota izpratne par to, ka eksāmenu norise ir valsts valodā, latviešu valodā,” pauž dienesta priekšniece Inita Juhņēviča.

Par šādiem pārkāpumiem var piemērot naudassodu no 70 līdz pat 400 eiro. Dienestā arī atzīst, ka katru gadu lielā mērā paļaujoties arī uz mazākumtautību skolotāju godaprātu, jo inspektoru esot mazāk nekā izglītības iestāžu, tāpēc visus pārbaudīt nav iespējams. Mazākumtautību skolas kopumā grozījumiem likumā neiebilstot, jo ar katru gadu samazinoties to skolēnu īpatsvars, kas eksāmenos atbildes sniedz krievu valodā. Šogad tā darīja vien 15% skolēnu.

Jau ziņots, ka maija beigās Valsts policija sākusi kriminālprocesu par domrakstu tematu noplūdi pirms latviešu valodas centralizētā eksāmena. Policija ir noskaidrojusi personu, kura varētu būt saistīta ar šo noziegumu, taču pagaidām aizdomās turētā statuss nevienam nav piemērots. 

Tāpat neilgi pirms 9.klašu matemātikas eksāmena sākumā parādījās informācija par eksāmena uzdevumu varianta krievu valodā nopludināšanu.  Policija sākusi kriminālprocesu arī par 9.klašu vēstures eksāmena jautājumu nopludināšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti