Panorāma

Maxima traģēdija var atkārtoties

Panorāma

Nevienlīdzības mazināšanai piedāvā progresīvo neapliekamā minimuma ieviešanu

Glābēji par Rīgas pils glābšanu

Glābēji atklāj līdz šim nezināmas detaļas par Rīgas pils glābšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

21.jūnijā aprit tieši gads kopš brīža, kad par mata tiesu izdevās nosargāt Latvijas vēstures un kultūras bagātību krātuvi un valsts simbolu - Rīgas pili. Postošais ugunsgrēks atvēra acis uz daudzām lietām – gan to, kā sargājam vēsturiskās vērtības, gan arī, kā īstenojam liela apjoma būvprojektus. Par pašu ugusnelaimi glābēji saka - tas bija ļoti sarežģīts un smags ugusgrēks.

Daniils Grebenko glābšanas dienestā strādā jau 24 gadus, bet tik valstiski nozīmīgu ēku viņš dzēsa pirmo reizi. Vēl vairāk, viņš vadīja pils dzēšanas un glābšanas darbus. Kopā ar Daniilu strādāja Ģirts Forands, kura uzdevums bija nodrošināt ūdens padevi.

"Kad ieradāmies, bija tikai militārā policija, kas apsargāja objektu, tas likās mazliet jocīgi.. Objektam tak ir apsardze. Tā kā sargāja to perimetru, bet augšā laikam nebija nekādas signalizācijas, kas paziņotu par degšanu. Sanāca, ka to redzēja garāmgājējs no tilta," notikumus atceras VUGD Rīgas reģiona pārvaldes operatīvais dežurants Ģirts Forands.

Ja ugunsdzējiem nebūtu paziņots novēloti, zaudējumi nebūtu bijuši tik lieli. Kad četras minūtes pēc izsaukuma ieradās glābēji, jumts jau liesmoja. Bet dzēšanu sarežgīja daudzi apstākļi.

"Tas tāds režīma objekts ar apgrūtinātu iekļūšanu telpās. Tas, ka ēkā notiek renovācija, nozīmēja, ka dažas trepes remontē. Uz bēniņiem varēja tikt tikai pa centrālajām kāpnēm. Lai tiktu uz bēniņiem, no sešām durvīm uzlauza piecas, tas arī stiepa laiku," pavēstīja VUGD Rīgas reģiona pārvaldes operatīvais dežurants Daniils Grebenko.

Turklāt katram pils stāvam ir atšķirīgs plānojums. Padomju gados telpas pārbūvētas, un tas veicināja liesmu izplatīšanos.

"Bēniņos bija organizēta šautuve. Brandmūrī bija iztaisīts liels caurums un tas nenoturēja uguni," turpināja Daniils.

Lai no ārpuses ātrāk piekļūtu bēniņiem, ugunsdzēji ļoti riskēja un kāpa augšā pa sastatnēm, ko sienu remontam bija uzslējuši celtnieki.

"Man vienā komandējumā pajautāja, kā jūs savu personālsastāvu pierunājāt pacelties pa stalažām uz bēniņiem? Man bija grūti ko atbildēt. Visi cilvēki apzinās, kur viņi strādā un ko viņi dara," atceras Daniils.

"Cepuri nost mūsu darbiniekiem. Dramatisku brīdi glābēji piedzīvoja, kad  ceturtajā stāvā iebruka griesti un palika iesprostoti septiņi kolēģi. Viņus izdevās ātri izcelt pa logiem ar autokāpnēm," saka glābējs.

"Lielas bedres bija izraktas un pagalms piekrāmēts ar celtniecības materiāliem. Savu tehniku un autokāpnes mēs arī nevarējām iedzīt pagalmā," turpina Daniils.

"Tajā brīdī, kad ēkā notiek remotdarbi, tas ir visbīstamākais stāvoklis ēkai, jo ir atsegtas konstrukcijas, izveidodas kaut kādas ailes, celtniecības materiāli... Parasti, ja notiek remotdarbi, ēkā vajag pastiprināti uzraudzīt ugunsdrošību. Tas arī šeit pierādījās, ka varbūt netika pasekots līdzi," teica glābējs Forands.

"Arī pati pils tā uzbūvēta, ka tikai no priekšas no fadāses puses var tik klāt, apkārt mūra sēta. Nav iespējams no citām pusēm piekļut, jo nocietināta kara gadījumiem, bet sanāca, ka tas viss notika miera laikā," turpina Forands.

Dubultspriedzi glābējiem radīja arī tas, ka vajadzēja domāt arī par eksponātu glābšanu no muzejiem.

Piedevām nebija pietiekams ūdens spiediens, jo Vecrīgā ūdens vads un hidranti ir novecojuši.

Turklāt no ierindas izgāja sūkņu stacija, un ūdens ņemšanu no Daugavas aizkavēja krastmalā pietauvotais izklaides kuģis, kuru vajadzēja aizvilkt projām.

Emocionāli smags bijis brīdis, kad Svētā gara tornī karavīri noņēma Latvijas karogu.

"Es redzēju visus tos cilvēkus, kas savācās uz tilta un skatījās, līdz kādā brīdī karogs pazuda..." Daniils atceras emocionālo mirkli.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti