Dažas sekundes, griežot ledus urbi, un āliņģis gatavs. Uz Radžu ūdenskrātuves cilvēki sestdien pulcējās uz zemledus makšķerēšanas čempionātu. Ledus biezums kādi desmit centimetri, bet makšķernieki saka – tas esot pietiekami, lai uz ledus justos droši.
“Ir tāds nedaudz pabiezs. Var arī slidot un slēpot. Ļoti laba vieta zvejošanai tieši ziemā,” saka zemledus makšķerēšanas čempionāta mazais dalībnieks Endijs. Šoreiz viņam trāpījušās vien divas mazās zivtiņas.
Viņš šeit, protams, nav viens – fanu pulkā ir visa ģimene. Tēvs vienmēr esot tas, kurš vispirms pārbauda, vai uz ledus kāpt droši, stāsta mamma. “Pats galvenais ir ledus biezums. Mēs tepat, pie karjera, dzīvojam, un ikdienā katru dienu tiek iets – vasarā peldēties, ziemā slidot, slēpot,” stāsta Endija mamma Ieva.
Daudzie dalībnieki aizbaidījuši zivis, spriež cits makšķernieks – Dmitrijs: “Kad izurbj caurumu, ar rokām pārbauda [ledus biezumu]. Es jau nedēļu zvejoju.”
Pirms zemledus makšķerēšanas čempionāta konkrētās vietas drošumu pārbaudījis arī Jēkabpils sporta centra ūdenskrātuves inspektors Aivars Druvenieks: “Mēs izmērām ledus biezumu. Tas ir vidēji 13 centimetri. Ir vietas, kur ir vecais ledus – tur ir daudz biezāks. Esmu pabraucis arī ar smagāku tehniku, ar kvadraciklu. [Ledus krakšķēšanas] trokšņi nav dzirdami.”
Paraugoties uz ūdenskrātuves virsmu no augstuma, redzams, ka 53 čempionāta dalībnieki to krietni sacaurumojuši. Taču saskaņā ar organizatoru teikto - ne tik daudz, lai tas traucētu ledus stiprībai.
Glābēji gan joprojām aicina uz ledus nekāpt nekur. Biezums vien vēl neliecinot par ledus stiprību. Un aizvadītajās dienās izglābti un arī noslīkuši jau vairāki ledū ielūzušie.
“Tas, ko mēs gribētu atgādināt iedzīvotājiem, ka
ledus sega uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi. Tā varētu būt biezāka pie krastiem, bet vidū jau diezgan plāna.
Un līdzās tam ledus varētu būt plānāks arī vietās, kur ir straume, kādi zemūdens avoti, pietekas, niedres, vai arī pie tiltu pārvadiem,” norāda VUGD preses pārstāve Inta Palkavniece.
Ja kāre kāpt uz ledus ir nepārvarama, glābēji aicina ģērbt īpašu bļitkotāju tērpu, kuram ir peldfunkcija vai glābšanas veste, līdzi ņemot ledus āķus, ar kuriem ielūšanas gadījumā pašu spēkiem censties izrāpties.
Pērnās ziemas statistika skaudra - 20 noslīkušo, bet 13 izdevies izglābt.