Grāmata «Daiļās mātes» izaicina stereotipiskos priekšstatus par mātišķību Rietumu kultūrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

„Esmu ceļojusi pa sievietes ķermeni, īpašu uzmanību veltot mātišķības iezīmētām teritorijām,” tā par savu nule iznākušo grāmatu „Daiļās mātes” raksta mākslas kritiķe Jana Kukaine. Feminisma teorijās virtuozi iekausējot Latvijas mūsdienu laikmetīgo mākslu un intīmu personisko pieredzi, viņa pēta, kā Rietumu kultūrā tiek konstruēts mātišķības jēdziens, un rauga nolobīt tās radītos aizspriedumus, mītus un romantiskus izskaistinājumus.

Janas Kukaines grāmatas atklāšana simboliski notika virtuvē, ironiski paraugoties uz saimniekošanu kā tradicionālu mātišķības izpausmi un radošu sievieti tradicionālajā „Kinder, Küche, Kirche” jeb „Bērni, virtuve, baznīca” modelī. Jana atceras, ka grāmatas lasījumi mijās ar kopīgu ēst gatavošanu. Pie plīts rosījās košas, jaunas dāmas. Feministes.

„Tas apgāž to stereotipu sabiedrībā, ka feminisms ir tāda neglīto, nejauko sieviešu padarīšana, kuras ir zilzeķes, neveiksminieces, un tur tuvumā nerādās ne mazuļi, ne vīrieši,” saka Jana.

Latvijas sabiedrībā stereotipisko un vienkāršoto izpratni par feminismu Jana Kukaine savā grāmatā apgāž bez ierunām. Viņa studējusi filozofiju un kultūras teoriju Latvijā un Nīderlandē un grāmatā „Daiļās mātes” iepazīstina sevi kā mākslas kritiķi, feministi, māti un sievu.

Sarunā ar Latvijas Radio labprāt piedalās arī Janas desmit mēnešus vecais dēliņš Alfrēds. „Tā bija tēma, kas man bija subjektīvi svarīga, un es gribēju tikt ar to skaidrībā – kas tad īsti ir ar to mātišķību. Kāpēc visas šīs pretrunīgās domas un izjūtas, kas mani pavada manā mātišķībā? Kā to visu salikt pa plauktiņiem un ieraudzīt kopainu?”

Pašas pieredzei mijoties ar feminisma teorētiķu spriedumiem, Jana Kukaine asprātīgi šķetina tādas ar mātes pieredzi nesaraujami saistītas tēmas kā seksualitāte, menstruācijas, grūtniecība, dzemdības un laktācija, mēģinot nolobīt romantiskos izskaistinājumus un meklējot reālo, nevis iedomāto mātišķības pieredzi. Autore provokatīvi dekonstruē Madonnas tēlu, secinot, ka tas neparāda neko patiesībā esošu, bet drīzāk iezīmē normu, kādai mātei jābūt saskaņā ar noteiktas sabiedrības uzskatiem un izpratni par sievietei atvēlēto lomu un iespējām.

Kā izskatītos Madonna, ja to konstruētu pašas sievietes?

“Man liekas, ka brīnišķīgs veids, kā par to domāt, ir manas draudzenes Rasas Jansones māksla. Viņa glezno māmiņas, kuras ir ļoti tālu no Madonnas, bet ļoti tuvu reālajām sievietēm. Viņas ir neizgulējušās, izspūrušas, trauksmainas, apjukušas. Viņas mēdz būt histēriskas un arī eksaltētas. Viņas mēdz atgādināt cilvēku, kurš iziet aktīvu garīgu praksi un kuram transformējas visa pasaules uztvere,” stāsta grāmatas autore.

Janas Kukaines grāmata „Daiļās mātes” ir būtisks notikums Latvijas teorijā vairāku iemeslu dēļ, uzskata interneta žurnāla „Punctum” redaktore Laura Brokāne.

„Pirmkārt, protams, šis pētījums ļauj citādi paraudzīties uz mātišķības tēmu, izgaismojot šos, es teiktu, bīstami ideoloģiskos aizspriedumus, kas valda sabiedrībā, un tādējādi liekot katram lasītājam pārvērtēt savus priekšstatus un attieksmi pret mātes lomu.

Un tas ir arī nozīmīgs papildinājums feminisma teorijas skaidrojumā. Un, treškārt, šī grāmata formas ziņā ļoti simpātiski apvieno teorētiskās pārdomas un personisko pieredzi. Šādu grāmatu Latvijā varētu būt vairāk,” saka Brokāne.

Kad jautāju grāmatas autorei Janai Kukainei, kādu viņa gribētu redzēt grāmatas „Daiļās mātes” ietekmi, viņa izsaka cerību, ka tā spēs parādīt, ka ar feministisko teoriju var interpretēt mākslas darbu: “Ka mēs spējam pacelties daudz augstāk par vienkāršo konstatāciju – ai, tā tāda sieviešu māksla. Laikam viņai problēmas privātajā dzīvē, ja par kaut ko tādu runā...”

Arī uz grāmatas vāka lasītāju uzrunā kāds ar mātišķību cieši saistīts mākslas darbs. Grāmatas māksliniece Ingrīda Pičukāne izmantojusi Andas Bankovskas fotogrāfiju, kurā redzams sievietes vēders pēc dzemdībām ar tumšu pigmenta svītru pa vidu. Tajā šķietami iedrāklēts grāmatas nosaukums.

Šis „Polaroid” foto noslēdz arī pašu grāmatu, Janas Kukaines vārdiem - kā pozitīvs vēstījums, ka, neraugoties uz visām grūtībām, mātišķība ir ļoti, ļoti skaista.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti