Ģimenes pabalstu reforma: 10 eiro klāt par diviem bērniem; 166 - par pieciem

Ģimenes valsts pabalstu apmērus par katru bērnu nākamgad varētu arī nemainīt, taču plānots ieviest papildu piemaksu par kopējo nepilngadīgo bērnu skaitu ģimenē – jo vairāk bērnu aprūpē, jo lielāka šī piemaksa.  Jaunajā piedāvājumā atšķirībā no iepriekšējiem zaudētāju nebūšot, sola politiķi.    

Jaunais piedāvājums:

Ģimenei, kurā ir 2 nepilngadīgi bērni - 10 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 3 nepilngadīgi bērni - 66 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 4 nepilngadīgi bērni - 116 eiro piemaksa.
Ģimenei, kurā ir 5 nepilngadīgi bērni - 166 eiro piemaksa.
Par katru nākamo bērnu vēl 50 eiro.

Vienlaikus līdzšinējie pabalsti paliktu nemainīgi, un to apmērs joprojām būtu atkarīgs no patiesās bērnu ienākšanas secības ģimenē. Piemēram, otrais bērns saņems 22 eiro pabalstu arī tad, ja pirmais būs kļuvis pilngadīgs. Tā ir galvenā atšķirība no iepriekšējā piedāvājuma, kurš paredzēja, ka katra nākamā bērna pabalsts līdz ar vecāko brāļa vai māsu pieaugšanu samazinātos, jo, piemēram, otrais pabalsta apmēra ziņā kļūtu par pirmo. 

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 eiro, par otro - 22,76 eiro, par trešo - 34,14 eiro, bet par ceturto un nākamajiem 50,07 eiro.

Pēc tam, kad tika nokritizēts piedāvājums palielināt ģimenes pabalstu par trešo bērnu līdz 100 eiro, bet vienlaikus mainot pabalstu piešķiršanas kārtību, vērā ņemot tikai nepilngadīgo bērnu skaitu ģimenē, Labklājības ministrijai un Demogrāfisko lietu centram nākas meklēt citus veidus, kā palielināt solīto atbalstu.

Budžetā šim mērķim jau ieplānoti 28 miljoni eiro nākamgad un 32 miljoni  - aiznākamgad. Bet, kā tieši tos tērēt, vēl jādomā.

Pēdējais piedāvājums paredz izveidot piemaksas ģimenēm, kurās nepilngadīgo bērnu skaits ir divi un vairāk.

“Ja valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra teiks, ka var administrēt šo lietu, tad nākamās nedēļas laikā viņš ieraudzīs normatīvo aktu formu,” atzina labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).

Latvijas Televīzijai Valsts sociālajā apdrošināšanas aģentūrā sacīja, ka tā varētu šādu kārtību administrēt, taču visdrīzāk tehnisku iemeslu dēļ to varētu darīt, tikai sākot no aprīļa.

Demogrāfisko lietu centra vadītājs, Nacionālās apvienības politiķis Imants Parādnieks atzina, ka šis ir kompromiss, kur atsevišķas detaļas vēl jāizvērtē. Tomēr labā ziņa esot tā, ka līdz ar jaunievedumiem ģimenes valsts pabalstu sistēmā iekļaus arī profesionālo skolu audzēkņus, par kuriem līdz šim vispār pabalsts nepienācās.

“Es ceru, ka mums izdosies arī panākt to, ja fiskālā telpa to ļaus,  ka arī tie bērni, kuri 19 gadu vecumā vēl mācās vidusskolas pēdējā klasē vai profesionālajā skolā, tad arī par viņiem vajadzētu saņemt šo ģimenes valsts pabalstu un arī viņi tiktu ieskaitīti, aprēķinot šo piemaksu,” sacīja Parādnieks.

Vecāku organizācijā “Mamamuntetiem.lv” jauno piedāvājumu vērtē atbalstoši, jo tas ir solis uz nevienlīdzības mazināšanu. Tomēr, lai tiešām atbalstītu demogrāfiju, bērnus un viņu vecākus, ir vēl daudz darāmā.

“Lai nav situācija, ka man ir trīs bērni, bet ir cita ģimene, kurā nav neviena bērna, tad rezultātā man pensija būs mazāka, nekā tai ģimenei, kurai nav bērnu un, ja tā situācija šobrīd tāda ir, tad tā nevajadzētu būt. Un pie šādām daudzām it kā niansēm ir jāpiestrādā, lai ģimenes jūt, ka viņas ir novērtētas, un nevis lai mums te būtu visiem nauda nākotnē, bet, ka tu tiešām novērtē tos bērnus, kas ir šodien,” vecāku organizācijas “Mamamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Galīgajai skaidrībai par jauno pabalstu kārtību jābūt līdz ar nākamā gada budžeta pieņemšanu, ko plāno novembrī.

5 komentāri
Anonīms lietotājs 18155
Tracina komentāri ''ko man tie 10 eur dos''. Nu tad atsakies, ja nedos!!! Neviens nesaka ka mums te viss ir ideāli, bet ja cenšas tomēr kaut ko pa druskai palielināt, tas taču labi. Un paskaidrojums tiem, kas skauž lielākas piemaksas lielākam bērnu skaitam - jūs vienkārši nepārzinat situāciju. Ja ir 3 un vairāk bērnu, vecākiem atliek mazāk laika strādāt. Man piemēram kamēr bija tikai divi bērni, alga bija virs 1000 uz rokas bet tagad kad būs jāatgriežas darbā pēc ceturtā dzemdēšanas skaidrs ka tādu darba apjomu vairs nevarēšu veikt jo daudz laika jāvelta bērniem, tādēļ tā papildus naudiņa atvieglotu tikt pāri kopējo ğimenes ienākumu samazinājumam.
Saaba85
Nu, ja tracina, tad nelasi! :) Ok, bet nu šoreiz ne par to ir stāsts. Stāsts ir par tā saucam vienlīdzību. Lai kādus likumus un budžeta piedāvājumus mums liek priekšā, tas nāk ar vienlīdzības piesaukšanu visās iespējamās formās. Es tikai matemātiski norādīju, ka no tās vienlīdzības te nav ne smakas.
Anonīms lietotājs 18551
reiz bus japrasa no tiem idiotiem kuri vel brinas - kapec LatvjuTauta brauc projam no ... valsti DE ab 01.01.2018 (pabalsts bezdarbnieka berniem): Kinder 0 bis 6 Jahre - 240 € Kinder von 6 bis unter 14 Jahre - 296 € Kinder 14 bis unter 18 Jahre - 316 € P.S. ... un ja 5 berni - no 6 lidz 18 v.gadiem (!?) =
Anonīms lietotājs 18979
Kārtējo reizi mūsu Valdība un Valsts izceļas, kāpēc nevar katram bērnam noteikt konkrētu summu piemēram 50 Eiro par bērniņu, nesaprotu ar ko otrais vai trešais vai ceturtais ir labāki un svarīgāki nekā pirmais??? Pieņem šitādus stulbus likumus un tad domā kāpēc dzemdē kā kaķenes un pēc tam pamet tos bērniņus novārtā, kad tiek pie pabalstiem, skumji bet fakts, pat mana vecākā meita saka, ka nav taisnīgi, ka māsai ir 3 reizes lielāka bērnu nauda nekā viņai, uzskatu šo par galīgi nevajadzīgu un neapdomātu reformu ( pēc maniem uzskatiem visi bērniņi ir vienlīdzīgi), bet ja gribat ietekmēt dzimstību tak atbalstiet daudzbērnu ģimenes, kurām tas tik tiešām ir nepieciešams un atrodiet veidu, kā kontrolēt sociālo dienestu darbību, kuri vispār nereaģē pat uz sūdzībām par to, ka bērni atstāti novārtā???
Saaba85
Mani fascinē valsts matemātika. Tātad, valstsprāt, divi bērni ( 1+1) ir 10,00 euro vērti ( ja tā var izteikties). Trešais bērns ir 46,00 eiro vērts. Ceturtie un katri nākošie 50,00 eiro vērti. Un tas esot solis uz nevienlīdzības mazināšanos! Ha! Skaitļi runā paši par sevi. Te par vienlīdzību nevar būt ne runas, ja pirmie divi katrs ir 5,00 eiro vērti! Es gribētu zināt, tieši kādu atspaidu šie 10,00 eiro veidos manai ģimenei?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti