Panorāma

Pēc restaurācijas atklāj Brīvības pieminekli

Panorāma

"Lietuvas dzelzceļš" sola atjaunot Mažeiķu–Reņģes posmu

Plāno ieviest jaunu piemaksu ģimenēm

Ģimenes pabalstu reforma: 10 eiro klāt par diviem bērniem; 166 - par pieciem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ģimenes valsts pabalstu apmērus par katru bērnu nākamgad varētu arī nemainīt, taču plānots ieviest papildu piemaksu par kopējo nepilngadīgo bērnu skaitu ģimenē – jo vairāk bērnu aprūpē, jo lielāka šī piemaksa.  Jaunajā piedāvājumā atšķirībā no iepriekšējiem zaudētāju nebūšot, sola politiķi.    

Jaunais piedāvājums:

Ģimenei, kurā ir 2 nepilngadīgi bērni - 10 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 3 nepilngadīgi bērni - 66 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 4 nepilngadīgi bērni - 116 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 5 nepilngadīgi bērni - 166 eiro piemaksa.
Par katru nākamo bērnu vēl 50 eiro.

Vienlaikus līdzšinējie pabalsti paliktu nemainīgi, un to apmērs joprojām būtu atkarīgs no patiesās bērnu ienākšanas secības ģimenē. Piemēram, otrais bērns saņems 22 eiro pabalstu arī tad, ja pirmais būs kļuvis pilngadīgs. Tā ir galvenā atšķirība no iepriekšējā piedāvājuma, kurš paredzēja, ka katra nākamā bērna pabalsts līdz ar vecāko brāļa vai māsu pieaugšanu samazinātos, jo, piemēram, otrais pabalsta apmēra ziņā kļūtu par pirmo. 

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 eiro, par otro - 22,76 eiro, par trešo - 34,14 eiro, bet par ceturto un nākamajiem 50,07 eiro.

Pēc tam, kad tika nokritizēts piedāvājums palielināt ģimenes pabalstu par trešo bērnu līdz 100 eiro, bet vienlaikus mainot pabalstu piešķiršanas kārtību, vērā ņemot tikai nepilngadīgo bērnu skaitu ģimenē, Labklājības ministrijai un Demogrāfisko lietu centram nākas meklēt citus veidus, kā palielināt solīto atbalstu.

Budžetā šim mērķim jau ieplānoti 28 miljoni eiro nākamgad un 32 miljoni  - aiznākamgad. Bet, kā tieši tos tērēt, vēl jādomā.

Pēdējais piedāvājums paredz izveidot piemaksas ģimenēm, kurās nepilngadīgo bērnu skaits ir divi un vairāk.

“Ja valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra teiks, ka var administrēt šo lietu, tad nākamās nedēļas laikā viņš ieraudzīs normatīvo aktu formu,” atzina labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).

Latvijas Televīzijai Valsts sociālajā apdrošināšanas aģentūrā sacīja, ka tā varētu šādu kārtību administrēt, taču visdrīzāk tehnisku iemeslu dēļ to varētu darīt, tikai sākot no aprīļa.

Demogrāfisko lietu centra vadītājs, Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks atzina, ka šis ir kompromiss, kur atsevišķas detaļas vēl jāizvērtē. Tomēr labā ziņa esot tā, ka līdz ar jaunievedumiem ģimenes valsts pabalstu sistēmā iekļaus arī profesionālo skolu audzēkņus, par kuriem līdz šim vispār pabalsts nepienācās.

“Es ceru, ka mums izdosies arī panākt to, ja fiskālā telpa to ļaus,  ka arī tie bērni, kuri 19 gadu vecumā vēl mācās vidusskolas pēdējā klasē vai profesionālajā skolā, tad arī par viņiem vajadzētu saņemt šo ģimenes valsts pabalstu un arī viņi tiktu ieskaitīti, aprēķinot šo piemaksu,” sacīja Parādnieks.

Vecāku organizācijā “Mamamuntetiem.lv” jauno piedāvājumu vērtē atbalstoši, jo tas ir solis uz nevienlīdzības mazināšanu. Tomēr, lai tiešām atbalstītu demogrāfiju, bērnus un viņu vecākus, ir vēl daudz darāmā.

“Lai nav situācija, ka man ir trīs bērni, bet ir cita ģimene, kurā nav neviena bērna, tad rezultātā man pensija būs mazāka, nekā tai ģimenei, kurai nav bērnu un, ja tā situācija šobrīd tāda ir, tad tā nevajadzētu būt. Un pie šādām daudzām it kā niansēm ir jāpiestrādā, lai ģimenes jūt, ka viņas ir novērtētas, un nevis lai mums te būtu visiem nauda nākotnē, bet, ka tu tiešām novērtē tos bērnus, kas ir šodien,” vecāku organizācijas “Mamamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Galīgajai skaidrībai par jauno pabalstu kārtību jābūt līdz ar nākamā gada budžeta pieņemšanu, ko plāno novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti