Gobzems no sarunām izslēdz «Attīstībai/Par!»; Apvienība pārmet «KPV LV» vēlmi ievilkt valdībā «Saskaņu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Premjera amata kandidāts Aldis Gobzems ("KPV LV") no turpmākajām valdības veidošanas sarunām izslēdzis partiju apvienību "Attīstībai/Par!". Apvienībā uzskata, ka tas nozīmē - Gobzems nav izturējis demokrātijas testu. "KPV LV" arī gribot ievilkt valdībā "Saskaņu", uzskata apvienībā.

ĪSUMĀ:

Gobzems "Facebook" raksta, ka apvienībai pielipis valdības gāzēja vīruss. "Šim vīrusam jau ir recidīva raksturs un tā, acīmredzot, ir tā jaunā politika, ko partija solīja vēlētājiem. Jau no paša sākuma "Attīstībai/Par" ir bijusi vēlme spēlēt tikai Edgaram Jaunupam un tā sponsoriem saprotamu spēli. Neviena konstruktīva priekšlikuma, meli televīzijas kameru priekšā, gļēvulīgi smaidi, drosmes trūkums runāt sejā un aizmuguriski kuluāru piedāvājumi vēl vakar vakarā

ar mēģinājumiem izveidot "Attīstībai/Par", Jaunās konservatīvās partijas, "Jaunās Vienotības" un Nacionālās apvienības valdību ar Krišjāni Kariņu priekšgalā un centieniem trūkstošās balsis piepirkt no citām partijām.

Es ļoti ceru, ka partijas šādiem netīriem kuluāru piedāvājumiem netaisās piekrist un netaisās iet Edgara Jaunupa pavadā, akceptējot iepriekš politikā pierastu deputātu pirkšanas scenāriju," pauž Gobzems.

Pēc viņa teiktā, "Attīstībai/Par" pie sarunu galda viss ir tikai slikti, bet konkrētu risinājumu vai piedāvājumu nav.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vienlaikus Gobzems pateicas pārējām politiskajām partijām par konstruktīvu spēju pēc būtības spēt diskutēt par problēmjautājumiem.

"Attīstībai/Par!": Gobzems valdībā grib ievilkt "Saskaņu"

Savukārt "Attīstībai/Par!" paziņojumā medijiem norāda, ka paša Gobzema valdības sarunās netika piedāvāts neviens reformu plāns. Gobzems jau kādu brīdi esot meklējis iespēju izslēgt "Attīstībai/Par!" no  sarunām, jo apvienība viņam esot neērts sarunu partneris.

"Mūs interesē saturiskas sarunas par valdības darāmajiem darbiem un reformām, bet tās jau veselu nedēļu nenotika, jo nekādas programmas Gobzemam nav. Tikai tukšas frāzes un valsts drošībai bīstami likumu grozījumi," norāda apvienībā.

"Attīstībai/Par!" pārstāvju sapulce pirmdien vērsās pie biedriem, lai saņemtu skaidru mandātu,  "jā" vai "nē" dalībai Gobzema vadītā valdībā. "Gobzema kungs acīmredzami šo demokrātijas testu nevarēja izturēt," uzsvēra apvienībā.

Vēl "Attīstībai/Par!" paziņojumā liek noprast, ka viņiem zināms -  "KPV LV" vēlas ievilkt valdībā "Saskaņu". "Visiem partneriem ir bažas par Gobzema saistību ar [Aināru] Šleseru un plāniem ar "Saskaņu", vēlmi ierobežot plašsaziņas līdzekļus un slēgt valdības sēdes," paziņojumā raksta "Attīstībai/Par!".

Pēc apvienības pārstāvju domām, Gobzems jau labu laiku saprot, ka valdību izveidot nespēs un tāpēc meklē, kā iziet no šī strupceļa, kur viņš nonācis pēc  Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmuma." Tās ir slīpēta populista spēlītes uz visas sabiedrības rēķina, apzināts un bīstams eksperiments ar valsti," norāda apvienības pārstāvji.

Bordāns aicina no valdības sarunām izslēgt arī ZZS

Tikmēr Jaunā konservatīvā partija, reaģējot uz Gobzema lēmumu izslēgt no turpmākām sarunām "Attīstībai/Par!", aicina neturpināt sarunas ar Zaļo un Zemnieku savienību. Partijas līderis Jānis Bordāns Latvijas Radio pauda pārliecību, ka vairākuma valdību arvien ir iespējams izveidot, tajā iesaistot četras partijas, proti, "KPV LV", Jauno konservatīvo partiju, Nacionālo apvienību un "Jauno Vienotību".

"Šobrīd iznāk, ka ir 53 balsis. Es arī savā laikā ierosināju, ka tas ir reāls variants. Tā būtu konservatīva valdība, kurā vairākums ir jauni politiķi. Un jauna politika arī," teica "konservatīvo" līderis.

Bordāns, kurš otrdienas rītā jau neformāli pārrunāja pašreizējo situāciju ar Gobzemu, gan noliedz, ka Jaunā konservatīvā partija būtu iesaistījusies sarunās par dalību valdībā, kuru vadītu "Jaunās Vienotības" politiķis Krišjānis Kariņš.

"Nē, mēs neesam uzrunāti, bet sarunas visādas apkārt notiek, visādas versijas," viņš teica.

Pēc Bordāna domām, tieši valdībai, kurā dominētu jaunās, valdībā iepriekš nepārstāvētās politiskās partijas, būtu labas izredzes iemantot sabiedrības uzticību: "Tas var likties kaut kas jauns un kā tad tā…bet, kad notiek pārmaiņas, tās vienmēr cilvēkiem sākumā izsauc izbrīnu: "Kā tad tā! Tā taču nekad nav bijis!" Varbūt šis ir tas mirklis, kad tā arī varētu būt."

Politologs un sabiedrisko attiecību uzņēmuma vadītājs Filips Rajevskis Gobzema lēmumu intervijā "Rīta panorāmā" saistīja ar nervozitāti. "Valdības veidošanas procesā pieaug nervozitāte, izskatās, ka līdz noteiktajam datumam Gobzems nespēs piedāvāt pilnvērtīgu valdības modeli. Tā ir nervozitātes ārējā izpausme," teica Rajevskis.

 

KONTEKSTS:

Mēnesi pēc 13. Saeimas vēlēšanām, kad partijas nebija spējušas vienoties par valdības aprisēm, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja Jaunās konservatīvās partijas pārstāvi Jāni Bordānu veidot valdību, taču viņam tas neizdevās. Tad Vējonis aicināja partijas aktīvāk strādāt, taču arī tas nevainagojās ar panākumiem, un 26.novembrī Vējonis deva "KPV LV' pārstāvim Aldim Gobzemam divas nedēļas valdības izveidei.

Dienu pēc nominēšanas "KPV LV" tikās ar pārējām Saeimā ievēlētajām partijām, izņemot "Saskaņu", piedāvājot valdības tapšanas sarunu grafiku, kas paredz 10 sanāksmēs vienoties par darāmajiem darbiem, izvērtēt reformu plānu un to fiskālo ietekmi un sadalīt atbildības jomas. Turklāt Gobzems vēlas šo procesu veidot konfidenciālu, par ko partijas esot vienojušās.

Sarunu raitāku virzību aizēno tas, ka Gobzemam nav pielaides darbam ar valsts noslēpumu. Viņš pats pieļauj iespēju aicināt cilvēkus iziet ielās. Tikmēr pārējo partiju pārstāvji neslēpj skepsi par iespēju strādāt ar premjeru bez pielaides. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti