Panorāma

Būt kopā ar bērnu nav viegli

Panorāma

Lietuvas skolotāji turpina sēdstreiku

A. Gobzems piedāvās bezpartijisku valdību

Gobzems: «konservatīvie» vēlas sašķelt «KPV LV»

Jaunā konservatīvā partija (JKP) cenšas sašķelt "KPV LV" un ir galvenie valdības veidošanas mēģinājuma izgāzēji, intervijā Latvijas Radio sacīja premjera amata kandidāts Aldis Gobzems ("KPV LV").

Gobzems uzsvēra, ka viņa lēmums atsaukt partijām izteikto koalīcijas piedāvājumu un veidot tehnokrātu valdību ir bijis absolūti pareizs. "[Pēc lēmuma] var pateikt, kas ir kas un par ko katrs uztraucas. JKP [ir] galvenie "KPV LV" torpedētāji jeb gāzēji. JKP tika piedāvāti četri ministru amati... Tās ir muļķības par [Aināra] Šlesera [ietekmi uz Gobzemu]. Es Šleseru nepazīstu, un man nav bijušas darīšanas ar viņu. JKP vēlējās izgāzt sarunas," sacīja Gobzems.

Jautāts par otra "KPV LV" līdera Artusa Kaimiņa pēdējo dienu paziņojumiem, Gobzems norādīja, ka viņa partiju cenšas sašķelt JKP.

"Partijā tika pieņemts lēmums, ka es ne tikai esmu premjera amata kandidāts, bet arī persona, kura ir pilnvarota pieņemt lēmumus par valdības sarunu gaitu un veidošanu. [Šis lēmums] frakcijā nav atcelts," uzsvēra Gobzems.

Politiķis uzsvēra, ka viņa plāns nav veidot tā dēvēto "varavīksnes valdību", bet gan tādu, kurā strādā augstākās raudzes profesionāļi. Tomēr pagaidām viņš nevēlējās atklāt iespējamo valdības locekļu vārdus. Gobzems skaidroja, ka pirms sarunas ar Valsts prezidentu negrib, lai pār šiem cilvēkiem tiktu gāztas netīrības straumes.

"Pirmdien es tiekos ar prezidentu, kuram lieku priekšā savu redzējumu. Prezidents tam vai nu piekrīt, vai arī mēs vienojamies, ka šādu redzējumu tālāk nevirzām," teica premjera amata kandidāts. Vaicāts par citu politisko spēku atbalstu savam piedāvājumam, Gobzems norādīja, ka par to var runāt tikai brīdī, kad tiks nosauktas konkrētas personības.

"Ja Saeimai priekšā izliks izcilus kandidātus, bet parlaments pateiks - nē, tad tā arī būs pietiekami skaidra atbilde, ko parlaments vēlas," pauda Gobzems.

Gobzems atklāja, ka doma nākamajā valdībā aicināt tikai profesionāļus viņam radusies ceturtdien vakarā un viņš plānoja to apspriest “KPV LV” frakcijā. Partijas līderis Artuss Kaimiņš par Gobzema plānu uzzinājis piektdien no preses un, paužot savu personīgo viedokli, norādīja, ka to neatbalsta.

Kaimiņš nekomentēja, vai Gobzems, piedāvājot valdības modeli un arī radot jautājumus par Aināra Šlesera ietekmi, nav pārkāpis partijas priekšvēlēšanu solījumus un būtu no partijas jāizslēdz.

Tikmēr citu partiju politiķi mudina “KPV LV” izdarīt izvēli arī partijas iekšienē.

Vai atšķirīgie viedokļi par valdības veidošanu novedīs pie šķelšanās un biedru izslēgšanas, varētu būt zināms pirmdien. Lai izslēgtu kādu no “KPV LV” rindām, ir jāsaņem partijas valdes atbalsts. Tāpat vairākuma atbalsts ir nepieciešams, lai izslēgtu no Saeimas frakcijas.

KONTEKSTS:

"KPV LV" premjera amata kandidāts Aldis Gobzems piektdien, 7. decembrī, atsauca savu valdības piedāvājumu partijām un valdībā aicinās bezpartejiskus profesionāļus. Šādu valdību Gobzems nākamnedēļ "likšot uz balsojumu". "KPV LV" līderis skaidroja, ka valdības veidošanā tiks iesaistītas personas, kuras nepieder partijām, bet "ir labākās Latvijā".

Ja šāda valdība netiks apstiprināta, Gobzems lūgšot izsludināt ārkārtas vēlēšanas. Partijām, kurām Saeimā būtu jābalso par šādu Gobzema valdību,  priekšlikums nešķiet atbalstīšanas vērts, pat vairāk aizvien vairāk politiķu norāda, ka aiz nominētā premjera amata kandidāta stāv par oligarhu dēvētais Ainārs Šlesers.

Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" valde neredz iespēju turpināt valdības veidošanas sarunas ar Gobzemu. Tāda pati nostāja ir Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP). Arī Nacionālās apvienības (NA) priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka Gobzema kā premjera amata kandidāta iespējas ir izsmeltas. Savukārt no Gobzema valdības veidošanas sarunām izslēgtās apvienības "Attīstībai/Par!" līderis Juris Pūce aicinājis citas partijas "izbeigt šo farsu". "Šis ir Aināra Šlesera plāns. Man ir jautājums prezidentam: vai cilvēkam, kurš iedevis mērkaķim granātu, nebūtu laiks granātu atņemt," sacīja Pūce.

Nedaudz vairāk nekā nedēļu pēc valdības veidošanas uzticēšanas "KPV LV" politiķim Aldim Gobzemam viņš paziņoja pa "Attīstībai/Par!" izslēgšanu no potenciālo valdības veidotāju loka. Sarunas turpina piecas partijas – "KPV LV", JKP, Nacionālā apvienība, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un "Jaunā Vienotība". 

Gobzems nāca klajā ar iespējamo valdības modeli, taču potenciālie koalīcijas partneri nesteidza piekrist piedāvātajam ministru portfeļu sadalījumam. Dienu vēlāk ZZS paziņoja, ka piekrīt Gobzema piedāvātajam valdības modelim, savukārt JKP arvien uzstāj, ka nevēlas strādāt valdībā ar ZZS. Gobzems deva laiku JKP līdz 8. decembra vakaram sniegt atbildi par valdības atbalstīšanu. 

Arī "KPV LV" līdzpriekšsēdētājs Artuss Kaimiņš paziņoja, ka nevēlas valdībā iekļaut ZZS. Tikmēr Nacionālā apvienība vēlas piecu partiju koalīciju, bet “Jaunā Vienotība” nesteidz paust atbalstu, jo vēl ir neskaidrības. Prezidents Gobzemam valdības veidošanai devis laiku līdz pirmdienai, 10. decembrim.

Pirmdien Gobzemam beidzas Valsts prezidenta dotais mandāts sastādīt valdību. Viņš jau ir pieteicies vizītē pie prezidenta un pauž apņēmību, ka balsojums par viņa valdību varētu notikt nākamceturtdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti