Labrīt

Trīs mēnešus pēc iepriekšējā samita Ziemeļkorejas līderis aicina ASV uz jaunu tikšanos

Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu. Tulpe «Latvija»

Godam nes Latvijas vārdu: Latvijas baltā cūka

Godam nes Latvijas vārdu: Latvijas baltā cūka

Par visapdraudētāko vietējo lauksaimniecības dzīvnieku šķirni, kurai dots Latvijas vārds, rubrikā ''Godam nes Latvijas vārdu'' stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore Daina Kairiša.
 

'''Latvijas baltā' - jau pēc nosaukuma ir skaidrs, ka dzīvnieks ir baltā krāsā, bez kaut kādiem plankumiem vai zīmējumiem, kā citās šķirnēs var saskatīt. Selekcijā izmantota pamatā Jorkšīras cūku šķirne. Latvijas baltās cūkas šķirnes reģistrācijas gads ir vēlāks nekā citām vietējam lauksaimniecības dzīvnieku šķirnēm Latvijā, tas ir tikai 1967. gads, tātad Padomju Savienības laiks. Protams, tolaik pamatā audzēja šis Latvijas baltās cūkas un līdzās audzēja arī Landrasas cūkas. Latvijas baltā cūka ir daudz īsāka un dziļāka, druknāka ķermenī, viņai ir citādāka forma. Šīs šķirnes dzīvnieku skaits strauji saruka, jo baltajai cūkai ir daudz lielāks muguras speķa biezums un mazāks liesās gaļas daudzums liemenī, kā rezultātā pārstrādei šie dzīvnieki neinteresē, jo nebūs ienesīgi. Ir pilnīgi skaidrs, kāpēc šo dzīvnieku populācija strauji saruka un tie saimnieki, kas vēl audzē šo Latvijas cūku, ir tikai entuziasti,'' stāsta profesore.

''Mēs pat nevaram pateikt, cik vispār vēl ir Latvijas baltās šķirnes cūku, jo abas pēdējās saimniecības, kas vēl audzēja Latvijas baltās cūkas, atradās Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās, līdz ar to pavairošana un sivēnu tirdzniecība ir krasi ierobežota,'' klāsta Kairiša. ''Jau 2014. gadā atrodamie dati rāda, ka abās šajās saimniecībās reģistrētas tikai 59 šīs šķirnes sivēnmātes. Tā kā es šodien nevaru pateikt, kāda situācija vispār ir ar balto cūku – vai vēl ir un cik. Faktiski šī šķirne ir visapdraudētākajā situācijā no visām Latvijas ģenētisko resursu programmās iekļautajām šķirnēm.''

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti