Godinot Afganistānā kritušu latviešu karavīru, viņa vārdā ASV nosauc ielu

Mičiganas štats, ASV armijas bāze Alpenā. Tur izvietojies Kaujas gatavības apmācības centrs. Godinot Latvijas karavīru Voldemāru Anševicu, kurš zaudēja dzīvību, pildot dienesta pienākumus starptautiskajā operācijā Afganistānā, vienu no bāzes ielām ir nosaukta iela.

Seržants Voldemārs Anševics gāja bojā 2009. gada 1. maija rītā, kad talibu nemiernieki uzbruka Afganistānas armijas novērošanas postenim Kunāras provincē.

Latvijas kontingenta karavīri bija kopā ar ASV Mičiganas Nacionālas gvardes karavīriem padomnieku grupas sastāvā. Kauja ilga vairākas stundas.

Tās gaitā krita vēl viens Latvijas karavīrs – Andrejs Merkuševs.

Vēl divus karavīrus ievainoja. Dzīvību zaudēja arī trīs ASV karavīri un trīs afgāņu bruņoto spēku pārstāvji.

14 gadu laikā kopš Latvija piedalās misijās Afganistānā, šajā valstī kopskaitā gājuši bojā četri mūsu karavīri.

Kopš misijas sākuma līdz šodienai Afganistānā dienestu pildījuši ap 2600 Latvijas karavīru. Misijai atvēlētais finansējums svārstās. No deviņiem miljoniem eiro 2013.gadā, līdz 2,5 miljoniem eiro pērn. Kopš 2010. gada karavīru sagatavošanai, atalgojumam, apbruņojuma iegādei un sabiedroto  pakalpojumu apmaksai operācijas rajonā bija nepieciešams 71 miljons eiro.

Latvijas karavīri dienējuši dažādās Afganistānas vietās. Farjabas provinces ziemeļos, Meimanā, Mazir-i-šarifā, galvaspilsētā Kabulā. Nuristānas provincē pie Pakistānas robežas un citur.

Latvija iesaistījās Afganistānas misijā 2003.gadā, pat vēl pirms Latvija kļuva par NATO valsti. Sākotnēji tie bija militārie mediķi, kas sniedza medicīnisko palīdzību starptautiskās misijas karavīriem. Viņiem sekoja nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti. Latvijas karavīri brauca novērošanas patruļās, apsargāja bāzi un štāba virsniekus.

Uzkrājot pieredzi, Latvijas bruņotie spēki varēja piedāvāt misijai arī virsniekus un instruktorus afgāņu karavīru apmācībai. Tieši NATO veiktā afgāņu bruņoto spēku un policijas apmācība bija viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai starptautiskie spēki varētu nodot kontroli pār drošību vietējo rokās. 2015. gadā NATO jau sāka jaunu starptautisku apmācību operāciju  Afganistānā “Resolute Support”. Tā nav kaujas operācija, bet koncentrējas uz Afganistānas armijas un policijas apmācīšanu un atbalstīšanu cīņā pret talibu kaujiniekiem.

Latvijas karavīri tajā pilda padomdevēju, štābu virsnieku un instruktoru pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt