Grāmatā «Piemares zveji paceļ buras» apkopota Dienvidkurzemes piekrastes zvejas vēsture

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

„Piemares zveji paceļ buras” – ar šādu nosaukumu šonedēļ nākusi klajā ilggadējā Liepājas muzeja darbinieka, jūrniecības un zvejniecības pētnieka Jura Kriķa grāmata. Tā ir unikāls fotogrāfiju un informācijas apkopojums par Dienvidkurzemes piekrastes zvejas vēsturi un tradīcijām. Vienlaikus tas ir vēl viens atgādinājums par zvejniecības un jūrniecības muzeja nākotni, kas Liepājā joprojām ir nepiepildīts sapnis. 

Grāmatā «Piemares zveji paceļ buras» apkopota Dienvidkurzemes piekrastes zvejas vēsture
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Strādājot ilgus gadus Liepājas muzejā, Juris Kriķis ir apkopojis vērtīgu informāciju par Liepājas apkaimes piekrastes zvejniekiem. Pētnieks atklāj dažus no faktiem, kas atklājas grāmatā un par ko būs iespējams uzzināt plašam cilvēku lokam, arī par zvejas flotes attīstību kopumā:

„Latvija bija iedalīta zvejas rajonos. Bija Liepājas zvejas rajons, kas saskārās ar Ventspili, Rīgas jūras līcis, un katram bija sava specifika. Reņģenieki bija pie Rīgas, bet Liepājā zutītis un lasītis bija raksturīgs.

Produkcija bija tik garšīga un pieprasīta, ka to eksportēja uz Vāciju.”  

Līdzās senām fotogrāfijām ir lasāmas ziņas par zvejnieku rīkiem, tradīcijām - kā svinēti Miķeļi, Annas un citas dienas.

„Kā kaltēja mencas. Ir muzejā interesantas fotogrāfijas. Kad smuka saule un vējš, menca labi kalst. Ir par eļļas spiestuvēm, sālītavām un tā tālāk.

Bija arī risks, vienā sezonā, pavasarī vai rudenī varēja noslīkt pat desmit cilvēki. Bija tās lielās slīkšanas,” stāsta Kriķis. 

Viņa devums muzeja darbā un tagad, atklājot grāmatu, ir nenovērtējams. Par to runā arī Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla:

„Juris Kriķis ir tieši tas cilvēks, kurš, daudzu gadu garumā strādājot muzejā, ir izveidojis veselu zvejniecības un jūrniecības muzeja krājumu, kurš gaida savu laiku. Tā ir bāze Jūrniecības muzejam. Ir jāuzsver viņa veikums krājuma komplektēšanā. Tagad atklātībā nākuši arī viņa pētnieciskā darba rezultāti.”

Liepājā savulaik ir bijušas jūrniecības un zvejniecības ekspozīcijas un pat muzejs, taču šobrīd tas jau ir daudzu gadu apspriests temats ar vīzijām un pat dažādu vietu minējumiem šādiem mērķiem, bet joprojām neīstenots sapnis.

Par iespēju Liepājā izveidot šādu muzeju, situāciju skaidro Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Kultūras un sporta jautājumos Atis Deksnis:

„Ir tikai jautājums par iespēju realizēt šo ideju, lai tas būtu mūsdienīgs. Vienīgā problēma ir atrast vietu un finansējumu. Konkrēta lēmuma šobrīd nav.”

Pašvaldība Jūrniecības un zvejniecības muzeja attīstībai cer iegūt ES līdzfinansējumu, taču arī par to skaidrības nav. Ir un paliek vēlme īstenot, tikmēr vērtīgie eksponāti glabājas Liepājas muzeja krājumā, bet par veselu zudušo laikmetu un tradīcijām, kad piekraste piedzīvoja ziedu laikus, jau tagad var lasīt grāmatā „Piemares zveji paceļ buras”. 

Šī jau ir otrā vēsturnieka Jura Kriķa grāmata, kas ieraudzījusi dienasgaismu un nonākusi pie lasītājiem. Šoruden klajā nāca Jura Kriķa pētījums “Liepāja. Osta gadsimtu griežos”, ko izdeva apgāds “Jumava”. Jura Kriķa grāmata “Liepāja. Osta gadsimtu griežos” ietver sevī laika posmu no Līvas ostas līdz pat Liepājas SEZ dibināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti