Panorāma

Imantas pedofils nav noķerts, iedzīvotāji turpina ziņot

Panorāma

Piemin komunistiskā genocīda upurus

Noteikumi jauni, attieksme – nemainīga

Glābēji cer uz cilvēku saprātu, ne tikai jaunajiem ugunsdrošības noteikumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šogad maijā - pusotru gadu pēc Zolitūdes traģēdijas - Ministru kabinetā beidzot nonāks jaunā ugunsdrošības noteikumu redakcija. Vairāki punkti tajā ieviesti, tieši vadoties pēc traģēdijas laikā gūtās pieredzes. Ugunsdzēsēji cer, ka līdz ar gaidāmām izmaiņām arī sabiedrības vieglprātīgā attieksme mainīsies.

Tas, cik bieži trauksmes signalizācija atskanēs Rīgas veselības centra Imantas filiālē, līdz šim bija atkarīgs no blakus esošās sociālo dzīvokļu ēkas iemītnieku ēst gatavošanas un smēķēšanas paradumiem - tā smejoties stāsta veselības centra vadītāja Ineta Zīriņa. Viņa skaidro, ka visām trim jaunā projekta ēkām ir vienota signalizācijas sistēma. Ik reizi, kad blakus ēkā kārtējo reizi iedarbojies dūmu detektors, trauksme atskanējusi arī poliklīnikā un trešajā projekta ēkā esošajās iestādēs, piemēram, dienas centrā cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem.

Trauksme skanējusi vairākas reizes mēnesī, reizēm pat vairākas dienas pēc kārtas. „Protams, tā sajūta pirmajās reizes bija..., bet pēc tam cilvēki salīdzinoši mazāk reaģēja uz to. Daudzi pacienti ļoti mierīgi, viņi saka – viņi ir atnākuši pie ārsta un turpinās gaidīt šo rindu. Lielākā daļa tiešām ļoti mierīgi uztver,” skaidro Zīriņa.

Pēc vairākām sūdzībām apsaimniekotājs sistēmu pārprogrammējis, tagad viltus signalizācija skanēs tikai sociālo dzīvokļu ēkā, līdz dūmu detektori netiks nomainīti pret karstuma sensoriem. Evakuācija šo mēnešu laikā nav notikusi ne reizi. Nevienā no ēkām. „Mums atbildīgā persona informē, vai ir vērts. Nav tā, ka vienkārši stihiski cilvēki skrien ārā,” stāsta Zīriņa.

Lai arī ne stihisku, bet tieši tūlītēju evakuāciju tomēr paredz ugunsdrošības noteikumi. Pēc Zolitūdes traģēdijas tā lielākoties tiek veikta, trauksmei atskanot veikalos, bet citur nereti vēl joprojām apstākļu noskaidrošana ir primāra. Uz to norādījis arī tiesībsargs. Viņa ziņojumā norādīts, ka arī jauno apsargu apmācības programmā vēl joprojām iekļauta shēma: apstākļu noskaidrošana un tad, ja nepieciešams, evakuācija.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) maijā sola jauno ugunsdrošības noteikumu redakciju, kas vēl kategoriskāk nekā līdz šim nosaka trauksmes gadījumā telpas pamest nekavējoties. „Attiecīgā redakcija tika precizēta, lai piespiestu, ka cilvēkiem ir pienākums atstāt telpas, jo ir bijuši precedenti – signalizācija nostrādā, apsardzes darbinieki vai attiecīgi atbildīgās personas aicina apmeklētājus atstāt telpas, bet viņi pasaka „nē, mēs izstāvēsim rindu, nopirksim, tad iesim prom”,” stāsta VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

Jaunie noteikumi visos objektos būs vienādi, neatkarīgi no to iekšējās kārtības. Tomēr, lai izmaiņas nebūtu tikai uz papīra, glābēji cer, ka maijā stāsies spēkā ne vien ugunsdrošības noteikumu, bet arī iedzīvotāju saprāta jaunā redakcija. Teorētiski pastāvēs arī iespēja par evakuācijas noteikumu ignorēšanu piemērot administratīvo sodu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti