Dienas notikumu apskats

«Valsts ceļi»: Nākamā gada ceļu būves izaicinājumi - resursu un darbinieku trūkums

Dienas notikumu apskats

Saeimā atbalsta opozīcijas rosināto 8 miljonu eiro piešķiršanu NMPD algām

«KPV LV» līderis Kaimiņš neatbalsta ZZS dalību valdībā

Gobzema valdības 11. veidošanas diena. Vai sarunas ir strupceļā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valdības veidošanas sarunās iestājies lūzuma punkts. Domstarpības sāk iezīmēties gan paša premjera amatam nominētā kandidāta partijā, gan pārējo partiju vidū, kuras pārmet, ka joprojām nav zināmi valdības veicamie uzdevumi.

ĪSUMĀ:

  • JKP uzstāj uz valdību bez ZZS.
  • Arī "KPV LV" līderis Kaimiņš neatbalsta valdību ar ZZS.
  • Gobzems noraida aicinājumu veidot koalīciju bez ZZS.
  • Saeimā balsojumu par valdības apstiprināšanu Gobzems plāno nākamnedēļ.
  • NA vēlas piecu partiju koalīciju.
  • “Jaunā Vienotība” nesteidz paust atbalstu, jo vēl ir neskaidrības.

Pavadot gandrīz divas nedēļas pie kopīga sarunu galda ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvjiem, līdzšinējais „KPV LV” līdzgaitnieks – Jaunā konservatīvā partija (JKP) – paziņoja, ka ar ZZS strādāt vienā – arī premjera amatam nominētā Alda Gobzema veidotajā – valdībā tā kategoriski nepiekrīt, jo ZZS visspilgtāk raksturojot „līdzšinējo, duļķaino un nesaprotamo politikas vidi”. ZZS tiek pārmesti neizpildītie solījumi, muļļāšanās, skandāli Satiksmes ministrijas iepirkumos, kompensāciju izkrāpšana un Latvijas kā netīrās naudas atmazgāšanas lielvalsts reputācija.

„No JKP būs jāprasa skaidri fakti un atvainošanās, jo es uzskatu, ka tie ir apmelojumi, jo viņi paši slēpj savas merkantilās sponsoru intereses,” sašutumu par „konservatīvo” apvainojumiem pauda Armands Krauze, ZZS līderis. Un aicina Aldi Gobzemu atsākt sarunas ar apvienību „Attīstībai/Par!”. „Tad ir divi scenāriji: vai nu atsākas sarunas ar „Attīstībai/Par!” vai arī JKP maina savu retoriku,” sacīja Krauze.

Mainīt savu retoriku „konservatīvos” aicina arī prezidenta nominētais „KPV LV” premjera kandidāts Aldis Gobzems. Laiks pārdomāt tiek dots līdz sestdienas, 8. novembra, vakaram. Citādi viņi var pieļaut būtisku kļūdu, brīdina Gobzems: „Šī kļūda nozīmē to, ka trešās vai ceturtās valdības vadītāji būs cita auguma vīri no Taureņu pirtīm.”

Nākamnedēļ, bet, visticamāk, ne pirmdien “KPV LV” rosinās Saeimas balsojumu par viņa valdību.

Saskaņā ar likumu viņam līdz balsojumam nepieciešams aizpildīt ministru amatus un saņemt apliecinājumu no pašiem potenciālajiem ministriem. Tāpat jābūt gatavai arī valdības deklarācijai.

„Jāsaka, ka valdība ir faktiski gatava. Valdību var gāzt vienīgi JKP. Es ceru, ka viņiem būs drosme uzņemties atbildību par tām jomām, kas ir norādītas partija programmā,” sacīja Gobzems. Viņš ir pārliecināts, ka viņa valdību atbalstīs gan „Jaunā Vienotība”, gan Nacionālā apvienība.

Šādu atbalstu nesteidz solīt Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars, kurš uzsver, ka stabilu valdību veidos piecu partiju koalīcija: „Gobzema kungam kaut kādas manevra iespējas palikušas. Viņam ir iespēja runāt ar „Attīstībai/Par!” teorētiski, viņam ir iespēja pierunāt JKP. Laiks rādīs.”

Gobzems iespēju vienoties ar „Attīstībai/Par!” šobrīd gan neizskata. To kā nereālu sauc arī „Attīstībai/Par!” premjera kandidāts Artis Pabriks, kurš pats vēl neatmet cerības kļūt par nākamo prezidenta izvēli. „Tādā ziņā mums ir atvieglojums. Ja mums nav iespējas piedalīties, mums arī mazāka atbildība šai mirklī. Tie, kas savārījuši to putru, tie arī lai smeļ ārā,” sacīja Pabriks.

Līdz ar to faktiski “KPV LV” atliek tikai cerēt, ka savu nostāju mainīs Jaunā konservatīvā partija. Taču tās līderis Jānis Bordāns no „sarkanajām līnijām” atteikties negrasās: „Ziniet, ja Latvijas karogam sarkanās līnijas noņem, tad paliek tikai baltā lupata vai baltais karogs. Es domāju, ka šīs līnijas nav jāņem nost. Šajā gadījumā mēs nepārdomāsim.”

Izslēdzot ZZS no valdības veidošanas, potenciālajai koalīcijai Saeimā būtu neliels vairākums – 53 balsis. Pret šādu modeli ir Nacionālā apvienība, jo tādējādi varētu pieaugt “Saskaņas” loma. Tikmēr “Jaunā Vienotība” norāda, ka nav gatava ne tikai valdības deklarācija, bet nav arī skaidrības par ministru amatiem, tādēļ ir pāragri runāt par Gobzema valdības apstiprināšanu.

„KPV LV” premjera kandidāta izredzes iedragā arī iekšējās nesaskaņas. Pret Gobzema piedāvājumu iekļaut ZZS valdībā paziņoja partijas līdzpriekšsēdētājs Artuss Kaimiņš. „Ja mēs tā runājam par sirdsapziņu, es esmu pārliecināts, ka vēlētājs, kurš man iedevis vairāk nekā 25 tūkstošus plusu šajās vēlēšanās. Es nevarēšu viņam paskaidrot, kā sanāca tā, ka prezidijā atkal sēž kāds no „Latvijai un Ventspilij” pārstāvjiem. Arī prezidijā. Ja sanāk valdībā, tad būs runa ir par prezidiju,” pauda Kaimiņš. Šis jautājums vēl būs jāskata arī „KPV LV" frakcijā.

Aldis Gobzems par „KPV LV” frakcijas atbalstu nešaubās: „Valdību veidoju es, un es arī piedāvāšu savu valdības modeli. Mans uzdevums būs pārliecināt par to nobalsot. Mana frakcija nobalsos, ticiet man… Jāiemācās parasta aritmētika. Ļoti iespējams, ka arī es redzētu plašāku vai mums daudz vairāk ministru portfeļu, bet valdības veidošana ir diplomātijas māksla. Tā nav revanšisma māksla.”

Gobzems uzskata, ka Valsts prezidenta uzdevumu ir izpildījis, un pirmdien prezentēs provizorisku valdības sastāvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti